reklama

Nejen biatlon dokáže pobláznit Nové Město. Bikerský šampionát ukončil souboj titánů

Tradiční biatlonový stánek ovládli bikeři. Tradiční biatlonový stánek ovládli bikeři. autor: Dalibor Sosna
Přes 57 tisíc fanoušků si během uplynulých pěti dní našlo cestu do Nového Města na Moravě. Biaton? Nikoli. Vysočina arénu tentokrát ovládl světový šampionát horských kol.

Nové Město na Moravě – Mistrovství světa horských kol 2016 je definitivně minulostí, uzavřel jej souboj elitních mužů. A 23 300 diváků, kteří si v neděli podle oficiálních údajů našli cestu do Vysočina arény, se rozhodně mělo na co dívat. O titul spolu svedla bitvu tři patrně největší esa, která kdy na tlustých pláštích závodila. Na pódiu tak stáli majitelé dohromady tří olympijských zlatých medailí a 11 světových titulů i celkových triumfů ve světovém poháru.

Cink nejlepší ze "zbytku světa"

"Rozhodně to bude bitva těchto tří velikánů," shodovali se před samotným závodem všichni odborníci. A měli pravdu. Z počátku se jim do toho sice "pletl" i Ondřej Cink, ten ale mimo jiné kvůli technickému problému čelo záhy opustil, aby do cíle dorazil jako nejlepší ze zbytku světa, dvě minuty za elitní trojicí. A tak se mohla naplno rozhořet bitva, jež se s největší pravděpodobností složením nebude lišit od té, jež proběhne za více než měsíc v Riu.

Nadšený Kulhavý: Takovou atmosféru už nezažiju a nepřebije to ani olympiáda Nadšený Kulhavý: Takovou atmosféru už nezažiju a nepřebije to ani olympiáda Čtěte zde

První cílem nakonec projel Švýcar Nino Schurter, který si ohlídal náskok získaný za polovinou závodu. "Když jsem viděl, že mám slušný náskok, neriskoval jsem ve sjezdech a snažil se jet co nejbezpečněji. Jak bylo možné vidět v ženském závodě, v posledním kole se může stát lecos," připomněl šampion sobotní smůlu Wloszczovské a Spitzové.

Schurter: Ještě je přede mnou hodně práce

"Nino byl dneska nejsilnější," uznal po závodě i Jaroslav Kulhavý. Schurter tak pátým elitním titulem vyrovnal Absalonův zápis. S mládežnickými kategoriemi mají navíc oba také shodný počet titulů, a to dokonce osm. "Před startem jsem na vyrovnání Juliena vůbec nemyslel. On má pořád navíc dvě zlata z OH, takže mám před sebou pořád hodně práce, abych jej dorovnal," tvrdil švýcarský biker po závodě.

Skvělí fanoušci i Kulhavý s Cinkem. Tak Vysočina oslavila krásu závodů horských kol Skvělí fanoušci i Kulhavý s Cinkem. Tak Vysočina oslavila krásu závodů horských kol Prohlédněte zde

Nadále tak trvá dominance dua Schurter-Kulhavý na novoměstské trati. Z šesti zdejších závodů v rámci SP a MS čtyřikrát vyhrál Švýcar (dvakrát byl druhý), sám k tomu říká: "Je úžasné tady závodit. Mám tu trať rád, opravdu mi sedí a je tady úžasná atmosféra. Je samozřejmě skvělé tady Jaroslava porazit. Přišla spousta lidí jej povzbuzovat, je to jeden z nejlepších závodů, co máme."

Rodák z Ústí nad Orlicí pak ovládl zbylé dva ročníky. Zdejší trať je tak jedna z mála, na níž zatím brzy šestatřicetiletý Julien Absalon nedokázal zvítězit, čím to?

Absalon: Atmosféra je tady vždycky skvělá

"Mám rád trénování tady. Ale nikdy jsem zde nevyhrál. Možná ty kopce jsou tady pro mě moc krátké, což vyhovuje Ninovi. Není to podle mě o technických sekcích, ty mi jdou. Potřebujete tady ale mít hodně síly a tu mají Nino a Jaroslav asi větší. Ale rád tady závodím, atmosféra je vždycky skvělá," vysvětluje Francouz.

Bouřící Vysočina aréna viděla napínavou bitvu tří nejúspěšnějších závodníků historie. Nabízí se tak otázka: "Zažívají díky tomu nyní horská kola zlatou éru?" Po jejím položení bylo na tiskové konferenci po závodě chvíli ticho.

Bikerce Nash útok na medaili z domácího MS nevyšel, dojela sedmá Bikerce Nash útok na medaili z domácího MS nevyšel, dojela sedmá Čtěte zde

"Teď je to asi pravda. Jaroslav, Nino a já jsme schopní vyhrávat SP a mistrovství světa. Svedli jsme spoustu skvělých bitev. Ale samozřejmě se objeví noví a silní závodníci," ujal se jako první slova Absalon. Ten se rozhodl prodloužit si kariéru ještě na další dva roky, takže tyto souboje bude možné sledovat i nadále. "Já nevím. Samozřejmě si ale užívám bitvy s těmito velkými osobnostmi," kontroval Schurter.

Celková návštěvnost: 57 600 diváků

Jaroslav Kulhavý si souboje s velikány také pochvaluje: "Já jsem samozřejmě rád, že k této trojce patřím. I když co se týče světových pohárů, tak jsem až na třetím místě, kluci jich mají na svém kontě víc. Já jsem možná trochu výjimka, protože to kombinuji s maratonem, což je trochu něco jiného. Ale do těch soubojů se občas připletu a jsem za to rád."

Souboj titánů tak byl tou nejlepší tečkou za velmi vydařeným šampionátem. Na ten si za pět závodních dní našlo cestu 57 600 diváků, jen v sobotu přišlo 14 800 lidí, v neděli pak dokonce 23 300 návštěvníků. 

reklama