Zase druhý! Famózní Štybar padesát metrů před cílem vedl, pak vztekle bušil do řidítek

Český cyklista skončil na druhém místě na nejslavnější klasice, závodu Paříž - Roubaix. Ve spurtu nestačil Zdeněk Štybar pouze na vítězného Belgičana Grega van Avermaeta a po dojetí do cíle byl evidentně rozladěný.

Roubaix - Zdeněk Štybar skončil podruhé v kariéře na stříbrné příčce na legendární cyklistické klasice Paříž-Roubaix. Ve finiši nejtěžšího jednorázového závodu s řadou úseků na kostkách prohrál v dojezdu na velodromu s Belgičanem Gregem van Avermaetem, olympijským vítězem z Ria de Janeiro.

"Kdybych mohl být sprostý, tak bych to řekl, co jsem. Určitě je to zklamání, myslím si, že jsem byl určitě v pozici, kdy jsem mohl vyhrát, ale tenhle sprint na velodromu je jen tady a vždycky je to zvláštní. Možná, že jsem mohl počkat o padesát metrů dál, ale to bylo stejné riziko jako začít na nějakých sto osmdesáti metrech v zatáčce," řekl Štybar Radiožurnálu.

König letošní Giro nepojede. Na start ho nepustí zraněné koleno König letošní Giro nepojede. Na start ho nepustí zraněné koleno Čtěte zde

Jednatřicetiletý Štybar byl druhý na "Pekle severu" i před dvěma lety. Dnes dojel na velodrom ve tříčlenné skupině uprchlíků a po taktickém vyčkávání zaútočil jako první. Van Avermaet však měl ve finiši více sil a vybojoval už čtvrté letošní vítězství v seriálu WorldTour, na takzvaných monumentech se dočkal poprvé v kariéře.

Štybar vedl ještě zhruba 50 metrů před cílem. S Van Avermaetem však prohrál o dvě délky kola a přišel o šanci vyhrát Paříž-Roubaix jako první český cyklista v historii. V cíli vzteky bouchl do řidítek a pak sklesle seděl na trávě s hlavou v dlaních. "Jsem zklamaný, ale zároveň spokojený, protože jsem do toho dal všechno, co jsem mohl, a bojoval až do samotného konce," řekl Štybar v televizním rozhovoru.

"Dříve jsem si říkal, že tenhle závod nemůžu vyhrát. A povedlo se. V závěru jsem se bál Štybara, protože v úniku nespolupracoval a mohl odpočívat. Jsem šťastný, že jsem ten monument konečně vyhrál," radoval se Van Avermaet. Jeden z pěti monumentů dobyl až na 37. pokus.

Štybar dlouho pomáhal belgickému kolegovi z Quick-Stepu Tomu Boonenovi, jenž se dnes loučil s kariérou a pomýšlel na rekordní páté vítězství v Roubaix. Český trojnásobný mistr světa v cyklokrosu na kostkách udával často tempo, držel se v popředí a Boonen pak nestačil.

Průvodce Peklem severu: Osm věcí, které se vyplatí sledovat v nedělním závodě Paříž–Roubaix Průvodce Peklem severu: Osm věcí, které se vyplatí sledovat v nedělním závodě Paříž–Roubaix Čtěte zde

Za svůj výkon však Štybar odměněn životním úspěchem spojeným s tradiční dlažební kostkou nebyl. "Pořád jsem měl v hlavě, aby nás dojel Tom zezadu. Čtyři kilometry do cíle mi řekli: 'Ok, můžeš jet na sebe'. Je to úplně něco jiného, když celý závod pomáháte a pak se naskytnete v situaci, že můžete vyhrát a tým vám to povolí. To je prostě jiné, než když jdete do závodu s tím, že chcete absolutně vyhrát," vysvětlil Štybar. "Dneska máme s Tomem rozlučku, takže si myslím, že po druhém pivu to bude dobrý," dodal.

Třetí skončil ve 115. ročníku nizozemský cyklista Sebastian Langeveld. Letošní závod byl nejrychlejší v historii, 257 kilometrů zvládli nejlepší za 5:41:07 hodiny, tedy průměrnou rychlostí 45,2 km/h.

Cyklistický jednodenní závod Paříž-Roubaix (WorldTour) - 257 km:

1. Van Avermaet (Belg./BMC Racing) 5:41:07, 2. Štybar (ČR/Quick-Step), 3. Langeveld (Niz./Cannondale), 4. Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 5. Moscon (It./Sky) všichni stejný čas, 6. Démare (Fr./FDJ), 7. Greipel (Něm./Lotto), 8. Theuns (Belg./Trek-Segafredo), 9. Petit (Fr./Direct Energie), 10. Degenkolb (Něm./Trek-Segafredo) všichni -12.