reklama

Pomáhal si Armstrong i motorkem? Podezřele sahal levačkou pod sedlo

Je to už více než osm let od chvíle, kdy se někdejší cyklistický šampion Lance Armstrong přiznal k tomu, že si během kariéry pomáhal krevním dopingem (EPO). Bývalý šéf francouzské antidopingové agentury Jean-Pierre Verdy si ale myslí, že nedoznal vše. Při svých sedmi vítězstvích na Tour de France si Američan mohl pomáhat i zabudovaným motorkem, což má dokazovat nově zveřejněné video.

"Stále se mi v hlavě opakuje výjev z jedné horské etapy, kdy se všichni trápí a on je nechává daleko za sebou. Zavolal jsem tehdy několika specialistům, které znám, a shodli jsme se, že takový výkon nelze dokázat ani s použitím EPO. Nikdo nechápal, jak je to možné," prohlásil Verdy v rozhovoru pro televizní stanici Stade 2. 

Mladá Belgičanka, které našli v kole motorek, ukončila kariéru Mladá Belgičanka, které našli v kole motorek, ukončila kariéru Čtěte zde

Sám Armstrong se v minulosti dušoval, že za jeho mimořádnými výkony opravdu krevní doping nevězí, neboť si tímto způsobem prý pomáhali všichni. "Byl jsem prostě nejlepší," prohlásil dnes 49letý Američan. 

Nabízí se ale ještě jedno vysvětlení Armstrongových "nemožných" výkonů, které už před několika lety přednesl francouzský cyklista Thomas Voeckler a za nejpravděpodobnější ho označuje i Verdy. "Myslím si, že používal zabudovaný motor," míní někdejší bojovník proti dopingu.

Nasvědčovat tomu má i video (v záhlaví), které se krátce po Verdyho rozhovoru objevilo na sociálních sítích. Armstrong je na něm v průběhu různých závodů zachycen, jak levačkou sahá pod sedlo. Podle konspirátorů se právě tam mělo nacházet tlačítko, které motor spouštělo. 

Na druhou stranu, i když je technologický doping v principu možný a byl v několika dalších podezřelých případech skloňován, tak na vrcholné úrovni byl i přes pečlivé kontroly termokamerami a rentgeny v minulosti potvrzen pouze jednou: V roce 2016 byla z jeho užití usvědčena cyklokrosařka Femke van den Driesscheová. 

Z technologického dopingu byl například obviňován Fabian Cancellara, ale nedovolenou podporu se mu prokázat nepodařilo, byť způsob, jakým sestřásl na Tour de Flandres v roce 2010 Toma Boonena, vyvolával pochyby. 

Fabian Cancellara vs. Tom Boonen na Tour de Flanders 2010 Sport

A tak se nabízí otázka, zdali by vůbec něco podobného Armstrong se svým týmem na přelomu tisíciletí dokázal zorganizovat tak, aby se na to ani tehdy, ani dnes nepřišlo. 

"Ale Armstrong byl největší podvodník ze všech, měl speciální zacházení a všude komplice," je přesvědčený Verdy. 

reklama