Prolog ve Švýcarsku vyhrál o sekundu Cancellara, Vakoč třináctý

11. 6. 2016 18:39
Dnes odstartoval etapový závod Kolem Švýcarska. . Prolog vyhrál Fabian Cancellara, třináctý do cíle dojel Petr Vakoč.
Fabian Cancellara
Fabian Cancellara | Foto: Reuters

Baar - Prolog závodu Kolem Švýcarska vyhrál domácí cyklista Fabian Cancellara, který absolvuje poslední sezonu v kariéře. Pětatřicetiletý čtyřnásobný mistr světa v časovce zvítězil na trati dlouhé 6,4 km o jedinou sekundu před Belgičanem Jürgenem Roelandtsem.

Z šesti českých jezdců ve startovní listině si vedl nejlépe Petr Vakoč, jenž obsadil 13. místo se ztrátou 12 sekund na Cancellaru.

Po čtyřměsíční pauze způsobené zraněním kolena se vrátil k závodům Leopold König. Člen elitního týmu Sky skončil v prologu na 63. příčce.

Cancellara oslavil na úvod 80. ročníku závodu Kolem Švýcarska jedenácté prvenství v kariéře, čímž vyrovnal rekordní bilanci svých krajanů Ferdyho Küblera, Huga Kobleta a Slováka Petera Sagana. Úřadující mistr světa Sagan zahájil tradiční generálku před Tour de France 30. místem.

V Dauphiné vede Froome

Na dalším prestižním etapovém závoděcCritérium du Dauphiné uhájil Chris Froome v předposlední etapě vedení v průběžném pořadí a poslední den ho dělí od obhajoby vítězství. Jednatřicetiletý jezdec stáje Sky dojel v dnešní královské etapě na čtvrtém místě a svůj náskok před Australanem Richiem Portem zvýšil na 21 sekund.

Vítězství v 6. etapě, v níž cyklisté museli na trati dlouhé 141 kilometrů zdolat pět vrchařských prémií včetně legendárního stoupání na Col de la Madeleine, vybojoval domácí Thibaut Pinot. Do cíle v Méribelu dojel ve stejném čase jako krajan Romain Bardet.

Froome, jenž útočí na třetí triumf v Critériu du Dauphiné, ztratil na vítěze 1:07 minuty, Porte nabral dalších 14 sekund. Jediný český jezdec v pelotonu Roman Kreuziger dojel na 12. místě z odstupem 1:55 a v celkovém pořadí se posunul na 22. příčku.

V neděli čeká závodníky závěrečná 151 km dlouhá etapa s cílem v lyžařském středisku Superdévoluy. Na trase absolvují šest vrchařských prémií.

Cyklistický závod Kolem Švýcarska (WorldTour) - 1. etapa (prolog 6,4 km):

1. Cancellara (Švýc./Trek-Segafredo) 7:38, 2. Roelandts (Belg./Lotto Soudal) -1, 3. Durbridge (Austr./Orica) -2, 4. Elmiger (Švýc./IAM), 5. J. Izagirre (Šp./Movistar) oba -6, 6. Wellens (Belg./Lotto Soudal) -7, ...13. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -12, 63. König (ČR/Sky) -31, 100. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -38, 110. Hník -41, 128. Polnický (oba ČR/Verva) -47, 171. Hirt (ČR/CCC) -1:09.

Cyklistický závod Critérium du Dauphiné (WorldTour) - 6. etapa (141 km):

1. Pinot (Fr./FDJ) 4:24:16, 2. Bardet (Fr./AG2R) stejný čas, 3. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -1:04, 4. Froome (Brit./Sky) -1:07, 5. Meintjes (JAR/Lampre), 6. Contador (Šp./Tinkoff) oba -1:15, ...12. Kreuziger (ČR/Tinkoff) -1:55.

Průběžné pořadí:

1. Froome (Brit./Sky) 25:50:22, 2. Porte (Austr./BMC), 3. Bardet oba -21, 4. Martin -30, 5. Contador -35, 6. Alaphilippe (Fr./Etixx-Quick-Step) -56, ...22. Kreuziger -6:36.