Roubaix ovládl Štybarův parťák Gilbert, Sagan nástup nedotáhl

14. 4. 2019 17:55
Slavnou klasiku na kostkách Paříž-Roubaix vyhrál belgický cyklista Philippe Gilbert, jenž v závěrečném spurtu na velodromu porazil po 257 kilometrech Němce Nilse Politta. Český spolufavorit závodu Zdeněk Štybar, vítězův kolega z týmu Deceunick-Quick Step, dojel osmý.

Bývalý mistr světa Gilbert zvítězil na "Peklu severu" poprvé v kariéře a připsal si čtvrtou výhru na takzvaných cyklistických monumentech po triumfech na závodech Kolem Flander, Lutych-Bastogne-Lutych a Kolem Lombardie. "Stále mám sen, žen je vyhraju všechny. A krůček po krůčku se tomu blížím," uvedl belgický veterán, jemuž z pěti nejvýznamnějších klasik chybí už jen triumf na Milán-San Remo.

Gilbertovi s Polittem se povedl 13 km před cílem na jedné z nejtěžších z celkem 29 pasáží na "kočičích hlavách" rozhodující nástup. Odpoutali se od ostatních členů vedoucí skupinky, v níž byl například loňský vítěz Peter Sagan ze Slovenska, a rozdali si to o vítězství na betonovém velodromu v Roubaix. V něm nedal šestatřicetiletý Gilbert o jedenáct let mladšímu soupeři šanci a zajistil týmu Deceunick-Quick Step jubilejní 700. vítězství v historii.

"Hodně lidí tvrdilo, že kostky nejsou pro mě, ale vyhrál jsem už Flandry a teď jsem vyhrál i tady," uvedl Gilbert po náročném závodě, v němž cyklisté museli na kostkách absolvovat více než 50 km. "Politt jel hodně odvážně. Nakonec vyhrál ten nejlepší a naštěstí jsem to byl já," poznamenal vítěz.

Třetí dojel s odstupem 13 sekund belgický šampion a další Gilbertův kolega Yves Lampaert, Sagan byl pátý. Štybar, jenž nezachytil nástup favoritů zhruba 52 km před cílem, dojel ve skupině pronásledovatelů s odstupem 47 sekund. Bývalý cyklokrosový šampion tak při sedmé účasti na slavné kostkové klasice dojel pošesté v elitní desítce, jeho maximem zůstala dvě druhá místa.

"Byl jsem v tu chvíli (v momentu úniku) někde v polovině skupiny a naši dva kluci tam byli dřív a rychleji zareagovali. Když jsem je pak viděl, už jsem reagovat nemohl. Takhle to vyšlo. Odjeli celkem brzo, ale já v tu chvíli už samozřejmě nemohl nic dělat," řekl serveru iDNES.cz Štybar. Potom už nemohl aktivně stíhat vedoucí skupinu, v které byli jeho dva stájoví kolegové. "Trochu mě to mrzí, v nohách bylo dneska víc než osmé místo, ale musím respektovat týmovou taktiku a jsem hrozně rád, že vyhrál Philippe Gilbert," dodal český cyklista.

Cyklistický jednorázový závod Paříž-Roubaix (WorldTour) - 257 km:

1. Gilbert (Belg./Deceuninck-Quick Step) 5:58:02, 2. Politt (Něm./Kaťuša) stejný čas, 3. Lampaert (Belg./Deceuninck-Quick Step) -13, 4. Vanmarcke (Belg./EF Education First) -40, 5. Sagan (SR/Bora-hansgrohe) -42, 6. Sénéchal (Fr./Deceuninck-Quick Step), 7. Teunissen (Niz./Jumbo-Visma), 8. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step), 9. Šiškevičius (Lit./Delko Marseille Provence), 10. Langeveld (Niz./EF Education First) všichni -47