reklama

Žijící legenda horských kol Schurter vidí v Kulhavém velkého protivníka pro MS i Rio

Nino Schurter Nino Schurter autor: ČTK
Jeden z nejlepších bikerů současnosti Švýcar Nino Schurter hovoří v rozsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz o nadcházejícím souboji s Jaroslavem Kulhavým a dalšími na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě i třeba o Peteru Saganovi a jeho šancích na nadcházejících olympijských hrách.

Nové Město na Moravě - Švýcar Nino Schurter bude v neděli na Vysočině obhajovat světový titul z Andory, který byl již jeho čtvrtým v elitní kategorii. Tvrzení, že je ve třiceti letech živoucí legendou světa horských kol, tak není zdaleka přehnané. V Novém Městě vyhrál tři z pěti zde konaných závodů světového poháru a nikdy nedojel hůře než druhý. Jak přiznává v následujícím rozhovoru, letos je pro něj ale hlavním cílem Rio, olympijské zlato je totiž posledním úspěchem, který mu ve sbírce chybí. Peter Sagan ale podle něj k hlavním konkurentům v Brazílii patřit nebude.

A.cz: Kdo bude v neděli patřit k největším soupeřům? Budou to opět Jaroslav Kulhavý a Julien Absalon?

České štafetové stříbro se nerodilo snadno. Za medaili děkujeme Kateřině Nash, říká Kulhavý České štafetové stříbro se nerodilo snadno. Za medaili děkujeme Kateřině Nash, říká Kulhavý Čtěte zde

Ano. Jaroslav je vždy na tomto okruhu velmi silný. V posledních pěti letech jsme všechny závody tady vyhráli my dva. Takže to je první člověk, kterého je třeba porazit. Absalon je opravdu v dobré formě a je také velkým favoritem. Ale může to být o více jezdcích, než jen o nás třech. Je tady třeba spousta Švýcarů, kteří můžou bojovat o medaili, Francouzi jako Marotte, nebo Koretzky, možná Ondřej Cink.

Co byste řekl o zdejším okruhu, kde jste již třikrát vyhrál závod SP?

Je to skvělý okruh, který mi sedí. Myslím, že je to jedna z nejlepších tratí vůbec. Užívám si těch fanoušků a podobně. Jaká byla vaše příprava na tento šampionát? Příprava letos směřuje hlavně k olympiádě v Riu. Ale samozřejmě, i MS je důležité. A i tady se budu snažit vydat ze sebe to nejlepší a dobré pocity si přenést i do Ria. Ale hlavní je olympiáda. Ale pokud bych vyhrál tady, mohlo by to ze mě sejmout trochu tlaku. Protože letos MS není hlavní cíl, neabsolvoval jsem před ním tentokrát vysokohorské soustředění. Myslím, že do olympiády toho ještě můžu dost vylepšit. Následující dva víkendy mě čeká SP v Lenzerheide a švýcarské mistrovství, pak se teprve chystám na vysokohorské soustředění.

Na posledním světovém poháru jste jel na bicyklu s 29 palcovými ráfky. Budete v tom pokračovat? Tehdy jste měl hned dva defekty…


Defekty byly jen smůla nebo moc riskování. Na OH bude velmi rychlý okruh, kvůli tomu jsem se rozhodl přejít na 29. Také tady to bude lepší. Ale pořád mám obě možnosti – 29 i 27,5 palce. Zabere trochu času si na větší kola zvyknout, ale už je to v pohodě. Díky změně geometrie mi ten přechod vůbec nevadí.

Doufám, že navážu na roky, kdy jsem tu vyhrál, přeje si Kulhavý Doufám, že navážu na roky, kdy jsem tu vyhrál, přeje si Kulhavý Čtěte zde

Jak říkáte, hlavní cíl je Rio. Jsou vaše vzpomínky na Londýn s blížícími se OH živější než dříve?

Ne. Londýn je 4 roky pryč. Teď se soustředím na to, co je teď. Co říkáte na start Petra Sagana v Riu? Je to super. On je skvělý sportovec. Je to výborné pro náš sport. Těším se, až si s ním zazávodím.

Myslíte si, že by mohl zasáhnout do boje o medaile?

Určitě může jet dobře. Ale nemyslím si, že by měl šanci na medaili. Bude startovat ze zadu, z nějakého padesátého místa. Je těžké se vůbec dostat dopředu. Rio je rychlá trať a docela široká. Takže asi nejlepší trať pro to dostat se dopředu. Přesto si nemyslím, že by se dopředu mohl dostat včas.

Hon na Frooma se Saganem začíná na pláži. Starou dámu zavede na Mont Blanc i Tourmalet Hon na Frooma se Saganem začíná na pláži. Starou dámu zavede na Mont Blanc i Tourmalet Čtěte zde

Takže vás neporazí…

Nechci to říkat takhle natvrdo. Je to samozřejmě skvělý sportovec a jsem si jistý, že je pořád rychlý i na horském kole. Ale nemyslím si, že může tu změnu zvládnout tak rychle. Je to naprosto jiný rytmus. Byl bych překvapený, kdyby byl v první pětce. Možná by mohl být v desítce, ale… Viděl jsem záběry z těch dvou závodů, co jel na jaře. Na horském kole je to prostě jiné, s kolem nakládáte úplně jinak. Jsme jezdci světové třídy a nemyslím si, že prostě jenom tak bude najednou mezi prvními.

Jak moc v tréninku používáte silniční kolo.

Je to 50:50 mezi silničním a horským kolem. Více tréninků je na horském kole, delší jízdy jsou pak na silničním. Dohromady je to půl na půl.

Jak můžeme vidět na vašich videích „Hunt for glory“, kromě kola hodně běháte a chodíte do posilovny. Myslíte si, že vás tento způsob tréninku odlišuje od soupeřů?

Na Vysočině začíná cyklistický Woodstock. Premiérové MS horských kol v Česku Na Vysočině začíná cyklistický Woodstock. Premiérové MS horských kol v Česku Čtěte zde

Řekl bych, že na horském kole musíte být kompletní. Není to jako na silnici, kde je hlavní důraz na najíždění hodin na kole. Na tratích, jako je ta v Novém Městě, potřebujete hodně síly, koordinace, musíte být opravdu komplexní. To je, o co se snažím. Proto dělám hodně tréninků na sílu a koordinaci.

Uvažoval jste někdy o tom, že byste přestoupil k silniční cyklistice?

Ne, horská kola miluji. Navíc jsem podepsal novou čtyřletou smlouvu s týmem Scott-Odlo, na horských kolech zůstanu další čtyři roky až do Tokia.

Říkal jste, že máte podepsáno na další čtyři roky. Byl byste nakloněn aspoň možnosti určitých epizod na silnici, jako když jste před dvěma lety jel Okolo Romandie a Švýcarska za Oricu – GreenEdge?

Rád bych to znovu zkusil, ale nemyslím si, že se to stane. Je docela náročné získat všechna povolení od UCI, najít tým, který by to dovolil. Pro mě bylo skvělé získat tyto zkušenosti, ale nebylo to tak lehké.

Máte na svém kontě spoustu světových mistrovských titulů, titulů šampiona světového poháru. Máte dvě olympijské medaile, ale ta zlatá stále chybí. Tvoří to na vás větší tlak před Riem? Nebo vás uklidňuje to, že jste podepsal smlouvu na další 4 roky a v Tokiu budete mít další možnost?

Nikdy nevíte, jestli ještě budete mít šanci. Samozřejmě zlatá medaile z OH v mé sbírce ještě chybí. Ale chci vyhrávat všechny závody.

Je chybějící olympijské zlato to, co vás po pěti světových titulech ještě motivuje?

Ne, já si prostě jen užívám závodění. Miluji tenhle sport, i kdybych už nikdy nic nevyhrál. Živím se tím, co mě baví.

reklama