reklama

Šéfové světové cyklistiky Sáblíkovou do Ria nepustí. Šampionka se odvolá k arbitráži v Lausanne

Sen Martiny Sáblíkové o startu na letních olympijských hrách pomalu vyprchává. česká šampionka to ale ještě nevzdává Sen Martiny Sáblíkové o startu na letních olympijských hrách pomalu vyprchává. česká šampionka to ale ještě nevzdává autor: ČTK
Mezinárodní cyklistická federace (UCI) nezařadila Martinu Sáblíkovou do startovní listiny olympijského závodu v časovce.

Praha - Šance Martiny Sáblíkové spojené se startem na blížících se olympijských hrách v Riu prudce klesly. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) ji nezařadila do startovní listiny pro závod v časovce.

Poslední nadějí české šampionky v rychlobruslení, která se chtěla prosadit i v programu letní olympiády, zůstává Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne. Její tým se na tuto instituci obrátí. Zveřejnila to agentura Sport Invest, která závodnici zastupuje.

Sáblíková musí čekat, zda na ni v olympijské časovce zbude místo Sáblíková musí čekat, zda na ni v olympijské časovce zbude místo Čtěte zde

"Jsem zklamaný a hodně těžko se mi o tom hovoří. Zatím jsme to moc nerozebírali, ale připouštím, že s psychikou Martiny to zacvičilo hodně. Snažím se zůstat v klidu a nějak ji z toho dostat. Musíme se koncentrovat na republikový šampionát," řekl dnes ČTK trenér Sáblíkové Petr Novák.

Stále je to otevřené, tvrdí Novák

Český svaz cyklistiky v celém případu spolupracuje s ČOV a expertem na sportovní právo Janem Šťovíčkem, který je předsedou legislativní rady ČOV a od ledna také figuruje na seznamu rozhodců Mezinárodní sportovní arbitráže. Svaz se dnes proti informaci o definitivním zamezení startu Sáblíkové v Riu ze strany UCI ohradil.

"Jsme s UCI v komunikaci s kanceláří pana Šťovíčka, vyměňujeme si maily a včera jsme opět UCI žádali, aby nás oficiálně informovali i v případě, že nám místo pro Martinu Sáblíkovou nepřiřknou. V případě, že tedy bylo na 100 procent jasné, že Martina nepojede, tak bychom to věděli," řekl ČTK generální sekretář svazu Stanislav Kozubek.

"Svaz žádnou takovouhle informaci nedostal, nedostala ji podle mých informací ani kancelář pana Šťovíčka a ani olympijský výbor. Dokud nebudeme mít tuto informaci, zatím vůbec nemáme možnost cokoliv komentovat a já považuju celou věc stále za otevřenou," dodal Kozubek.

Sáblíková doplatila na přísná pravidla

Sáblíková jakožto jasně nejlepší česká silničářka posledních let dojela na zářijovém mistrovství světa v Richmondu v časovce v redukovaném pořadí devátá, přičemž deset nejlepších zemí mělo mít jistotu startu na OH. Podle výkladu pravidel ze strany UCI však má být start pod pěti kruhy v boji proti chronometru prvotně podmíněn kvalifikací do závodu s hromadným startem, což se českým cyklistkám nepodařilo.

Zmar a zklamání. Věnovali jsme tomu s Martinou osm let, to nejde překousnout, tvrdí Novák Zmar a zklamání. Věnovali jsme tomu s Martinou osm let, to nejde překousnout, tvrdí Novák Čtěte zde

Jediným kvalifikačním kritériem pro závodnice z Evropy byl totiž žebříček UCI k 31. květnu letošního roku. Do něj se Sáblíkové, která silniční závody jezdí pouze výjimečně, započítával jen start v Richmondu a dva tituly mistryně republiky z loňského roku. To ji zařadilo na 187. místo světa, přičemž dveře do Ria by jí otevřelo jen umístění v první stovce individuálního pořadí.

Variantou by byla rovněž pozice České republiky v pořadí států, jenže i tam bylo k potvrzení startu Sáblíkové daleko. Česká republika byla v den uzávěrky žebříčku UCI pro olympijskou kvalifikaci až na 46. příčce, ale jen 22 států mělo jistou nominaci.

Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení se dál naplno připravovala a žila v posledních dnech ještě v naději, že se dočká místa díky nevyužití kvót ze strany některých národních olympijských výborů, ale nestalo se tak. Arbitrážní žaloba by se měla opírat o špatný výklad pravidel.

reklama