reklama

Prašná oblaka, žhavé Toskánsko a zástup hvězd. Cyklistika se vrací i se třemi Čechy

Strade Bianche je závod typický vířením bílého prachu ze štěrkových silnic. Strade Bianche je závod typický vířením bílého prachu ze štěrkových silnic. autor: Twitterový účet The Cycle Collective
V první srpnový den se po dlouhé pauze vrací prestižní seriál cyklistických závodů World Tour. Nejlepší jednorázoví jezdci změří síly na italské klasice Strade Bianche. Úzké a zaprášené toskánské silničky řádně otestují připravenost cyklistů před mimořádně nabitými příštími měsíci. A budou u toho i Češi.

Roman Kreuziger z týmu NTT Pro Cycling, Petr Vakoč za Alpecin-Fenix, ale především Zdeněk Štybar z formace Deceuninck - Quick-Step. Češi budou mít na Strade Bianche trojnásobné zastoupení, přičemž vítěz závodu z doby před pěti lety Štybar patří znovu mezi hlavní favority.

Froome není starý, rekord je v jeho silách, věří Andrle. Pro Izrael bude jako Gretzky Froome není starý, rekord je v jeho silách, věří Andrle. Pro Izrael bude jako Gretzky Čtěte zde

Cyklistická World Tour se vrací na scénu po koronavirové pauze dlouhé čtyři a půl měsíce. Naposled závodili elitní jezdci v polovině března na etapovém podniku Paříž-Nice a od té doby počítali kilometry pouze v tréninku, maximálně při virtuálních závodech doma na ergometru.

Dnes prestižní seriál znovu roztočí svá kola, a to v okolí italského města Siena, kde se tradičně pořádá jednorázová klasika Strade Bianche, česky bílá silnice. Běžně má své místo v kalendáři v březnu, jenomže atypický letošní rok posunul její konání až na srpen. Což mnohé mění.

"Chceme být zase nahoře a prát se o vítězství. Je to závod, na němž se nám tradičně daří a který máme opravdu rádi. Ale letos to bude úplně jiné. Teploty kolem 35 stupňů přinesou ještě více prachu než dříve," prohlásil sportovní ředitel Štybarovy stáje Davide Bramati.

Deceuninck - Quick-Step se každoročně zaměřuje zejména na klasiky a ve svém středu má loňského vítěze Strade Bianche Juliana Alaphilippa. Francouzský mušketýr vyhrál v Toskánsku hned při prvním startu.

Typická scenérie Strade Bianche:

Totéž se povedlo Štybarovi v roce 2015, přičemž od té doby nevynechal Strade Bianche ani jednou a pokaždé skončil v první desítce. Postupně druhý, čtvrtý, sedmý a vloni opět čtvrtý. Hlavním Štybarovým cílem v odsunuté sezoně zůstává říjnový monument Paříž-Roubaix, nicméně populární italský podnik rozhodně nebere jako druhořadou akci.

Aby také ano, když k 1. srpnu vzhlížel hladově celý cyklistický svět. Startovní listiny týmů pro Strade Bianche tomu jednoznačně odpovídají.

Tour 2021 začne kvůli odložené olympiádě dříve. Kodaň nejspíš přijde o start Tour 2021 začne kvůli odložené olympiádě dříve. Kodaň nejspíš přijde o start Čtěte zde

Vedle Alaphilippa se Štybarem nechybí olympijský šampion Greg van Avermaet, belgický všeuměl Mathieu van der Poel, s nímž Štybar během koronavirové krize často trénoval, Jakob Fuglsang, Peter Sagan, domácí Vincenzo Nibali, Philippe Gilbert, Wout van Aert či talentovaná dvojice Slovinců Tadej Pogačar a Matej Mohorič.

Členitý profil s mnoha krátkými kopci a těžkým finišem dává šanci více typům závodníků. Vyhlášeným klasikářům Alaphilippovi, Štybarovi nebo Gilbertovi, vrchařům jako Nibali nebo sprinterovi Saganovi, jenž je však schopný vedle spanilého spurtu držet tempo i v terénu.

Titul ze Strade Bianche, jež se jezdí od roku 2007, ještě rodákovi ze Žiliny v jeho bohaté sbírce chybí. To Polák Michal Kwiatkowski z Ineosu vyhrál závod dvakrát a v tomto ohledu bude nejúspěšnějším mužem na startu.

Profil cyklistického závodu Strade Bianche 2020 Profil cyklistického závodu Strade Bianche 2020. | Foto: Strade Bianche

Závod kolem Sieny měří 184 kilometrů a jeho unikátní kouzlo skýtá jedenáct sektorů po štěrkových silničkách. Tyto části dávají dohromady celkově 63 kilometrů. Při průjezdu pelotonu se zvedá prach a zahaluje typicky zelenou toskánskou krajinu do fotogenických bílých mračen.

Proto Strade Bianche, bílá silnice.

Před dvěma lety dokončilo závod v těžkých deštivých podmínkách pouze 53 jezdců. Letos ztíží podmínky více než třicetistupňová teplota a silnice budou mimořádně vyprahlé. Skutečně ostrý test při restartu ročníku.

Zatímco Kreuziger a Vakoč by měli nejspíše pomáhat týmovým lídrům, Štybar by měl mít volnější ruce. Samozřejmě bude záležet na průběhu závodu, nicméně Deceuninck - Quick-Step by měl spoléhat především na ostřílené borce Alaphilippa se Štybarem.

Čtrnácté vydání Strade Bianche začíná v 13:40 a závod by měl vrcholit zhruba o pět hodin později. Od 15:30 vysílá toskánskou klasiku přímým přenosem stanice Eurosport.

Kdo letos opanuje závod na štěrkových silničkách?

Po Strade Bianche nabere kalendář World Tour kvapíkové tempo. Příští týden se odjede etapový závod Kolem Polska, za týden v sobotu pak první monument Milán - San Remo. Před startem Tour de France koncem srpna následují ještě Lombardie, Critérium du Dauphiné, bretaňská klasika a Tirreno Adriatico. Cyklistika je zpět a program pořádně nabitý.

Ukáznit se musí i cyklisté, spousta z nich je nezodpovědných. Neumím si představit, že bych si nevzal helmu, říká jezdec stáje NTT Pro Cycling. Martin Veselovský |  23:47

Stáj Deceuninck - Quick-Step vlastní Zdeněk Bakala, jenž je současně majitelem vydavatelství Economia, pod které spadá i web Aktuálně.cz.

reklama