Sunweb si na cyklistickém MS podmanil obě týmové časovky. Radují se Dumoulin nebo Matthews

17. 9. 2017 18:43
Cyklistická stáj Sunweb vyhrála na MS v silniční cyklistice v Norsku týmovou časovku mužů i žen. V obou závodech útočil Sunweb ze zadních pozic.
Na stupních vítězů se po mužské týmové časovce seřadily týmy Sunweb, BMC a Sky.
Na stupních vítězů se po mužské týmové časovce seřadily týmy Sunweb, BMC a Sky. | Foto: Reuters

Bergen - Nizozemská stáj Sunweb ovládla první den mistrovství světa v silniční cyklistice. Pro zlato si v norském Bergenu dojelo jak družstvo mužů v čele s Tomem Dumoulinem, tak i sestava žen, v níž si další cenný kov pověsila na krk Ellen van Dijková.

Sunweb útočil v obou kategoriích na 42,5 kilometru dlouhé trati ze zadních pozic a shodně se dostal na vedoucí příčku teprve až v závěru. Dumoulin, Lennard Kämna, Wilco Kelderman, Sören Kragh Andersen, Michael Matthews a Sam Oomen ještě po 38 kilometrech ztráceli přes čtyři sekundy, jenže nakonec nevěřícně slavili s náskokem více než osmi vteřin.

"Je to něco bláznivého. Nejprve ženy, teď my. To je šílené. Náš tým byl velmi stejnorodý, ten výkon byl absolutně skvělý. Nastavili jsme velmi dobré tempo a udrželi ho až do samého konce. Snažili jsme se i ve stoupání udržet pohromadě, a i když se to podařilo jen tak tak, fungovalo to. Jak jsme se dostali přes vrchol, letěli jsme do cíle. Nemám slov, tohle nikdo nečekal," prohlásil držitel olympijského stříbra z časovky v Riu Dumoulin.

Americká stáj BMC, která má zlato z let 2014 a 2015, skončila stejně jako loni v Dauhá druhá. Sestava britského týmu Sky, v níž nechyběl ani majitel letošního double z Tour de France a Vuelty Chris Froome, byla třetí s mankem 22 sekund na vítěze. Obhájci z Quick-Step Floors zůstali bez medaile čtvrtí.

Jediným českým zástupcem na startu byl elitní časovkář Jan Bárta v šestici týmu Bora-Hansgrohe, v němž po sezoně po sedmi letech skončí. Německý tým dojel mezi 17 družstvy desátý se ztrátou téměř dvou minut na vítěze.

Při titulu formace Sunweb i mezi ženami se s druhou příčkou v úvodním závodě světového šampionátu musela spokojit stáj Boels Dolmans, která prvenství obhajovala. Třetí skončily jezdkyně týmu Cervélo-Bigla.

Vítězné družstvo v sestavě Lucinda Brandová, Leah Kirchmannová, Floortje Mackaijová, Coryn Riveraová, Sabrina Stultiensová a Van Dijková zvládlo trať v čase 55:42. Obhájkyně titulu z Dauhá za nimi zaostaly o 12 sekund, tým Cervélo-Bigla měl manko 28 vteřin.

Sunweb se radoval i přes pomalejší rozjezd. "Závod měl z našeho pohledu hladký průběh. Jely jsme na pódium, ale tohle nikdo z nás nečekal," uvedla Van Dijková. "Bylo důležité se nezatavit při stoupání. A v tom byla dnes naše síla - využily jsme našich předností pokaždé tím správným způsobem," dodala.

Třicetiletá Nizozemka byla loni členkou Boels Dolmans a letošní zlato je pro ni už čtvrtým. Zvítězila i v letech 2012, kdy začaly týmovou časovku jezdit pohromadě stáje, a 2013. Z roku 2015 má stříbro, naprázdno vyšla jen před třemi lety.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Bergenu (Norsko):

Časovka družstev:

Muži (42,5 km): 1. Sunweb (Dumoulin, Kämna, Kelderman, Kragh Andersen, Matthews, Oomen) 47:50, 2. BMC (Dennis, Dillier, Küng, Oss, Scotson, Van Garderen) -8, 3. Sky (Doull, Froome, Kirijenko, Kwiatkowski, Moscon, Thomas) -22, 4. Quick-Step Floors -35, 5. Orica-Scott -1:03, 6. Movistar -1:19, …10. Bora-Hansgrohe (m.j. J. Bárta) -1:55.

Ženy (42,5 km): 1. Sunweb (Brandová, Kirchmannová, Mackaijová, Riveraová, Stultiensová, Van Dijková) 55:42, 2. Boels Dolmans -12, 3. Cervélo-Bigla -28.