reklama

Má Froome další Tour v kapse? Ani nápad, ve hře je ještě minimálně pět lidí, míní Tesař

Ital Fabio Aru je po prvním týdnu se ztrátou osmnácti sekund nejbližším pronásledovatelem Chise Frooma. Ital Fabio Aru je po prvním týdnu se ztrátou osmnácti sekund nejbližším pronásledovatelem Chise Frooma. autor: Reuters
Tour de France má za sebou první týden a cyklisté se ve volném dni přesunuli do Pyrenejí. Expert deníku Aktuálně.cz a někdejší mistr republiky Lubor Tesař se ohlíží za divokým prvním týdnem, který uzavřela královská etapa v pohoří Jura. Mnoho favoritů na celkové pořadí muselo po ošklivých pádech odstoupit, ale podle Tesaře ještě zdaleka není rozhodnuto. "Tour bude zajímavá, pořád je to rozehrané pro nějakých pět, šest, možná sedm lidí," odhaduje.

Praha - 104. ročník Tour de France má za sebou první týden a prvních devět etap. Dá se říci, že každá z nich nabídla něco svého, skoro každá promíchala pořadím v první desítce. V úvodní časovce skončil Valverde, stále se vzrušeně debatuje o dojezdu čtvrté etapy a střetu Sagana s Cavendishem a dosavadním vrcholem byla nedělní divoká královská etapa.

Děsivé pády, finiš o centimetry. Taková byla královská etapa Tour Děsivé pády, finiš o centimetry. Taková byla královská etapa Tour Prohlédněte zde

První týden? Konečná pro favority

"Největší událostí prvního týdne je určitě ztráta několika favoritů na celkové pořadí," začíná Lubor Tesař své ohlédnutí za úvodními devíti etapami Tour. Zkušený Alejandro Valverde si při pádu v prologu zlomil kotník a závod pro něj skončil dříve, než stihl pořádně začít. Španěl nejen, že byl sám ve skvělé formě, ale v týmu Movistar měl určenou roli hlavního Quintanova pomocníka.

"Ukazuje se ale, že Quintana na tom po náročném Giru tak dobře není. Toho času na regeneraci mezi Girem a Tour je strašně málo," říká Tesař. Nairo Quintana skončil v Itálii druhý a v prvním týdnu "Staré dámy" nabral na Frooma ztrátu přes dvě minuty. Více než pád Valverdeho může cyklistické fanoušky mrzet vypadnutí Gerainta Thomase a Richieho Porteho.

Oba dva se stali oběťmi deváté etapy se třemi horskými prémiemi mimořádné kategorie. "Thomas může Froomovi chybět a Porteho je velká škoda z hlediska soubojů. V královské etapě vypadal z mého pohledu možná nejlépe," mrzí bronzového medailistu z MS v roce 1993. Porte zná Frooma velmi dobře z předchozího působení v týmu Sky. Byl klíčovým pomocníkem rodáka z Nairobi a Froome k němu cítí náležitý respekt.

Froome si dojel počtvrté pro titul. Podívejte se na výsledky letošní Tour de France Froome si dojel počtvrté pro titul. Podívejte se na výsledky letošní Tour de France Prohlédněte zde

"Je to škoda pro celou Tour. Chris Froome si u Porteho nemohl být před poslední časovkou ničím jistý. Nemohl by spoléhat na nějaký malý náskok. Sebedůvěra by nemohla být tak silná a mohlo to být ještě zajímavější. Navíc útoky dvojice Fabio Aru a Jakob Fuglsang by to hodně přiživily," lituje Tesař.

Neměl být trestán jen Sagan, navíc ne takto

Ještě než se peloton závodníků poprvé vydal bojovat do hor, otřáslo cyklistickým světem vyloučení Petera Sagana po dojezdu čtvrté etapy. Tesař se k incidentu mezi Slovákem a Markem Cavendishem bezprostředně vyjadřoval a za svým názorem si stojí. "Křížení dráhy ze strany Sagana tam bylo, takže potrestán měl být. Určitě však ne vyloučením ze závodu, protože ze zpomalených záběrů je vidět, že tam úmyslný loket nebyl."

"Chápu, že rozhodčí chtěli po divokém dojezdu něco udělat, ale pokud byl vyloučený Sagan, měli vyloučit i Cavendishe a měl být minimálně napomínán Démare," připomíná Tesař fakt, že se Cavendish tlačil do úzkého prostoru u bariéry a že vítěz etapy Arnaud Démare ve spurtu křížil dráhu Bouhannimu. "V dojezdech Tour bylo vybočení vždycky dost a nikdo nebyl napomínán, natož vyloučen."

Jestli Cavendishe rozhodila hrana kanálu, se Tesař dohadovat nechce. "To jsou spekulace lidí, kteří Saganovi fandí, jsou v tom velké emoce. Podle mě je hlavním problémem, že domácí závodník Démare křížil dráhu také a že ani Cavendish v minulosti za podobné prohřešky trestán nebyl, ač tam býval úmysl možná zřetelnější," myslí si bývalý silniční i dráhový cyklista.

Drsné následky děsivého pádu na Tour. Porte má zlomenou klíční kost a dokonce i pánev Drsné následky děsivého pádu na Tour. Porte má zlomenou klíční kost a dokonce i pánev Čtěte zde

Po diskvalifikaci Sagana získal sprinter Marcel Kittel druhé a třetí etapové vítězství a oblékl se do zeleného dresu. Připomeňme, že žilinský rodák Sagan ovládl bodovací soutěž v předchozích pěti (!) ročnících. Dokáže teď někdo Kittela sesadit? "To je mezi sprintery a ti měli v těžkých etapách velký boj, aby se do cíle vůbec dostali v limitu. U nich to bude o tom, kdo dokáže dojet až na Chámps-Élysées."

Výborná práce týmů AG2R a Astany

Po vyloučení Sagana se emoce v dalších etapách trochu zklidnily, ale jen do té doby, než přišel přejezd přes pohoří Jura a etapa označená jako královská. "To byl jedním slovem masakr," směje se Tesař. "Byla to krásná etapa se vším, co dnes může moderní cyklistika nabídnout. Unikátní bylo pojetí jezdců AG2R, kteří to místo znají, mají tam svůj tréninkový kemp. Tvořili tempo, dostávali pod tlak soupeře ve sjezdech."

"Dostávali pod tlak odjetou skupinu i peloton, na což doplatil pádem Thomas a ve své podstatě i Porte s Danem Martinem. Pád Richieho Porteho, to byla čistě jeho jezdecká chyba, daná přehnanou únavou," soudí Tesař. Froome přišel o Thomase a v závěru musel v čelní skupince bojovat sám. Skvělé práce týmu AG2R využil k hrdinskému, byť dostiženému úniku Romain Bardet, ale vidět byla také stáj Astana.

Unikla tajná nahrávka. Nedivím se, proč jede Peťo domů, vysmál se König komisařům z Tour de France Unikla tajná nahrávka. Nedivím se, proč jede Peťo domů, vysmál se König komisařům z Tour de France Čtěte zde

"Ukázalo se, že když se chce a když se přitlačí, dá se rozprášit i balík týmu Sky. Tohle může být obrovská výhoda Astany (stáj Fabia Arua, druhého muže celkového pořadí - pozn. red.), nahrává jim i to, že je Froome ve žlutém. Sky musí hrát na jedinou kartu, mají sice ještě Mikela Landu, ale nemohou riskovat nějaké přesypávání. Budou muset hlídat Frooma a síly budou ubývat," věští pátý muž z bodovacího závodu na dráze na olympiádě v Barceloně.

"Astana má v kopcích velmi silné duo Arua s Fuglsangem. Froomovi by se pak mohlo stát něco podobného, co provedli s Portem na Dauphiné," připomíná Tesař letošní osmietapový závod ze začátku června, v němž Dán Jakob Fuglsang z Astany nakonec triumfoval před Richiem Portem.

Kreuziger snad dostane šanci, Štybar pracuje bezvadně

Roman Kreuziger je v celkovém pořadí pětadvacátý, ale jeho tým Orica-Scott jede hlavně na Brita Simona Yatese, který vede hodnocení mladých jezdců. "Roman vypadá velice dobře, své úkoly si plní. Věřím tomu, že dostane šanci v některé těžší nebo středně těžší etapě. Vítězství na Tour by mu velmi slušelo," doufá Tesař. V kopcovité etapě číslo osm dojel Kreuziger letos pátý.

Kittel a celý tým Quick-Step má neocenitelného pomocníka ve Zdeňku Štybarovi. "Zdeněk má ode mě absolutní jedničku. V konci je vždycky tam, kde má být, ale někdy tam Kittel není. Quick-Step dříve působil kompaktněji, ale dojezdy jsou letos opravdu velmi chaotické. Čekáme na klasikářský dojezd, kde bude mít duo Gilbert a Štybar obrovskou šanci."

Ondřej Cink si na Tour odbývá premiéru a jeho týmu Bahrain Merida chybí od první etapy zraněný lídr Izagirre. "Ondra to bude mít hodně těžké, Tour je hodně divoká. Je to vidět na rychlostních průměrech, v pelotonu se stále jede naplno. Nejsou tam takové čistě přejezdové etapy, které by Ondra potřeboval na regeneraci. Přeci jen není zvyklý na třítýdenní závod. Možná se mu ale podaří dostat do zajímavého úniku a na konci pak papírové předpoklady ani neplatí," tvrdí cyklistický expert.

Francouz Calmejane zvítězil v osmé etapě Tour. Froome neztratil, Kreuziger dojel pátý Francouz Calmejane zvítězil v osmé etapě Tour. Froome neztratil, Kreuziger dojel pátý Čtěte zde

Přelet do Pyrenejí a návrat do Alp

Ve volném dni se cyklisté letecky přesunuli do Akvitánie a další duo horských etap je čeká v Pyrenejích. "Pyreneje o celkovém pořadí hodně napoví, i když letos nejsou tak extrémní, jak bylo zvykem. Po dni volna budou dvě rovinatější etapy, což je dobré, aby se peloton zase rozjel. Bude to ještě zajímavé. Vítězstvím v královské etapě o sobě dal vědět nenápadný Rigoberto Urán. Pořád je tam pět, šest, možná sedm jezdců, kteří mají reálnou šanci vyhrát, " soudí Tesař.

Po přejezdu do Alp čeká na jezdce obávaný Galibier nebo dojezd na vrchol Col d'Izoard ve dvou extrémně náročných etapách po sobě. To je však ještě daleko. Jak vlastně na Tour vypadá den volna? "Závodníci se jdou projet, je to okolo hodiny a půl nebo dvou. Je to individuální, ale po tak těžké etapě, jaká byla včera, se určitě závodník musí projet," vysvětluje trojnásobný mistr republiky.

Odpočinkový den tak nakonec nemusí být tolik o odpočinku, přihlédneme-li navíc k tomu, že cyklisté musí do letadla. "Přelet je třeba jen hodinu, ale jezdci se musí dostat na letiště, na hotel, takže v součtu to nějaké čtyři hodiny určitě zabere. Je to náročné, den volna se tím výrazně zkrátí a uteče," uzavírá Tesař.

Celkové pořadí Tour, výsledky etap a vybraných jezdců najdete zde.

reklama