Aktualizováno 1. 7. 2017 22:14
V sobotu odpoledne odstartovala časovkou 104. Tour de France. Na zmáčené trati v Düsseldorfu byl nejrychlejší Geraint Thomas, do cíle naopak nedojel spolufavorit celého závodu Alejandro Valverde, který na mokré trati upadl a z Tour musel odstoupit. Výrazný náskok si oproti dalším favoritům vytvořil obhájce titulu Chris Froome, který dojel do cíle šestý. Nejlepším Čechem byl 31. Zdeněk Štybar.
Geraint Thomas na Tour de France 2017
Geraint Thomas na Tour de France 2017 | Foto: Reuters

Düsseldorf - Úvodní časovku na Tour de France vyhrál v deštivém Düsseldorfu britský cyklista Geraint Thomas. Třítýdenní cestu za obhajobou žlutého trikotu zahájil Chris Froome šestým místem, nejlepší z trojice Čechů byl jednatřicátý Zdeněk Štybar.

Už v první etapě skončil závod pro zkušeného Španěla Alejandra Valverdeho, který na mokré trati v zatáčce tvrdě upadl a po nárazu do bariéry byl odvezen do nemocnice. Má zlomenou čéšku.

Velšan Thomas z týmu Sky, jenž slavil úspěchy i na dráze, se v 31 letech dočkal prvního triumfu na Grand Tours. Po 14 kilometrech boje s chronometrem porazil o pět sekund Švýcara Stefana Künga z BMC. Stupně vítězů doplnil Vasilij Kiryjenka a pomohl k úspěchu stáje Sky, jež měla v první osmičce hned čtyři zástupce.

Thomas třikrát pomohl Froomeovi celkově vyhrát Tour, dnes si slávu užil sám. "Nemůžu tomu uvěřit. Začal jsem s cyklistickou právě kvůli Tour de France. Jako malý jsem prosil otce, aby koupil satelit, a pak jsem běžel ze školy, abych se mohl v televizi dívat," řekl dojatý Brit.

Froome najel na největší rivaly v boji o žlutý trikot více než půl minuty. Vydařenou časovku předvedl také Štybar, který na vítěze ztratil 39 sekund. Roman Kreuziger měl odstup téměř minuty na Thomase a obsadil 78. místo, debutant na Tour a loni ještě biker Ondřej Cink ztratil minutu a 13 sekund (117. místo).

Podívejte se na pád Alejandra Valverdeho v úvodní časovce na Tour

Velezkušený Valverde měl být hlavním pomocníkem spolufavorita Naira Quintany, ale závod pro něj skončil už po pár minutách v bolestech. Bronzový jezdec z Tour 2015 a šampion Vuelty z roku 2009 neodhadl rychlost v nájezdu do zatáčky, v kaluži mu podjelo kolo a při nárazu do bariéry si zlomil čéšku. Má v noze také hlubokou ránu.

Na zrádné podmínky doplatil i další španělský cyklista Ion Izagirre, lídr Cinkovy stáje Bahrajn Merida. Rovněž po pádu do cíle nedojel.

"Jsem spokojený, že jsem nespadl, protože v zatáčkách to přes přechody bylo těžké. Byl jsem možná zbytečně trochu opatrný, ale nevím, jestli by mi to v cíli pomohlo," řekl Štybar.

"Jeli jsme v centru města, kde je hodně bílých čar na silnici, a to v zatáčkách není ideální. Snažil jsem se v zatáčkách neriskovat a jet hlavně na rovných úsecích. Nechtěl jsem tady v Düsseldorfu nechat na silnici nějakou kůži, protože opravdová Tour začíná v neděli," líčil Kreuziger pro iDnes.cz.

V neděli bude pokračovat 104. ročník "Staré dámy" rovinatou etapou z Düsseldorfu do Lutychu v délce 203,5 km.