reklama

Tour de France čeká horký boj s chronometrem. Na programu je horská časovka s převýšením 700 metrů

Tour čeká časovka, poprvé od roku 2004 bude ale horská. Tour čeká časovka, poprvé od roku 2004 bude ale horská. autor: ČTK
Cyklisty na Tour dnes čeká sedmnáct náročných kilometrů ze Sallanches do Megeve. Jedná se o druhý a poslední souboj s chronometrem v tomto ročníku. Trať je ale oproti časovce z minulého pátku velmi odlišná.

Praha - Tour de France má před sebou osmnáctou etapu, kterou bude druhá časovka ročníku. Bude to zároveň také druhá část čtyřdenního alpského bloku. První alpská etapa přitom včera hodně napověděla o tom, kdo do Paříže přiveze žlutý trikot. Začíná být zřejmé, že Chrise Frooma a tým Sky těžko někdo překvapí. Roman Kreuziger zůstává dál těsně za elitní desítkou.

Stará dáma má za sebou 103. ročník. Profily i kompletní výsledky. Vše o Tour de France 2016 Stará dáma má za sebou 103. ročník. Profily i kompletní výsledky. Vše o Tour de France 2016 Prohlédněte zde

Těžkých 17 000 metrů

Závodníky ve čtvrtek čeká 17 náročných kilometrů ze Sallanches do Megéve. Jedná se o druhý a poslední souboj s chronometrem v tomto ročníku. Trať je ale oproti časovce z minulého pátku velmi odlišná. Bude to tentokrát test vrchařských schopností a o vítězství v etapě by si to měli rozdat především závodníci z horních pater celkového hodnocení.

Časovka začíná víceméně rovinatými čtyřmi kilometry, po nichž hned následuje nejtěžší pasáž - tři kilometry zhruba desetiprocentního stoupání. Poté nastane několik náročných změn sklonu, při nichž závodníci budou muset měnit rytmus. Na vrchol stoupání se jezdci podívají po patnácti kilometrech, po nichž následuje dvoukilometrový sjezd do cíle.

Celkové převýšení bude necelých 700 metrů. Mechanici a závodníci budou mít těžkou hlavu s výběrem nejvhodnějšího bicyklu. Bude tak zajímavé sledovat, zda někdo zvolí i klasický časovkářský speciál.

Bezkonkurenční Froome

První alpská etapa odehrávající se celá ve Švýcarsku s cílem u jezera Emosson potvrdila, že Froome jen těžko hledá konkurenci. Černá letka jeho týmu Sky zůstávala na čele skupiny hlavních favoritů dlouho až v šesti lidech i v době, kdy se jeho soupeři mohli opřít o dva, maximálně tři týmové kolegy.

Sagan bude nejlépe placeným cyklistou světa, tvrdí Tiňkov Sagan bude nejlépe placeným cyklistou světa, tvrdí Tiňkov Čtěte zde

Šéf týmu Movistar Eusebio Unzué o volném dnu k větší aktivitě vyzýval tým Astana. Kazašská stáj jako by jej vyslyšela a tempa se na předposledním stoupání chopil vítěz letošního Gira Vincenzo Nibali, jel opravdu rychle a na čele vydržel až do první části cílového kopce. Tam jej nahradil Diego Rosa, když z čela odstoupil i ten a řada přišla na lídra týmu Fabia Arua, nic se nedělo. Aru neměl odvahu zaútočit, a práce jeho týmových kolegů tak přišla vniveč.

Valverde se obětoval pro Quintanu, Porte útočil

Na čelo tak najel Alejandro Valverde a ostrým tempem se snažil připravit pozici pro Naira Quintanu. Froome místy vypadal, že mu tempo zkušeného Španěla příliš nechutná, ani Quintana ale nezaútočil. Valverde na svou aktivitu doplatil a po etapě se propadl na celkové sedmé místo, také bez efektu pro svého lídra.

Aktivity se nakonec chopil Richie Porte, na jehož útok dokázal zareagovat jen Froome, v té době už se Kreuziger nenacházel ve skupině hlavních favoritů, ztrácel například i Joaquin Rodriguez, ještě dále pak byl Tejay Van Garderen.

Porteho útok v podstatě definitivně ukázal, kdo bude vítězem letošní Tour. Cílovou pásku protnul z lídrů na celkové pořadí jako první ve stejném čase jako Froome.

"Ráno jsem mluvil se sportovními řediteli, řekli, ať použiju svou hlavu, a pokud se na to budu cítit, mám na Frooma zaútočit. Tempo nebylo tak vysoké, takže byl správný čas získat nějakou výhodu,“ popisoval Porte. A zmínil se také o svých ambicích: "Byl to dobrý den. Opravdu se chci dostat na pódium a tyto tahy je třeba provést.“

Quintana: Jsem ještě mladý, jednou Tour vyhraju

A pódium bude pro letošní rok nakonec výborným výsledkem i pro Quintanu. Mladý Kolumbijec sice dlouho sliboval, že ve třetím týdnu bude útočit, z jeho prohlášení po etapě, kterou popsal jako „špatný den“, je ale zřejmé, že v letošní vítězství nevěří ani on sám.

"Mám před sebou ještě spoustu let. Je mi 26 a kluci přede mnou jsou mnohem starší a zkušenější. Sen ještě neskončil, přijde ještě mnoho let, mnoho let, v nichž se nadále budu snažit. Ale do Paříže se toho ještě může stát spoustu,“ řekl.

Cavendish odstoupil kvůli přípravě na olympiádu z Tour de France Cavendish odstoupil kvůli přípravě na olympiádu z Tour de France Čtěte zde

Quintana ztratil další téměř půlminutu a na čtvrté příčce na Frooma ztrácí již 3 minuty a 27 sekund. Ztráta se zvýšila i v případě druhého Baukeho Mollemy, který také na tempo Frooma a Porteho nedokázal reagovat. Výborně naopak jel průběžně třetí v bílém jedoucí Adam Yates (-2:53), který na zmíněnou dvojici ztratil pouhých 8 sekund.

Pátý je domácí Romain Bardet se ztrátou 4 a čtvrt minuty. Na šestou příčku se již vyhoupl Porte ztrácející o dalších 12 vteřin více. A právě Tasmánec se po muži ve žlutém zdá být v nejlepší formě. Mohou jej tak mrzet technické problémy, kvůli nimž v úvodních etapách ztratil nějakou minutu a půl.

Kreuziger po ztrátě kontaktu s hlavními soupeři v posledních kilometrech 17. etapy eliminoval ztrátu, odstup od elitní desítky, konkrétně mladého Jihoafričana Mentjese se ale zvýšil na 56 sekund. 

reklama