Froome jde na Tour do žlutého, v prvním kopci ale byl lepší Fabio Aru

5. 7. 2017 17:08
Tour de France pokračovala už bez Petera Sagana pátou etapou, kterou vyhrál Fabio Aru. Žlutý dres pro průběžného lídra ale získal díky třetímu místu v etapě Chris Froome. Aru ovšem náskok britského jezdce ztenčil na pouhých čtrnáct sekund.
Fabio Aru v cíli páté etapy
Fabio Aru v cíli páté etapy | Foto: Reuters

La Planche des Belles Filles - Chris Froome v prvním velkém stoupání 104. ročníku Tour de France vybojoval žlutý trikot lídra, i když našel dva přemožitele. Trojnásobný vítěz slavného závodu dojel v páté etapě za vítězným Italem Fabiem Aruem a také za Irem Danielem Martinem.

Pátá etapa byla první horskou a necelé tři kilometry před cílem na La Planche des Belles Filles nastoupil Aru. Po 160,5 kilometru protnul pásku o 16 vteřin před Martinem, Froome ztratil další čtyři sekundy, ale ze žlutého trikotu vysvlékl kolegu z týmu Sky Gerainta Thomase.

Britský favorit Froome, jenž slavil celkový triumf na Tour třikrát za poslední čtyři roky, vede průběžné pořadí před Thomasem o 12 sekund, dnešní hrdina Aru se posunul na třetí příčku.

Z českých jezdců skončil nejlépe na 33. místě debutant Ondřej Cink, jenž na Arua ztratil dvě minuty. O jednu pozici a 14 sekund za Cinkem dorazil Roman Kreuziger. Oba odpadli zhruba čtyři kilometry před vrcholem. Zdeněk Štybar nabral manko téměř jedenácti minut.

"Pod kopec se hodně závodilo, odjeta byla velmi silná skupina a měli jsme průměr asi 46 (km/h). Tři a půl kilometru před cílem jsem byl ještě s klukama, ale pak jsem musel zvolnit, to nebylo moje tempo," řekl Kreuziger. "Hrozilo, že bych bouchnul úplně. To není určitě ideální, ale bohužel tak to je," dodal. Pochvaloval si ale, že jeho tým Orica zatím plní svůj cíl a Simon Yates drží bílý dres pro nejlepšího mladého jezdce.

"Zaútočil jsem, abych viděl, kdo se mnou pojede. Sky byli do té doby hodně rychlí. Pak už jsem do finiše dal úplně všechno a jsem šťastný, že to klaplo. Posledních 300 metrů jsem ale trpěl," přiznal Aru.

Velkou motivací pro něj bylo vítězství Vincenza Nibaliho na stejném místě před třemi lety. "Vyhrál jsem už etapy na Giru a Vueltě, jen z Tour mi chyběla. Vincenzo je kamarád, a když jsem sledoval jeho triumf na videu, pomohlo mi to. Věděl jsem, jak kopec jet," dodal jezdec Astany.

Froome si užíval známé pocity ve žlutém trikotu. "Ale do konce Tour je daleko," připomněl. "Udělal jsem chybu, že jsem Arua nechal takhle ujet. Už na Dauphiné ukázal, že je ve skvělé formě, a dnes to potvrdil," doplnil.

Po první horské etapě nabídne ta čtvrteční opět příležitost sprinterům. Šestý den zavede peloton z Vesoulu do Troyes, cyklisty čeká 216 kilometrů. Ve startovním poli už chybí slovenský mistr světa Peter Sagan, jenž byl diskvalifikován po úterním spurtérském souboji s Markem Cavendishem, po kterém Brit spadl do ochranné bariéry. Při pádu si zlomil lopatku a musel z Tour odstoupit.