reklama

Chci konečně vyhrát Roubaix a ovládnout etapu na Giru, plánuje si před sezonou Štybar

Zdeněk Štybar Zdeněk Štybar autor: ČTK
Jaké mají před sezonou cíle čeští cyklisté ze stáje Quick-Step Zdeněk Štybar a Petr Vakoč? Přečtěte si dvojrozhovor ze setkání na soustředění ve španělské Calpě.

S jakými ambicemi vstupujete do nové sezony?

Zdeněk Štybar: Opět se budu soustředit na klasiky. Konečně bych chtěl vyhrát Paříž-Roubaix, když už jsem tam byl dvakrát druhý. Dalším cílem je pak Giro. Moc bych si přál vyhrát tam etapu a mít etapové vítězství z každé Grand Tour.

Petr Vakoč: Máme podobné cíle, ale já se chci víc soustředit na ardenské klasiky. Sice bych letos chtěl nastoupit i do nějaké jednorázovky na kostkách, ale hlavní důraz kladu na kopcovité klasiky jako Strade Binche, opět Brabantský šíp a Amstel. Ve zbytku sezony chci jet jednu Grand Tour. Sice ještě nevím, která to bude, ale vyhraná etapa je pro mě velkou motivací.

Oba jste loni prodloužili smlouvu s Quick-Stepem. Tým na letošek hodně omladil, mohli byste mít víc individuálních šancí na vítězství. Pomohlo i toto ve vašem rozhodování o kontraktu?

Zdeněk Štybar: Takhle to neberu. V týmu jsem především velmi spokojený, všechno tady znám, vím, jak to tu chodí a jak se závodí. Nebyl tedy zásadní důvod měnit stáj. Nabídka byla skvělá a s podpisem jsem neváhal.

Petr Vakoč: Já jsem prodlužoval v době, kdy jsem kontrakt měl. Je tu skvělá atmosféra, hodně vyhráváme a dostávám dost šancí. Když nejedu na sebe, tak pomáhám, i to mě baví. Celkově nálada je v týmu skvělá.

Loni získal tým skoro šedesát vítězství, odešli však Kittel, Boonen nebo Martin. Jaké ambice má tedy tento mladý Quick-Step?

Zdeněk Štybar: Mladých kluků přišlo hodně, ale všichni jsou velmi talentovaní. Musí se od starších sice něco naučit a pak si od nich vedení slibuje vítězství. Nikdo však nemá strach, že by se neprosadili hned od začátku.

Petr Vakoč: Dodal bych, že jsou tu závodníci jako Julian (Allaphilipe) a Bob (Jungels) a snad i já, kteří se každý rok zlepšujeme a získáváme zkušenosti. S příchodem mladých závodníků se ocitáme ve věkovém středu týmu a věřím, že brzy přineseme výsledky jako naše hvězdy. Celková síla týmu se tak nemění.

Zdeňku, zmiňoval jste, že vaším cílem je opět Paříž - Roubaix. Philippe Gilbert se ale také netají ambicí vyhrát toto klání. Jak spolu vycházíte a jak budete při závodech společně fungovat?

Zdeněk Štybar: Když mi nechá Flandry, tak mu klidně Roubaix nechám. (smích) Ale ne, máme s Philippem velmi dobrý vztah. Rozumíme si a lidsky jsme si sedli. Často jsme spolu i na pokoji. Doopravdy vidím v jeho příchodu velký přínos pro tým. Je to sice stejný typ závodníka jako já, takže když nastupuje, já po něm nastoupit nemůžu. Ale určitě najdeme dobrou taktiku na závody, to nemám strach.

Petře, už jste naznačil, že byste si také rád zkusil dlážděné jednorázovky. Je to reálná ambice?

Petr Vakoč: Je. Letos bych si některé měl vyzkoušet. Nemám ještě na sto procent doladěný program, ale alespoň jednu větší klasiku po kostkách bych si letos měl vyzkoušet.

Zdeňku, to byste mohl Petrovi ke startu na Roubaix nebo na Flandrách pomoci. Líbil by se vám start české dvojice ve stejném týmu na těchto monumentech?

Zdeněk Štybar: To by se mi hodně líbilo! Letos to však bude ještě těžší. Startujeme jen v sedmi lidech a na tyto závody je u nás v týmu velká tlačenice. Ostatní stáje mají Flandry a Roubaix tak trochu za trest, ale u nás jsou to nejprestižnější závody roku. Každý se však musí o svou pozici poprat sám.

I bez teambuildingu panuje dobrá atmosféra

Letos máte v týmu Kolumbijce, Argentince, závodníka z Ekvádoru nebo Velké Británie. Jak je teď vlastně cítit belgický původ a struktura týmu a jak se v ní orientuje dvojice Čechů?

Zdeněk Štybar: Belgičanů opravdu hodně ubylo, dřív jich tu byla třeba i polovina. Většina zaměstnanců v týmu je ale pořád z Belgie, zázemí taky. To se nemění, pro mě je to jako být doma. Skoro jako bych jezdil za český tým. Mám manželku Belgičanku, v Belgii jsem dlouho závodil, a tak je mi všechno tady opravdu blízké.

Petr Vakoč: Personál je většinou z Belgie, ale opravdu každý rok Belgičanů ubývá. Takže jsem se ani nedostal k tomu, že bych se víc naučil vlámsky. Mluvíme spíš anglicky. Nejvíc je tedy belgický původ týmu znát v zaměření na jarní jednorázovky, jejich oblibě v závodech, kde fouká, kde je špatné počasí. Jinak je prostředí opravdu hodně mezinárodní.

Quick-Step vždy v pelotonu působil jako výborná parta. Jak jste si sedli s nově příchozími závodníky?

Zdeněk Štybar: Neměli jsme letos žádný teambuilding a tohle je teprve druhý kemp. Zatím se tedy moc neznáme a společného času je málo. I na tréninku jezdíme ve dvou až třech skupinách. Musíme tedy počkat na sezonu, až se prolomí ledy.

Petr Vakoč: Musím říct, že koho jsem zatím poznal, zapadl perfektně. Všichni se chovají mile a je cítit, jak jsou motivovaní. Dokonce jsem se s některými setkal už dřív v Gironě. Třeba v listopadu s Jamesem Knoxem (nový britský vrchař) a byl moc fajn. Pak jsou tu i bývalí jezdci z development týmu jako Florian Sénéchal, taky skvělý kluk. Nemám strach, že by se atmosféra nějak zhoršila.

Zdeňku, patříte mezi opory týmu. Cítíte nad mladíky větší odpovědnost? Neměl byste teď mladší kolegy trochu vést a vychovávat?

Zdeněk Štybar: Doufám, že se mi to povede hlavně výsledky. Tím, že jsem přeskočil z cyklokrosu, vstupuju teprve do své šesté silniční sezony, a tak se necítím takovým mazákem, jako je třeba Gilbert.

Petře, vy v pětadvaceti letech mezi úplné mladíky nepatříte. Cítíte už tedy větší tlak na své individuální výsledky?

Petr Vakoč: Zatím ještě ne, ale Patrick (Lefevre, šéf stáje) naznačil, že se ode mě postupně výsledky čekat budou. Roky hrozně běží a už opravdu mezi úplné nováčky nepatřím. Tlak si ale připouštět nehodlám, nechci se tím zatěžovat a limitovat.

Udělali jste letos nějakou zásadní změnu v přípravě? A kdy vás čeká první ostrý start v dresu Quick-Stepu?

Zdeněk Štybar: Zásadní ne, spíš jsem svůj trénink doladil. V tuto chvíli zatím všechno směřuje, kam má. Musím zaklepat, ono se to může i rychle změnit. Vše připravujeme k jarním klasikám, ale jistotu o formě budu mít až po úvodních závodech. První mám na programu Almeríi a Murcii, 10. a 11. února.

Petr Vakoč: Já letos po delší době nestartuju v Austrálii. Chtěl jsem mít víc času na zimní přípravu a strávil jsem i méně času na kole. Celkově chci pomalejší nástup do sezony. Měl jsem tak čas věnovat se obecnější přípravě a i dalším sportům. Snad mi to prospěje. Do sezóny naskočím stejně jako Zdeněk v Almeríi a Murcii.

Pozn. redakce: Stáj Quick-Step Floors vlastní Zdeněk Bakala, majitel vydavatelství Economia, pod které spadá i deník Aktuálně.cz.

reklama