reklama

Na Vysočině začíná cyklistický Woodstock. Premiérové MS horských kol v Česku

Jaroslav Kulhavý Jaroslav Kulhavý autor: ČTK
V Novém Městě na Moravě začíná premiérové mistrovství světa horských kol na českém území.

Nové Město na Moravě - Po více než roce se znovu, již pošesté na pomezí Čech a Moravy sjíždějí největší hvězdy světa horských kol. Tentokrát zde nebudou soupeřit o body do hodnocení Světového poháru, ale dokonce o světové mistrovské medaile.

Nové Město na Moravě si za roky pořádání světových pohárů vydobylo renomé skutečné Mekky horských kol, od následujících pěti dní se tak čekají v pravdě velké věci.

Čeká se návštěva a atmosféra, jakou dosud horská kola nezažila, s nadsázkou řečeno "bikový Woodstock". Cestu do areálu Vysočina arény by si mohlo během pěti dní dohromady najít až 50 000 diváků.

Tomu nasvědčuje také účast žhavých českých želízek. O medaili chce mezi elitními ženami bojovat Kateřina Nash, mezi elitními muži by pak měli do boje o titul zasáhnout hned dva Češi, kromě olympijského šampiona Jaroslava Kulhavého také Ondřej Cink, obhájce bronzové medaile z loňského šampionátu.

Tradičně bouřlivá kulisa

Když se řekne Nové Město na Moravě, bikerům se hned vybaví tisíce lidí natlačených kolem trati a bouřlivá atmosféra. "Úplně mi z toho pískalo v uších," popisoval v roce 2011 Jaroslav Kulhavý. Tehdy se jel na Vysočině poprvé závod SP, ovládl jej právě rodák z Ústí nad Orlicí a zajistil si tak celkové prvenství v seriálu. Od té doby se zde jel Světový pohár každý rok a pokaždé byl vyhlášen nejlepším podnikem celého ročníku.

Před dvěma lety se pak Mezinárodní cyklistická unie (UCI) rozhodla pro olympijský rok rozdělit MS v cross-country a MS ve sjezdových disciplínách, které se obvykle jezdívají společně. To otevřelo cestu i novoměstským organizátorům, kteří v souboji o pořadatelství MS v cross-country 2016 porazili německý Albstadt.

Reprezentační trenér Zapletal věří štafetě

Program šampionátu zahájí ve středu odpoledne souboje ve sprintech, či chcete-li cross-country eliminátoru. Čtvrteční večer pak patří závodu štafet, od něhož si hodně slibuje český reprezentační trenér Viktor Zapletal: "Letos máme hodně silnou štafetu. Máme výborného juniora, pojede Katka, Jarda, Matěj Průdek pojede ´třiadvacítku´, na ten první úsek je hodně rychlý. Tam bychom mohli bojovat o medaili."

Pátek je vyhrazen juniorům a juniorkám. Zlatým hřebem pak bude víkend. V sobotu si to o tituly rozdají závodníci v kategorii do 23 let a elitní ženy. Když od patnácti hodin bude o světovou medaili bojovat i bývalá lyžařka Kateřina Nash, hlavní favoritkou závodu pak bude Švýcarka Jolanda Neffová, čerstvá světová šampionka v maratonu.

Další souboj Kulhavý vs. Schurter?

V neděli nejprve své síly poměří nejlepší závodnice do 23 let. Posledním bodem programu mistrovství bude v neděli od 15 hodin závod mužů Ëlite. Při pohledu na výsledky pěti závodů SP, které se v okolí Vysočina arény jely, je jasné, kterým závodníkům okruh sedí nejvíce. Povětšinou zde souboj o vítězství (stejně jako na posledních OH) sváděli Jaroslav Kulhavý se Švýcarem Ninem Schurterem.

Kulhavý si zatím připsal dvě vítězství, Schurter dokonce tři. Výborné výsledky zde v minulosti zajel také Ondřej Cink, který přiznává, že je pro něj MS důležitější než letošní olympiáda.

Další zlepšení diváckého komfortu

Závodní okruh se od minulého roku příliš nezměnil. Měří 4100 metrů a bikeři na něm nastoupají 230 výškových metrů. Diváci a závodníci se mohou opět těšit na dvě sekce "expert climb" nebo populární kamenité pasáže "Mitas choice", "Rock´n´roll" a řadu dalších. Pořadatelé pro zlepšení diváckého komfortu ještě navýšili kapacitu tribun umístěných v lese u nejpopulárnějších technických pasáží, navíc u trati přibyly obrazovky, na nichž bude možné sledovat průběh závodu.

Pro fanouška ale pobyt v dějišti šampionátu nemusí znamenat jen fandění u trati. Připraven je také bohatý doprovodný program s bikemaratonem pro širokou veřejnost, nočním závodem nebo večerními koncerty.

Program MS:

Středa 29. června:

16.30 – 17.30: Cross-country Eliminator – kvalifikace
18.00 – 20.00: Cross-country Eliminator – finále

Čtvrtek 30. června:

18.00 : Cross-country – týmové štafety

Pátek 1. července:

15.00: Cross-country Olympic – juniorky
17.00: Cross-country Olympic – junioři

Sobota 2. července:

11.00: Cross-country Olympic – Muži U23
15.00: Cross-country Olympic – Ženy Elite

Neděle 3. července:

11.00: Cross-country Olympic – Ženy U23
15.00: Cross-country Olympic – Muži Elite

reklama