10. 6. 2011 8:54
Dallas - Miami 112:103, 3:2 na zápasy
Dirk Nowitzki.
Dirk Nowitzki. | Foto: Reuters

Dallas - Devětadvacet bodů zaznamenal v pátém finále NBA fenomenální německý basketbalista Dirk Nowitzki a dovedl svůj tým Dallas Mavericks k vítězství nad Miami 112:103.

Dallas vůbec poprvé v sérii vede, 3:2 na zápasy, a k historickému triumfu v nejslavnější basketbalové soutěži světa mu chybí jediná výhra. Tu ale bude muset získat na půdě Heat, kde se hraje šestý i případný sedmý zápas.

Nowitzki znovu zářil. Dallas díky obratu srovnal finále
Dallas obrat nedokonal, třetí finále získalo Miami

Pátý zápas přinesl nečekanou bodovou smršť. Úvodní čtvrtinu vyhrálo Miami 31:30, v poločase ale vedl o tři body Dallas. Ve třetí čtvrtině už Mavericks vedli o devět bodů, Miami ale náskok zlikvidovalo a čtyři a půl minut před koncem vedli Heat o čtyři body.

Zoufalý LeBron James.
Zoufalý LeBron James. | Foto: Reuters

Dallas si ale přichystal drtivý závěr. V posledních čtyřech a půl minutách přestřílel svého soupeře poměrem 17:4 a radoval se z důležitého vítězství.

"Jsme prostě velmi houževnatý tým. V těžkých bitvách bojujeme celé play-off a ještě to nekončí. Vlastně to bude ještě těžší, ale na to jsme připraveni. Jsme odhodlaní zvítězit a teď nastal náš čas," svěřil se střelec Dallasu Jason Terry, který nasázel 21 bodů.

Ještě lepší bilanci měl ale famózní "Dirkules". Nowitzki dal 29 bodů a svým výkonem opět zvedal diváky ze sedadel.

Hvězdný James se v závěru vytratil

Hvězdy Miami měly sice skvělé individuální statistiky, na kompaktní výkon Mavericks to ale nestačilo. Dwyane Wade nastřílel 23 bodů, Chris Bosh devatenáct a Mario Chalmers patnáct.

LeBron James zaznamenal ceněný triple-double, když k 17 bodům přidal deset doskoků i asistencí, v závěrečné čtvrtině, která rozhodla, se ale z palubovky doslova vytratil.

Šesté finále se na Floridě uskuteční v neděli. Případný sedmý zápas je na programu v úterý.

Dallas Mavericks - Miami Heat 112:103
(30:31, 30:26, 24:22, 28:24)

Dallas - Nowitzki 29, Terry 21, Barea 17, Kidd a Chandler 13, Marion 8, Cardinal a Stevenson 4, Mahinmi 3

Miami - Wade 23, Bosh 19 bodů a 10 doskoků, James 17 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí, Chalmers 15, Haslem 10, Miller 9, Howawrd 6, Anthony a Bibby 2