Další medaile! Moravec bere bronz z vytrvalostního závodu

12. 3. 2015 18:51
Ondřej Moravec se zasloužil o třetí medaili pro český biatlon na letošním mistrovství ve Finsku.
Ondřej Moravec v cíli vytrvalostního závodu.
Ondřej Moravec v cíli vytrvalostního závodu. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Kontiolahti - Český biatlon dostal další medailový příděl, na mistrovství světa ve finském Kontiolahti již třetí. Zasloužil se o něj Ondřej Moravec ve vytrvalostním závodě na 20 kilometr, ve kterém nakonec udržel bronzovou příčku. Zlatým medailistou se stal suveréní Francouz Martin Fourcarde, stříbrný byl Emil Hegle Svendsen z Norska.

Moravec na střelnici netrefil jednu ze dvaceti ran, na trati si pak výborně rozložil síly a v závěru byl rychlejší než většina ostatních favoritů. Získal svou první individuální medaili ze světového šampionátu a vylepšil čtvrté místo z minulého MS v Novém Městě na Moravě.

"To je něco neskutečného. Pro nás byla už ta první medaile něco výjimečného, teď navázala Gabriela i Ondra. To je úžasný pocit, těžko se to popisuje. Ondra to rozjel rozumně a závěr zvládl fantasticky. Výsledek mluví za vše, medaile mu právem patří," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi šéftrenér Ondřej Rybář.

Díky další medaili zřejmě přijde o vlasy prezident svazu Jiří Hamza. "Tvrdil, že při dalším cenném kovu do toho půjde. Tak uvidíme," dodal Rybář.

Moravec: Tenhle úspěch má velkou cenu

Moravec potvrdil, že se českým biatlonistům ve vytrvalostním závodě historicky velmi daří. Před třemi lety v Ruhpoldingu získal bronz Jaroslav Soukup, v roce 2007 v Anterselvě tentýž kov Michal Šlesingr. Zlato vybojoval před deseti lety Roman Dostál, zatímco Jan Matouš byl v roce 1987 třetí.

"Kdybych měl dnes zase brambory, tak bych si to asi šel už hodit. Chvíli to tak vypadalo, ale nemyslel jsem na to. Nakonec to nebylo žádné velké drama, Němec Peiffer na poslední střelbě udělal dvě chyby," poznamenal Ondřej Moravec.

"Pro mě to má velkou cenu, protože v žádném vytrvalostním závodě jsem ještě nikdy nebyl na stupních vítězů. Jsem rád, že jsem to konečně zvládl," dodal bronzový medailista.

Šlesingra srazily chyby na střelnici

Před závodem se více čekalo od Michala Šlesingra, který má letos o něco lepší formu. Jenže dvaatřicetiletý závodník na střelnici připsal celkem tři trestné minuty a vynikajícím během ztrátu nedohnal. Nakonec skončil na čtrnáctém místě.

"Dnes jsem to nezvládl vůbec dobře, obzvlášť když podmínky na střelnici byly poměrně dobré. Před závodem jsem se cítil velmi dobře, bohužel těch chyb bylo moc," svěřil se Šlesingr.

Překvapil Tomáš Krupčík, který dostal v sestavě přednost před Michalem Krčmářem. A rozhodně nezklamal, s pouhou jednou chybou doběhl na šestadvacáté pozici. Jaroslav Soukup byl šestatřicátý.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti:

Muži - vytrvalostní závod (20 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 47:29,4 (1 tr. minuta), 2. Svendsen (Nor.) -20,9 (0), 3. Moravec (ČR) -40,5 (1), 4. S. Fourcade (Fr.) -45,7 (0), 5. Semenov (Ukr.) -56,0 (1), 6. Björndalen (Nor.) -1:12,1 (1), 7. J. Bö (oba Nor.) -1:14,2 (1), 8. Schempp (Něm.) -1:14,9 (2), 9. Volkov (Rus.) -1:42,9 (0), 10. Fak (Slovin.) -1:45,5 (2), ...14. Šlesingr -2:02,7 (3), 26. Krupčík -3:14,5 (1), 36. Soukup (všichni ČR) -4:16,0 (3).