reklama

Další průšvihář. Vitalije Klička chce sesadit "Sandokan“

autor: Reuters
Už desetkrát obhájil Ukrajinec Vitalij Kličko svůj pás mistra světa těžké váhy organizace WBC. V cestě mu ale stojí pořádně odhodlaný protivník: syrský rodák Manuel Charr.

Moskva – Už desetkrát obhájil Ukrajinec Vitalij Kličko svůj pás mistra světa těžké váhy organizace WBC. Pokud se mu tak povede i pojedenácté, nejspíše odejde do důchodu coby nezničitelný světový šampión.

V cestě mu ale stojí pořádně odhodlaný protivník: syrský rodák s německým pasem. Manuel Charr.

Přestože tenhle souboj mnozí považují  za další snadnou a zbytečnou obhajobu pásu, který má  starší z ukrajinského boxerského klanu v držení od roku 2004, přízvisko „tuctový“ si duel Vitalij Kličko – Manuel Charr rozhodně nezaslouží.

Důvodů je hned několik. První: uskuteční se v ruské metropoli, na Olympijském stadionu před více jak 30 tisíci fanoušků.

Druhý: může být posledním v profesionální kariéře jedné z nejlepších těžkých vah (a spolu s legendárním Maxem Schmelingem vůbec té nejlepší ze starého kontinentu) historie.

Blíží se Kličkova derniéra

Vitalije Klička totiž čekají  už za měsíc na Ukrajině parlamentní volby, do kterých vstoupí coby lídr příznačně nazvané prozápadní strany „UDAR“, a také coby kandidát na kyjevského starostu.

„Nedovedu si představit, že bych dělal vysokou politiku a dál pokračoval v profesionální kariéře.

O jejím konci se ale rozhodnu až po volbách,“ odráží stále častější dotazy na svou derniéru v ringu jednačtyřicetiletý a více jak dvoumetrový obr.

To jeho sobotní soupeř Manuel Charr o ní má jasno. „Vitalij je mým vzorem, ale já si jdu do ringu pro titul mistra světa. Ukončím tvou kariéru,“ pronesl bojovně o čtrnáct let mladší bijec s přezdívkou „Diamantový chlapec“.

Kdo by ale čekal zhýčkanou hvězdu, která neví, co s penězi, hodně by se mýlil.

Charrovi chybí disciplína

Charr, který má syrského otce, německou matku, ale narodil se v libanonském Bejrútu, se dostal díky svým pochybným kamarádíčkům dvakrát na hranu zákona.

Pokaždé se z průšvihů dokázal vyškrábat, naposledy loni na podzim, ovšem z problému vyšel lidově řečeno s „holým zadkem“.

„Je to talentovaný kluk, ale chybí mu to, co dělá šampióny: disciplína,“ prohlásil na jeho adresu kouč Vitalije Klička Fritz Sdunek. Charra zná (stejně jako oba Kličkové) velmi dobře.

Loni si založil vlastní stáj

Po jeho odchodu ze stáje Sauerland Event jej totiž dva roky vedl coby kouč jiné velké německé promotérské společnosti – Universum.

Ani tam ale Charr dlouho nevydržel a poté, co loni založil svou vlastní stáj, přišly již výše zmíněné problémy se zákonem.

Přesto se během tří zápasů s průměrnými soupeři dokázal vyškrábat až na 7. pozici žebříčku organizace WBC ( i díky Stříbrnému Mezinárodnímu titulu této organizace) a jakmile mu přilétla na stůl smlouva na zápas s Kličkem, neváhal a podepsal.

„Nevydělám si tolik, kolik si asi mnozí myslí, ale alespoň se mi podaří splnit sen mé mamince o nové moderně zařízené kuchyni,“ pronesl nedávno v jednom z rozhovorů Charr, kterému zemřel ve dvou letech otec ve válce a tak jeho matka sbalila malého Manuela a jeho sedm sourozenců a vyrazila do vlasti.

Charr se považuje za Rockyho

Právě tato fakta dávají minimálně z mediálního hlediska duelu punc „zajímavosti“.

Německý bijec se tak sám rád a často přirovnává v filmovému Rockymu, který coby chudý neznámý boxer (Charr trénoval v pronajatých skladech v Kolíně nad Rýnem a až na poslední měsíc přípravy do jeho týmu přibyl renomovaný kouč Valerij Bělov) dostal šanci na velký titulový zápas.

S filmovou sérii Rocky se dá najít i jiné pouto – Ivan Drago (Kličko) vs. Rocky (Charr) před zraky ruského vůdce.

Filmového Gorbačova by totiž měl mezi diváky na Olympijském stadionu v Moskvě nahradit skutečný vládce Ruska – Vladimir Putin.

Kličko jako ruský carský válečník

A kdyby se vám ani tato přirovnání nezdála zajímavá, je zde možnost přirovnat Klička k ruskému carskému válečníkovi a Charra ke slavnému pirátu Sandokanovi, ostatně jak učinila ve své povedené karikatuře i jedna fanouškovská stránka.

Přesto však v ruské metropoli půjde večer (zápas startuje ve 23:00 hodin) hlavně o box.

A boxerské kvality a především zkušenosti ze 46 profesionálních duelů (Charr odboxoval 21 zápasů, všechny vítězné) by měly stát na straně obhájce titulu. Vyzývatele však není radno odepisovat.

Pokud s koučem Bělovem, který vytáhl na vrchol ruského šampióna Alexandra Povětkina, vymyslí účinnou taktiku na tu dobře známou v podání Vitalije Klička alias Dr. Ocelová pěst“, může se boxerský svět dočkat pořádného překvapení.

„Vím, jak Klička porazit,“ pronesl sebevědomě i sám Charr. „To tvrdili i mí předešlí soupeři...,“ kontroval klidně ukrajinská hora svalů. Čí slova se potvrdí v ringu?

reklama