reklama

Další smrt v Himálaji. Čech nezvládl výstup na Everest

Horolezec nezvládl výstup na Everest Horolezec nezvládl výstup na Everest autor: Reuters
Věslav Chrząszcz se neprobudil ze spánku

Káthmándú/Ostrava - Už druhý český horolezec letos zahynul v Himálaji. Po Martinu Minaříkovi, jenž se ztratil na Annapurně, nezvládl výstup na Mount Everest, nejvyšší horu světa, Věslav Chrząszcz.

Sedmačtyřicetiletý horolezec z Karviné chtěl spolu s Milanem Pěgřímkem zdolat Mount Everest severní stranou bez kyslíkových přístrojů.

Pokus s názvem "Fárání na Everest" brali zaměstnanci Ostravsko-karvinských dolů a amatérští horolezci podle svých slov jako recesi. Začali totiž už na dně dolu Paskov v hloubce 1156 metrů - chtěli tak překonat celkem deset kilometrů.

Čtěte dále: Operace Annapurna: Čech je nezvěstný, záchrana odvolána

Chrząszczovi se však v Himálaji udělalo zhruba v sedmi tisících výškových metrech špatně a ráno se už ve stanu neprobudil. Potvrdil to předseda oddílu TJ Baník Karviná Josef Weisser.

"Na to, co se stalo, to může a nemusí mít vliv. S kyslíkem je to bezpečnější, ale finančně náročnější. A není to takový sportovní výkon. Je to prostě věcí přístupu," vysvětlil Weisser agentuře ČTK.

Zda bude Pěgřímek ve výstupu pokračovat, není jisté.

Přelom května a června je pro zdolávání himalájských vrcholů příhodný. Na Mount Everest stoupají další dvě české výpravy - čtveřice z Nového Jičína a dvojice Libor Uher - Petr Mašek. Tři účastníci Uhrovy expedice se museli kvůli zdravotním potížím vrátit domů.

Zesnulý Chrząszcz měl za sebou spolu s Pěgřímkem už výstup na Šisa Pangmu, což je jedna z nejnižších osmitisícovek.

Tu zdolali v roce 2005 bez kyslíkových přístrojů. Ovšem i tehdy expedici poznamenala tragédie: Z pětičlenné výpravy se vrátili jen čtyři. Poslední horolezec Petr Očko zahynul. Poslední českým neštěstím na Mount Everestu byla smrt Libora Kozáka.

reklama