Dalšího titána Berdych nesložil, Nadal byl nad jeho síly

18. 5. 2013 22:15
Tomáš Berdych v semifinále turnaje masters v Římě nestačil na antukového krále Rafaela Nadala.
Rafael Nadal se raduje ze třinácté výhry nad Tomášem Berdychem v řadě.
Rafael Nadal se raduje ze třinácté výhry nad Tomášem Berdychem v řadě. | Foto: Reuters

Řím - Tomáš Berdych si na turnaji kategorie Masters v Římě finále nezahraje.

V sobotním semifinále nestačil na antukového krále a obhájce titulu Rafaela Nadala, kterému podlehl ve dvou setech 2:6 a 4:6. Je to už třináctá Berdychova porážka ve vzájemném utkání v řadě. Nadal tak vylepšil bilanci vzájemných zápasů na 14:3.

Berdychovi se tak nepodařilo navázat na páteční senzační vítězství nad světovou jedničkou Novakem Djokovičem, s nímž měl podobně dlouhou černou sérii. Dokázal ho porazit po 11 předchozích nezdarech.

"Jsem rád za tyhle dva týdny, protože po ne úplně skvělém začátku na antuce forma roste a roste a je to lepší a lepší, což byl cíl," uvedl po zápase Berdych, který poukázal na to, že si zahrál v semifinále i minulý týden na turnaji Masters v Madridu.

"Pořád ještě není konec antuky a teď mě čeká to nejdůležitější. Musím se na to připravit a jít do toho," podotkl k French Open, které začíná příští neděli.

"Je skvělé porazit jedničku i dvojku"

Před druhým grandslamovým turnajem si věří, protože má čestvé "skalpy" světové jedničky a dvojky Novaka Djokoviče a Andyho Murrayho.

"Nestává se každý den, aby člověk porazil jeden týden druhého hráče světa a o týden později prvního hráče světa. A hrát dvakrát semifinále na velkém turnaji je taky skvělé. Říkám, tyhle dva týdny byly hodně dobré," pochvaloval si.

"Proti Djokovičovi jsem ale využil brejkbol a zápas otočil, s Nadalem ne, a proto to dopadlo, jak to dopadlo. Rafa mi víceméně nedal šanci. Na rozdíl od Novaka dokáže ještě lépe využívat dvorce a antuky. Dokazuje, že na antuce je skoro k neporažení," dodal Berdych.

Nadal tak po svém únorovém návratu na kurty po zranění prokazuje, že se dokázal vrátit na antukových turnajích do vynikající formy. I na sedmém turnaji se probojoval až do finále, z letošních šesti účastí ve finále triumfoval hned čtyřikrát.

Serena se utká s Azarenkovou

Ve finále se španělský tenista, který před týdnem triumfoval na turnaji Masters v Madridu, utká se Švýcarem Rogerem Federerem, který v druhém semifinále porazil francouzskou senzaci Benoita Paireho 7:6 a 6:4.

Jano je i obsazení finále turnaje žen. Aktuální světová jednička Američanka Serena Williamsová se ve finále utká se svou předchůdkyní na trůnu Viktorií Azarenkovou z Běloruska.

Williamsová povolila Rumunce Simoně Halepové jen tři gemy, Azarenková pak Italce Saře Erraniové pět her.

Vítězka Italian Open z roku 2002 Williamsová tak prodloužila 23. vítězstvím za sebou svou rekordní sérii bez porážky. S Azarenkovou však už letos prohrála ve finále v Dauhá.

Nadal útočí v Římě na sedmý titul

Šestadvacetiletý antukový suverén Nadal sebral o rok staršímu Berdychovi servis hned v prvním gemu a od toho se odvíjel celý zbytek setu.

Šestinásobný šampion z Říma brejknul Berdycha i za stavu 3:1 a v poklidu dovedl první set do vítězného konce.

Ve druhém setu si Berdych vytvořil svůj jediný brejkbol v zápase hned ve druhé hře, Nadal jej však odvrátil.

Za stavu 4:4 naopak čistou hrou sebral Berdychovi servis potřetí v zápase a v dalším gemu celý zápas za hodinu a dvacet minut ukončil.

Muži (dotace 2,646.495 eur):

Dvouhra - semifinále:

Nadal (5-Šp.) - Berdych (6) 6:2, 6:4, Federer (2-Švýc.) - Paire (Fr.) 7:6 (7:5), 6:4

Ženy (2,369.000 dolarů):

S. Williamsová (1-USA) - Halepová (Rum.) 6:3, 6:0, Azarenková (3-Běl.) - Erraniová (7-It.) 6:0, 7:5.