Dánové jsou mistry Evropy v házené. Zdolali domácí Srby

29. 1. 2012 19:03
Finále ME: Dánsko - Srbsko 21:19

Bělehrad - Házenkáři Dánska se stali mistry Evropy. V dnešním finále v Bělehradě porazili před bouřlivou kulisou dvaceti tisíc diváků domácí Srbsko 21:19 a získali svůj druhý kontinentální titul. V utkání o bronz zvítězili Chorvaté nad Španělskem 31:27.

Ve finále se od začátku hrála opatrná házená, které kralovali oba brankáři. Srbové se zdáli být z první finálové účasti nervózní a vyprodaná aréna jako by je spíše svazovala.

Navíc jim scházel zraněný Zarko Šešum, kterého při semifinále zasáhl hozenou lahví do oka vlastní fanoušek. Ten prý mířil na soupeřovu lavičku, ale netrefil se.

O zlato na ME házenkářů si zahraje Srbsko s Dánskem
Házenkářský zázrak. Poláci vymazali ztrátu 11 gólů
Zklamání. Češi vyhořeli s Makedonií a na Euru končí

Dánové těžili z dobré obrany, nejlepšímu srbskému střelci Iličovi dovolili poprvé skórovat až v 25. minutě. V té době už byli Seveřané v mírném náskoku, který si drželi od úvodních minut první půle. V úvodním dějství padlo pouze šestnáct branek.

Po návratu z kabin Dánové rychle odskočili na rozdíl čtyř tref, a i když bojovní domácí i díky skvělým zákrokům brankáře Staniče záhy snížili ztrátu na jediný gól, zkušenější Seveřané jejich opakovaný nápor pokaždé odrazili.

Dánský triumf symbolicky stvrdil v poslední minutě po technické chybě soupeře nejlepší střelec finále Hansen, který si připsal devět branek. Seveřané tak Srbům v nejlepší možnou chvíli vrátili porážku ze základní skupiny a radují se také z účasti na olympijských hrách v Londýně.

Vicemistři z předchozího šampionátu Chorvaté v "malém finále" oplatili Španělsku porážku o dva góly z osmifinálové skupiny. Nejlepším střelcem vítězného týmu byl s osmi brankami Blaženko Lackovič. Za bronzové medailisty z MS Španěly, kteří poprvé na turnaji prohráli až v semifinále, se trefil sedmkrát Daniel Sarmiento.

Mistrovství Evropy v házené mužů v Bělehradu:

Finále: Dánsko - Srbsko 21:19 (9:7)
Nejvíce branek: M. Hansen 9, Eggert 3/1 - Prodanovič 4, Vučkovič 3. Rozhodčí: Abrahamsen, Kristiansen (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 3/2 - 1/1. Vyloučení: 4:3. ČK: 53. Manojlovič (Srb.). Diváci: 19.982 (vyprodáno).

O 3. místo: Chorvatsko - Španělsko 31:27 (13:12).

Další pořadí: 5. Makedonie, 6. Slovinsko, 7. Německo, 8. Maďarsko, 9. Polsko, 10. Island, 11. Francie, 12. Švédsko, 13. Norsko, 14. ČR, 15. Rusko, 16. Slovensko.

Nejužitečnější hráč: Momir Ilič (Srb.).

Nejlepší střelec: Kiril Lazarov (Mak.) - 61 gólů.

Nejlepší defenzivní hráč: Viran Morros (Šp.).

All Star tým:

Brankář: Darko Stanič (Srb.), levé křídlo: Valur Gudjón Sigurdsson (Isl.), levá spojka: Mikkel Hansen (Dán.), střední spojka: Uroš Zorman (Slovin.), pivot: Rene Toft Hansen (Dán.), pravá spojka: Marko Kopljar (Chorv.), pravé křídlo: Christian Sprenger (Něm.).