reklama

Davis Cup na prahu nové éry? Češi mají poslední šanci uzavřít hattrick

Štěpánek a Berdych. Půjde o poslední spolupráci legendárního páru? Štěpánek a Berdych. Půjde o poslední spolupráci legendárního páru? autor: Reuters
V uplynulé sezoně se výběr nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila musel zachraňovat v elitní světové skupině, a nenavázal tak na předchozí žně. Nyní se ale do týmu vrací Tomáš Berdych.

Praha - Kolem chlouby českého tenisu, daviscupové reprezentace, víří stále dokola ty samé fatální otázky. V uplynulé sezoně se výběr nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila musel zachraňovat v elitní světové skupině, a nenavázal tak na předchozí žně, ve kterých během tří let dvakrát legendární soutěž ovládl a jednou skončil v semifinále.

Sezona 2015 naplno odhalila jednoznačný fakt, na který odborníci upozorňovali již řadu let: Bez Tomáše Berdycha nemají Češi šanci na úspěch. Jednička Navrátilova výběru se omluvila z klání prvního kola proti Austrálii a jeho tým na to doplatil. Lukáš Rosol nezvládl roli týmové jedničky. Kapitánovi navíc chyběl Radek Štěpánek, druhý strůjce nedávných triumfů. 

Nástupci svými výkony nepřesvědčili

V baráži v Indii se Češi sice zachránili, ovšem ani v tomto případě nešlo o nic přesvědčivého. Jedničkou byl tentokrát talentovaný Jiří Veselý a ani on Berdycha svou výkonností proti podprůměrnému soupeři nedokázal nahradit.

"Pokud se bude Tomáš Berdych vyhýbat Davis cupu, tak si o roli favorita můžeme nechat jen zdát. Ani Lukáš Rosol to nezachrání," řekl serveru Aktuálně.cz vítěz Davisova poháru z roku 1980 Jan Kodeš (celý rozhovor čtěte zde).

Fanoušci se nicméně mohou radovat. Šestý hráč světového žebříčku již potvrdil, že pro březnový duel v Německu bude k dispozici. 

"Určitě budu opět k dispozici českému týmu v Davis Cupu, aby to bylo lepší než v letošním roce. Ale je pravda, že kluci zvládli těžké utkáni v Indii a zachránili Světovou skupinu, což je skvělé. Jsem rád, že příští rok budu znovu součástí týmu a doufám, že se nám povede zvládnout první zápas, od kterého se všechno odvíjí a rozhoduje o úspěchu. Snad zvládneme vyhrát první kolo a já si zároveň splním kvalifikační kritéria do Ria," uvedl Berdych.

Berdychova labutí píseň?

Otázkou tedy je, zda v roce 2016 nepůjde o Berdychovu labutí píseň v reprezentaci. Po olympijských hrách už může motivace v bitvách o salátovou mísu v jeho srdci zemřít úplně. Kodeš se však domnívá, že by nejlepší český tenista reprezentovat měl.

"To záleží na samotném Tomášovi Berdychovi, myslím, že by hrát měl, potřebuje zápasy v napjaté atmosféře, která zoceluje psychiku a kopíruje i zápasy na tři vítězné sady, jako na grandslamech. V této sezoně mě zklamalo, že jsme jeho neúčastí vlastně vzdali boj o salátovou mísu," podotkl trojnásobný grandslamový šampion.

V olympijské sezoně by měli mít Češi dobré šance. "Německo je průměrný soupeř. A máme jim co vracet, naše bilance s nimi je hodně špatná. Nicméně myslím si, že s Tomášem Berdychem v sestavě bychom je měli porazit," navnadil fanoušky Navrátil.

Štěpánek je platný i v sedmatřiceti

S Německem mají tenisté negativní bilanci 4:10 na zápasy. Poslední vzájemné střetnutí v roce 2005 skončilo pro český tým velmi zle, v Liberci domácí prohráli 2:3, přičemž šlo o baráž. Češi tedy vůbec poprvé sestoupili ze Světové skupiny. Němce jsme naposledy dokázali porazit před dlouhými třiatřiceti lety, tenkrát především díky příspěvku Ivana Lendla. 

"Věřím v sílu našeho týmu, který má po zkušenosti z Indie velikou motivaci, protože baráž už hrát nechceme,“ prohlásil Radek Štěpánek. Ten by měl být i v sedmatřiceti letech další důležitou složkou české squadry. V deblu s Berdychem po boku je totiž prakticky neporazitelný.

"Cíl je jasný, udržet Světovou skupinu. Velkou motivací je i případné druhé kolo doma s Francií, které máme co oplácet,“ dodal Štěpánek.

Mladí talenti v Česku chybějí

Jeho věk je výstrahou. Rosol a Berdych už také oslavili třicetiny. Budoucnost českého týmu proto nevypadá růžově. Perspektivu týmu dávají Jiří Veselý a Adam Pavlásek, ovšem za nimi zeje velká výkonnostní díra, nikdo další prakticky k dispozici kapitánu Navrátilovi není.

V případě zranění některého z hráčů či neúčasti Berdycha je čtyřčlenná nominace v podstatě jasná. A právě v nedostatku talentů tkví velký problém českého mužského tenisu. Na rozdíl od ženského.

"Nemůžu jako Petr Pála vybírat mezi deseti špičkovými tenistkami, moje možnosti jsou značně omezené," hlesl po úspěšné baráži v Indii trochu bezradně Navrátil. I proto je třeba užít si možná poslední sezonu, do které půjdou Češi v plné síle. S Berdychem v sestavě se totiž mohou měřit s kýmkoli.

reklama