Berdych srovnal na 1:1. Německého mladíka vyřídil až v pátém setu

4. 3. 2016 21:13
Tenista Tomáš Berdych svedl jako favorit nečekanou pětisetovou bitvu s Alexanderem Zverevem. Německého soka však porazil a vyrovnal stav daviscupového klání na 1:1.
Tomáš Berdych
Tomáš Berdych | Foto: ČTK

Praha - To byly nervy! Ač byl český tenista Tomáš Berdych v duelu s Alexanderem Zverevem jasným favoritem, prohrával už 1:2 na sety. V tiebreaku toho čtvrtého však vyrovnal a v pětisetové bitvě nakonec zvítězil. Česko tak v Davis Cupu hraje s domácím Německem 1:1 na zápasy.

Zápas jsme sledovali v podrobné online reportáži ZDE.

Česká jednička šla do zápasu s vědomím, že už Zvereva dvakrát porazila. A začátek vypadal pro Berdycha také bezproblémově, během chvíle sebral soupeři servis a vedl 3:0. Jenže český tenista poté začal chybovat a Němec otočil na 4:3. Rodák z Valašského Meziříčí ale rychle dorovnal a dovedl utkání do tiebreaku, který se mu podařilo vyhrát.

Zverev ale v druhé sadě zpřesnil hru a přidal ještě suverénnější servis. Berdych si nevěděl rady naopak sám si podání nedokázal udržet dokonce dvakrát a prohrál ho v poměru 1:6.

A bylo hůř. Domácí hráč obral Berdycha o servis hned na začátku třetí sady a náskok si udržel až do jejího konce. Vyhrál 6:4.

Berdychovi se opět podařil obrat

Ve čtvrtém setu český tenista bojoval o prodloužení zápasu. Při Němcově podání se ale nemohl dostat do tlaku a sám odvracel čtyři brejkboly. Znovu dospěl set do zkrácené hry, v které měl Berdych pevnější ruku, zatímco mladík na druhé straně poprvé ukázal, že také dokáže chybovat.

V páté sadě se Berdych soustředil. Zavíral mezi výměnami oči a držel se za hlavu. V sedmé hře zavelel k útoku, přidal na agresivitě, tlačil se k síti, prorazil Zverevovi servis a vedl 4:3. Vyhráno ale ještě neměl, zarputilý soupeř se nevzdával. Berdych odvracel brejkbol a za stavu 5:3 mu německý hráč vzal i první šanci duel ukončit.

Při svém podání ale Berdych zápas uzavřel čistou hrou. Po čtyřech hodinách a dvaceti minutách proměnil hned první mečbol. Popáté v kariéře v Davis Cupu tak otočil nepříznivý stav 1:2 na sety a potřetí v utkání s Německem. Stejný kousek dokázal před 11 lety v Liberci v zápasech s Nicolasem Kieferem a Tommym Haasem, s kterým prohrával dokonce 0:2 a vyhrál.

1. kolo tenisového Davisova poháru v Hannoveru (tvrdý povrch):

Německo - ČR 1:1 po prvním dnu

Kohlschreiber - Rosol 3:6, 6:3, 6:4, 2:6, 6:3, A. Zverev - Berdych 6:7 (6:8), 6:1, 6:4, 6:7 (5:7), 4:6.