Debakl v generálce. Basketbalistky nestačily na Američanky

23. 9. 2014 20:47
České basketbalistky v generálce na světový šampionát podle očekávání prohrály s USA 41:76.
Kateřina Bartoňová symbolicky ztrácí míč, podobně jako české basketbalistky ztratily přípravný zápas s týmem USA. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - České basketbalistky v generálce na světový šampionát podle očekávání prohrály s USA 41:76. Úřadující mistryně světa a olympijské vítězky vydržely trápit první poločas, ale ve druhém už nejlepší tým světa na palubovce dominoval především zásluhou vynikající obrany.

V závěru utkání si navíc poranila kotník pivotka Petra Kulichová, která byla s devíti body nejlepší českou střelkyní.

Američanky v repríze finále posledního MS potřebovaly napravit nečekanou nedělní porážku s Francií a předváděly výbornou obranu. Kapitánce Evě Vítečkové nedávala žádný prostor Maya Mooreová a Češky měly minimálně otevřených střel.

V útoku se domácí basketbalistky na každý koš hodně nadřely, ale v obraně si vedly velmi dobře. Starosti jim dělala jen pivotka Tina Charlesová, která dala 10 z úvodních 19 bodů USA. Na české straně se v útoku začala prosazovat Kulichová a držela tým ve hře. Pak však dala dvě trojky za sebou hvězdná Diana Taurasiová, Američanky odskočily a od druhé čtvrtiny si udržovaly dvouciferný náskok.

Ve druhé půli si rychle připsala čtvrtý faul Kulichová, bez ní Češky přišly o silnou zbraň v útoku a v ofenzivě se proti výborné obraně Američanek trápily. Naopak soupeřky přestaly chybovat a do poslední čtvrtiny šly s náskokem 24 bodů.

Češky se musely často pouštět do individuálních akcí, což byl proti fyzicky disponovaným Američankám těžký úkol. Výběr USA na hřišti dominoval, navíc šest minut před koncem špatně došlápla Kulichová a přivodila si zranění, jež ohrožuje její start na šampionátu, který začne v Turecku v sobotu. Češky to ještě nakoplo a alespoň kosmeticky upravily výsledek několika povedenými akcemi.

Přípravné utkání basketbalistek před MS v Praze:

ČR - USA 41:76 (12:19, 23:33, 31:55)

Nejvíce bodů: Kulichová 9, Burgrová 8, Elhotová a Vítečková po 6 - Charlesová 16, Ogwumikeová 12, Stewardová 9, Taurasiová 8. Fauly: 15:14. Trestné hody: 2/1 - 14/12. Trojky: 0:4. Diváci: 4800.