Debl ŽIVĚ: Česko - Kazachstán 3:0, Češi se ujali vedení

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
5. 3. 2011 16:45
Český deblový pár porazil Kazachy 3:0 na sety

Minuta po minutě

S konstatováním, že český pár Berdych-Dlouhý zvítězil po setech 6:4, 6:4 a 7:6 (7:4) nad kazašskou dvojicí Ščukin-Koroljov, a Česko se tak ujalo vedení v zápase s Kazachstánem 2:1, se s Vámi loučím. Duel pokračuje zítra, kdy čekají hráče závěrečné dvouhry. Jako první by měl v jednu hodinu nastoupit Tomáš Berdych proti Andreji Golubjovovi.

7:4 3:0 na sety Ale Tomáš Berdych to dokázal bodem přímo z podání!

6:4 Ani napotřetí Dlouhý na síti mečol neproměnil!

6:3 A Dlouhý na síti nezvládl smeč. Kazaši snižují na 3:6. Češi ale stále mají tři mečoly k dobru.

6:2 O první přišli Češi po autu od bekhendu Lukáše Dlouhého.

6:1 I druhý servis se Dlouhému povedl - bod přímo z podání a Česko má pět mečbolů!

5:1 Lukáš Dlouhý zvládl první servis a Češi vedou 5:1.

4:1 A hned je tu další minibrejk, když Koroljova na síti "vytloukl" Tomáš Berdych.

3:1 Nevídáný cit v ruce předvedl Dlouhý, který nejdřív zahrál lob a poté stopball těsně za síť. Minibrejk pro Česko, stav je 3:1.

2:1 Druhý servis už ale Tomáš Berdych zvládl a return Kazachů mířil jen do autu.

6:6 1:1 Češi si na začátku tie-breaku připsali minibrejk, ale Kazaši jim to v zápětí vracejí.

6:6 Kazaši ale dokázali okamžitě zaznamenat re-break! Lukáš Dlouhý opět kazil první podání a protože druhé se mu dnes vůbec nevede, Kazaši se vracejí do setu i zápasu.

6:5 Češi si vybojovali důležitý brejk! Česká dvojice opět využila chyb soupeřů a Berdych navíc skvělým returnem proměnil hned první ze dvou brejkbolů. Na podání jde Lukáš Dlouhý.

5:5 Kazaši se sice dostali až ke shodě, ovšem Berdych s Dlouhým jim setbol nepovolili.

4:5 I tentokrát dovedli čeští tenisté při servisu soupeře hru několikrát ke shodě, ovšem ani nyní se k brejkbolu nedostali. Koroljov se Ščukinem nyní budou přijímat na vítězství v sadě. Podávat bude Tomáš Berdych.

4:4 Koroljov sice předvedl jeden famózní return z prvního podání, jinak ale Češi výměnu zvládli bez potíží. 4:4.

3:4 Ve druhém setu dovedli čeští hráči sedmou hru k brejku, ve třetí sadě se zase v sedmém gemu dopracovali třikrát ke shodě. Tentokrát ale Kazaši klíčovou hru zvládli a jdou do vedení 4:3.

3:3 Srovnáno na 3:3. Třetí set se zatím odvíjí poměrně jednoznačně, všichni hráči si drží servis a ani jeden z týmů se nemůže dostat při podání soupeře více do hry. Úroveň zápasu navíc sráží nevynucené technické chyby.

2:3 Ani tentokrát se při podání soupeře nedostali Češi do hry a Kazaši neměli problém prolomit jejich obranu. Na závěr si navíc Koroljov připsal eso.

2:2 Rovněž čtvrtý hráč na kurtu, Lukáš Dlouhý, si své podání ve třetí sadě podržel. Vítězný mí zaznamenal smečí na síti Tomáš Berdych.

1:2 Také Jurij Ščukin na svém podání nestrpěl žádné potíže. Třetí hru třetí sady ukončil esem, celkově čtvrtým v zápase.

1:1 Berdych sice na začátku svého podání měl problémy, ale ze stavu 0:30 čeští hráči dokázali čtyřmi rychlými výměnami získat svoji první hru v sadě.

0:1 Jevgenij Koroljov tentorát zvládl své podání s přehledem. Češi se mohli dostat do hry na začátku gemu, to by ale musel proměnit Lukáš Dlouhý jasnou pozici na síti v bod. Takto zahajuje Kazachstán třetí set čistou hrou.

6:4, 2:0 na sety Tomáš Berdych je ale na servisu suverénní. Česko si vypracovalo tři setboly a hned první z nich díky vynucené chybě proměňuje. Češi tak vyhráli i druhou sadu 6:4 a k vítězství v zápase jim stačí uhrát už jen jediný set!

5:4 Jurij Ščukin je na svém servisu o poznání jistější, než jeho parťák Koroljov. Češi sice uhráli dva míčky, ale Kazaši víceméně bez problémů snižují na 5:4 ve druhém setu. Tomáš Berdych bude podávat na vítězství v sadě.

5:3 A Lukáš Dlouhý to nakonec zvládl, byť při jeho druhém servisu se Kazaši dostali opět do hry. Gem nakonec ukončila parádní výměna, kdy všichni čtyři hráči byli na síti.

4:3 Při Koroljovově podání si český pár opět vypracoval brejkbol a tentokrát jej proměnil pohotovou hrou na síti Lukáš Dlouhý. Český deblový specialista ale teď bude muset potvrdit zisk brejku při svém podání, které dnes není z nejjistějších.

3:3 Jednoznačná hra pro Česko, Tomáš Berdych nemá se svým servisem na rozdíl od Lukáše Dlouhého žádný problém.

2:3 I když Lukáš Dlouhý předvedl v páté hře jeden úžasný lob, Juraj Ščukin si svůj servis dokázal pohlídat. Na podání jde podruhé v tomto setu Tomáš Berdych.

2:2 Lukáš Dlouhý má na servisu problémy. Když se mu podaří první servis, je vše v pořádku, ovšem při druhém podání mají na vrch Kazaši. Ze shody nakonec dovedli Berdych a Dlouhý hru ke svému vítězství každý jednou smečí.

1:2 Kazaši uhráli s obtížemi druhou hru. Dokázali odrazit brejkbol a následně jim vedení 2:1 ve druhém setu darovali nevynucenými chybami oba čeští tenisté.

1:1 Na příjmu se Kazachům ale vůbec nedařilo. Dvě vynucené a dvě nevynucené chyby znamenají srovnání stavu na 1:1.

0:1 Jurij Ščukin byl na svém podání neomylný a posílá na začátku druhé sady Kazachy do vedení. Češi se příliš do hry nedostali a naopak hostům vycházelo téměř vše. Jediný fiftýn darovali Čechům nevynucenou chybou.

6:4, 1:0 na sety Tomáš Berdych si své podání udržel a Česko vede 1:0 na sety! Kazaši vzdorovali až do stavu 30-30, pak ale předvedl famózní hru na síti Lukáš Dlouhý, který vybojoval setbol. Ten proměnil Berdych esem.

5:4 Kazaši v zápětí hlavně díky solidnímu prvnímu servisu snižují na 5:4. Veškerá tíha zodpovědnosti teď leží na bedrech Tomáše Berdycha, jenž bude podávat na vítězství v setu.

5:3 Jenže Kazaši vrací úder re-breakem! Jedenáctému deblistovi světa se opět nedařilo podání a po chybách na síti Češi ztrácejí možnost v klidu si dohrát sadu k vítězství. Stále ale mají brejk k dobru.

5:2 Berdych s Dlouhým vybojovali další brejk! Kazašská dvojice stále dělá výrazně více chyb a to jí stojí první set. Tentokrát českému páru pomohli třemi nevynucenými chybami a Češi se mohou radovat z vedení 5:2. Na vítězství v setu bude podávat Lukáš Dlouhý.

4:2 I při podání Tomáše Berdycha se dostali Kazaši k brejkbolu, a to dokonce dvakrát. Obě hrozby ale ovdrátil sedmý hráč světa tvrdým servisem. Kazaši poté dvakrát nedokázali zreturnovat druhé podání přes síť, a Češi si tak svůj brejk z první hry zápasu drží. Na podání jde Ščukin.

3:2 Koroljov si tentokrát své podání podržel. Kazaši se nyní dostali do hry, když těžili i chyb českých hráčů a nakonec brejkbol soupeři nepovolili, byť po něm domácí deblisté sahali.

3:1 Lukáši Dlouhému se příliš nevedl první servis a dokonce daroval dvojchybou soupeři i brejkbol. Ten ale tvrdou smečí na síti odmítl Berdych. V zápětí první podání vyšlo Dlouhému a následně vítězství v gemu opět zatloukl do kurtu smečí rodák z Valašského Meziříčí.

2:1 Kazachský tým se ve třetí hře opřel o tvrdý servis a pomohl si i esem. Jakmile se ale míč dostal do výměny, měli Berdych s Dlouhým navrch. I tak ale dovedli Kazaši hru k vítěznému konci, když dvakrát vytloukl Dlouhého return Ščukin. Na podání jde právě Dlouhý.

2:0 Češi suverénně potvrdili svůj brejk. Nátlakovou hrou Kazachům v podstatě nepovolili jediný nebezpečnější úder a Lukáš Dlouhý na síti je neomylný. Čistá hra a Češi vedou. Na servis jde Jurij Ščukin.

1:0 Češi mají první brejk! Češi si v první hře vypracovali tři brejkboly a ten třetí dokázali proměnit. Lukáš Dlouhý využil dvakrát své zkušenosti na síti a jeho poslední smeč posílá český pár do vedení. Podávat teď bude Tomáš Berdych.

0:0 Zápas začal, na servisu jsou Kazaši, konkrétně Jevgenij Koroljov.

Za Českou republiku nastupuje jednak Tomáš Berdych, jehož patrně netřeba představovat, a také Lukáš Dlouhý, který je patrně nejzkušenějším deblistou ze všech hráčů, kteří do dnešní čtyřhry nastoupí. Na žebříčku deblistů je jedenáctý, byť letos po dlouhých letech vyměnil partnera, když Inda Leandra Paese nahradil Australanem Paulem Hanleym. S ním v roce 2011 vyhráli už dva turnaje. Je mu 27 let a v Davis Cupu má bilanci pěti výher a šesti porážek. V deblu dvakrát vyhrál (jednou prohrál), přičemž jedna z těchto výher přišla právě ve dvojici s Tomášem Berdychem.

Rychle představím ještě soupeřovy hráče, kteří se dosud v duelu ČR - Kazachstán na kurtu neukázali. Jevgenij Koroljov je v žebříčku ATP na 231. místě, je mu 23 let a narodil se v Moskvě. Ve světové skupině Davis cupu ještě neodehrál jediné utkání. Jurij Ščukin je v žebříčku 127. Je mu jednatřicet let a také se narodil V Rusku. Jeho bilance v DC je sedm vítězství a čtyři prohry. Pět z jeho výher přišlo právě v deblu.

Českou republiku eminentně zajímá především duel Argentina - Rumunsko, z nějž vzejde soupeř pro lepšího ze zápasu ČR - Kazachstán. V případě postupu mužstva Jaroslava Navrátila a Argentiny, která vede 2:0, by se hrálo na půdě jihoamerického soupeře.

Tenisté teprve přicházejí na kurt, a tak máme přílěžitost prohlédnout si dosavadní výsledky utkání první skupiny Davisova poháru. Novi Sad: Srbsko - Indie 1:1 Troicki - Bopanna 6:3, 6:3, 5:7, 3:6, 6:3, Tipsarevič - Devvarman 5:7, 5:7, 6:7 (3:7) Boras: Švédsko - Rusko 2:0 Söderling - Andrejev 6:3, 6:3, 6:1, J. Johansson - Gabašvili 6:3, 7:6 (7:4), 6:4. Charleroi: Belgie - Španělsko 0:2 Malisse - Verdasco 4:6, 3:6, 1:6, Bemelmans - Nadal 2:6, 4:6, 2:6. Záhřeb: Chorvatsko - Německo 1:1 Čilič - Mayer 4:6, 6:0, 4:6, 6:3, 6:1, Dodig - Kohlschreiber 4:6, 6:3, 6:4, 6:7 (6:8), 4:6. Vídeň: Rakousko - Francie 0:2 Melzer - Chardy 5:7, 4:6, 5:7, Koubek - Simon 0:6, 2:6, 3:6. Santiago: Chile - USA 1:1 Massu - Roddick 2:6, 6:4, 3:6, 4:6, Capdeville - Isner 6:7 (5:7), 6:7 (2:7), 7:6 (7:3), 7:6 (7:5), 6:4. Buenos Aires: Argentina - Rumunsko 2:0 Nalbandian - Ungur 6:3, 6:2, 5:7, 6:4, Monaco - Hanescu 7:6 (7:5), 1:6, 6:1, 6:1.

Za Českou republiku do zápasu nastoupí Lukáš Dlouhý a Tomáš Berdych, za Kazachy by se na kurtu ČEZ arény měli objevit Jevgenij Koroljov a Jurij Ščukin.

V sobotu pokračuje program utkání od dvou hodin odpoledne čtyřhrou.

Po pátečních dvouhrách je stav 1:1, když Jan Hájek v pětisetové bitvě nestačil na Andreje Golubjova a naopak Tomáš Berdych ve třech setech zdolal kazašskou dvojku Michajla Kukuškina.

Dobrý den, vítám Vás u on-line přenosu z druhého hracího dne daviscupového utkání světové skupiny mezi Českou republikou a Kazachstánem.