Deblkajak Dostál, Šlouf byl v Szegedu těsně druhý. Bratři Fuksovi brali čtvrté místo

16. 5. 2021 13:29
Deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf skončil při Světovém poháru v Szegedu těsně druhý na olympijském kilometru. Prohráli o pouhých devět setin sekundy s úřadujícími mistry světa Maxem Hoffem a Jacobem Schopfem a slaví největší společný úspěch.
Josef Dostál (vpředu) a Radek Šlouf.
Josef Dostál (vpředu) a Radek Šlouf. | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Vylepšili čtvrté místo, které v Szegedu obsadili před dvěma lety na mistrovství světa, a potvrdili svou nominaci pro olympijské hry v Tokiu. Dostál získal v Szegedu druhé stříbro po sobotním individuálním závodě.

Pro Dostála se Šloufem byl Světový pohár v Szegedu prvním letošním společným startem, na domácích nominačních závodech se v této disciplíně neobjevili. Před závodem Dostál hovořil o tom, že cílem je nedostat od vítězů "příliš na budku". Finálovým výkonem předčili svá očekávání. Tři čtvrtiny závodu se drželi uprostřed pole se ztrátou více než lodi na vedoucí trojici, ale posledních 250 metrů měli jasně nejrychlejší ze všech. Jen vítězní Němci jejich útoku odolali. Do finále se dostal i mladý český deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec, který obsadil devátou příčku.

Nejlepší společný výsledek ve světové konkurenci na deblkanoi zajeli Martin a Petr Fuksovi, kteří na rovněž olympijském kilometru obsadili čtvrtou příčku. Dělili se o ni s Poláky Wiktorem Glazunowem a Tomaszem Barniakem, s nimiž měli navlas stejný čas. Zaostali o 3,83 sekundy za vítěznou německou posádkou Sebastian Brendel, Tim Hecker.

Nově složený elitní čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Vilém Kukačka, Jan Vorel, obsadil na olympijské pětistovce pátou příčku se ztrátou jedenácti setin na bronzové Bělorusy. Vyhráli Španělé. Deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová skončil osmý na sprinterské dvoustovce.

Světový pohár v rychlostní kanoistice v Szegedu (Maďarsko):

1000 m:

Muži:

K2: 1. Hoff, Schopf (Něm.) 3:23,002, 2. Dostál, Šlouf (ČR) -0,09, 3. Baláž, Botek (SR) -0,66, …9. Sobíšek, Brabec (ČR) -8,40.

C2: 1. Brendel, Hecker (Něm.) 3:48,27, 2. Torres, Enriques (Kuba) -0,91, 3. Godmann, Dos Santos (Braz.) -2,48, 4. P. Fuksa, M. Fuksa (ČR) a Glazunow, Barniak (Pol.) všichni -3,83.

500 m:

Muži:

C1: 1. Adam (Něm.) 1:53:22.

K4: 1. Španělsko 1:22,15, …5. ČR (Špicar, Havel, Kukačka, Vorel) -1,89.

Ženy:

K1: 1. Novakovičová (Srb.) 1:56,67.

C2: 1. Luzanová, Četverikovová (Ukr.) 2:00,72.

K4: 1. Německo 1:36,75.

200 m:

Ženy:

K2: 1. Ponomarenková Janičová, Ostermanová (Slovin.) 38,82, …8. Sobíšková, Galádová (ČR) -1,73.

C2: 1. Andrejevová, Romašenková (Rus.) 45,23.