reklama

Déšť by nás poslal do kolen, obávají se v Harrachově před MS

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Reuters
Mistrovství světa v letech na lyžích se přes teplé počasí v Harrachově uskuteční. Pokud nepřijdou další komplikace.

Praha - Mistrovství světa v letech na lyžích se přes teplé počasí v Harrachově uskuteční. Pořadatelé ale museli začít vyrábět i sníh za pomoci dusíku, aby mohli garantovat konání šampionátu příští týden od 13. do 16. března.

"V žádném případě není mistrovství ohroženo. Zvládneme připravit můstek, budeme mít dost sněhu," ujistil dnes šéf organizačního výboru Rostislav Jozífek.

Ještě počátkem týdne se zdálo, že bude k výrobě sněhu stačit německá technologie na bázi škrábaného ledu. Jenomže v teplém počasí sníh na nájezdu a dopadu mamutího můstku pod Čertovou horou doslova mizel před očima.

"Proto vedle německé technologii začneme vyrábět i sníh za pomoci dusíku. Vyprodukujeme zhruba tisíc kubíků," řekl Jozífek. K tomu se využije i technický sníh, který ležel na vedlejších malých můstcích. "Ty dvě technologie smícháme s klasickým technickým sněhem a můstek stihneme dobře připravit," věří Jozífek. Musí ale ještě doufat, že nepřijde další pohroma - déšť. "Ten by nás dostal do kolen."

V březnu není sníh poprvé

Jozífek si přitom myslel, že před mistrovstvím světa v letech v Harrachově má díky březnovému termínu jednu jistotu. Tou měl být sníh. Mýlil se. "To je poprvé, co není v březnu v Harrachově sníh. Tohle nikdo nepamatuje," kroutil hlavou.

Za pomoci sněhu vyrobeného z dusíku už v Harrachově připravovali můstek v roce 2011. "Tyhle zkušenosti nám teď pomáhají," řekl Jozífek. Jde především o to, jak sníh udržet na dopadu. "A k tomu je teplé počasí nakonec dobré. Pomůže tři druhy sněhu propojit dohromady a chlad v noci udělá hmotu kompaktní," popsal Jozífek.

S výrobou sněhu pořadatelé původně nepočítali. Nyní odhadují, že vydají dva miliony korun navíc. Celkový rozpočet se ovšem podle Jozífka drží na 70 milionech korun. "Je pokrytý a jeden z nemenších rozpočtů pro MS v letech," tvrdil Jozífek.

Stopa by se na můstku měla najet v úterý, nejpozději ve středu dopoledne. Ve čtvrtek už je kvalifikace. V pátek a v sobotu závod jednotlivců a v neděli soutěž družstev. V Harrachově se dá létat přes 210 metrů a rekord můstku 215,5 metru drží čtyřnásobný olympijský vítěz Švýcar Simon Ammann z roku 2011.

Víc než na sníh se organizátoři připravovali na větrné zábrany. Loňské sítě nahradí nové s hranatými vlákny. "Máme nejlepší dosažitelný materiál. Co se zábrany proti větru týká, tak jsme udělali maximum. Lépe to už nejde," řekl Jozífek.

Čeká se 30 000 lidí

Přání pořadatelů je, aby během čtyř dnů do hlediště přišlo 30 tisíc lidí. To by se jim mohlo splnit, v předprodejích je na sobotu prodáno osm tisíc vstupenek, přičemž kapacita arény je 15.000 lidí. Tradičně se očekává nápor především polských příznivců. Jejich poptávka stoupla po zlatých medailích Kamila Stocha na olympiádě v Soči.

"Přejeme si, aby přišlo hodně českých fanoušků, ale doporučujeme objednat lístky v předprodeji, aby měli jistotu, že se na ně dostane," apeloval Jozífek. Vstupenky přijdou na 500 korun na den a cena je jednotná na stání i na tribunu.

reklama