Federer vs. Djokovič. Návrat krále, nebo inspirace Petrou?

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
6. 7. 2014 12:00
Novak Djokovič chce využít zkušeností Borise Beckera v dnešním finálovém zápase ve Wimbledonu proti Rogeru Federerovi, který je se sedmi tituly spolu s Petem Samprasem rekordmanem turnaje.
Když se naposledy oba muži na Wimbledonu utkali, před dvěma lety v semifinále překvapivě triumfoval Federer. Kdo uspěje nyní ve finále? | Foto: Reuters

Londýn - Nikdo jiný nemá za poslední čtyři roky tak stálou formu jako on, vždyť mezi Wimbledonem v roce 2010 (v semifinále jej tehdy vyřadil Tomáš Berdych) a US Open 2013 byl Novak Djokovič čtrnáctkrát v řadě na grandslamovém turnaji minimálně v semifinále.

Jenže po snovém roce 2011, kdy vyhrál téměř všechno, co mohl (sezonu zakončil s bilancí 70:6), a od Australian Open 2011 k tomu v roce 2012 vyhrál čtyři grandslamy, se však v Srbsku zbožňovaný Nole zasekl a od té doby vyhrál jen Australian Open 2013.

A protože od zmíněného triumfu v Melbourne v roce 2012 vyhrál jen jedno z pěti grandslamových finále, rozhodl se po prohře ve finále US Open s Rafaelem Nadalem k razantnímu kroku.

Na popud úspěšné spolupráce Andy Murrayho s Ivanem Lendlem se rozhodl do pozice hlavního trenéra angažovat šestinásobného grandslamového vítěze Borise Beckera, od něhož si sliboval, že mu pomůže, aby rozhodující duely na grandslamech zase vyhrával.

"Finále není málo, ale chci už zase vyhrát"

Djokovič chce využít zkušeností trojnásobného wimbledonského vítěze v dnešním finálovém zápase ve Wimbledonu proti Rogeru Federerovi, který je se sedmi tituly spolu s Petem Samprasem rekordmanem mužské dvouhry v All England Clubu. Online reportáž sledujte od 15:00 ZDE.

Becker, který stále drží rekord jako nejmladší grandslamový vítěz, když v roce 1985 vyhrál ve Wimbledonu v 17 letech, má pomoci turnajové jedničce především k tomu, aby ukončila svou špatnou bilanci v grandslamových finále, v nichž pět z posledních šesti duelů prohrála.

"Mám hodně důvodů, proč zase konečně vyhrát. Dodá mi to hodně sebedůvěry. Nechci, aby to vyznělo, že hrát finále je málo. Je to obrovský výsledek, který není zadarmo, ale já vím, že chci vyhrát. To je můj hlavní cíl," přiznal Djokovič, který si ve finále Wimbledonu zahraje potřetí za poslední čtyři roky.

Loni v něm nestačil na Andy Murrayho, který na turnaji triumfoval jako první Brit po 77 letech.

"Doufám, že tentokrát vyhraju a začnu novou grandslamovou vítěznou sérii," dodal Srb, který by v případě triumfu stejně jako Petra Kvitová navázal na svůj wimbledonský titul z roku 2011 a srovnal by svou bilanci v grandslamových finále na 7:7.

Zlomí nepříznivou bilanci s Rogerem?

Vzájemná spolupráce Djokoviče s Beckerem však nezačala nijak růžově, když Djokovič jako trojnásobný obhájce titulu na Australian Open prohrál ve čtvrtfinále s pozdějším vítězem Stanem Wawrinkou, a ukončil tak zmíněnou sérii 14 grandslamových semifinále v řadě.

Na French Open pak ani na desátý pokus nedokázal triumfovat a zkompletovat kariérní Grand Slam, když ve finále stejně jako o dva roky před tím nestačil na Nadala, který jej v Paříži zastavil v cestě k titulu už pošesté.

Nyní však dostal šanci se po "grandslamovém" půstu, který trvá už pět turnajů, znovu vrátil na trůn. A pokud by Federera porazil, sedmým grandslamovým titulem by nejen překonal svého kouče, ale vrátil by se po devíti měsících zpět na pozici světové jedničky.

S dvaatřicetiletým Švýcarem se utká o pět let mladší Srb už popětatřicáté a pokud by vyhrál, snížil by vzájemnou bilanci na 17:18. Federer jej však předloni v jediném vzájemném klání na Wimbledonu porazil (3:1) a vyhrál i v dosud jediném vzájemném souboji ve finále grandslamu na US Open 2007 (3:0).

"Je to možná šance na poslední titul"

A právě tyto statistiky by chtěl sedmnáctinásobný grandslamový vítěz potvrdit ve svém devátém finále na Wimbledonu. V letech 2003-2007, 2009 a 2012 v něm vyhrál, jen v roce 2008 nestačil v pětisetové bitvě na Nadala.

"Vyhrát Wimbledon pro mě vždy moc znamená. Pokaždé, když tady vstoupím na kurt, cítím se neuvěřitelně hrdý. Vím, že tady už před sebou nemám dalších deset let, takže si tohle finále chci maximálně užít," přiznal Federer.

"Ten první titul v roce 2003 byl splněný sen a je neskutečné, že jsem pak byl tak úspěšný. A kdybych vyhrál i v neděli, bylo by to ještě neskutečnější. Osmý titul by byl hodně vzácný," dodal Švýcar, který na turnaji ztratil jediný set ve čtvrtfinále proti krajanovi Stanu Wawrinkovi.

Federer, který si zahraje své 25. grandslamové finále, navíc přiznává, že má ještě dost sil. "Čeká nás velký souboj, Novak je výborný hráč. Já mám ale v nádrži dost energie a všechnu ji nechám na kurtu, pro výhru udělám maximum," řekl odhodlaně.

"Jsem plný elánu, opravdu se cítím parádně a toužím vyhrát," doplnil Federer, který loni na Wimbledonu vypadl už ve druhém kole.

Pomoc od Edberga jde Fedexovi k duhu

A právě bolestivá prohra s Ukrajincem Sergejem Stachovským přiměla Federera stejně jako Djokoviče po US Open k činu.

Rozhodl se k angažování jiného bývalého špičkového hráče do pozice hlavního trenéra. Domluvil se se Švédem Stefanem Edbergem, dalším šestinásobným grandslamovým vítězem.

"Letošní rok je zcela jiný než loňská sezona. Minulý rok se mi tolik nedařilo, tady jsem vypadl už ve druhém kole a cítil jsem, že to není ono. Letos to všechno sedí, podařil se mi přípravný turnaj na trávě v Halle, kde jsem vyhrál a to mi určitě hodně pomohlo," těší Federera.

"Do Londýna jsem přijel uvolněný a věděl jsem, že zase můžu hrát dobře. Cítím se o mnoho lépe než vloni. Musíte tenis milovat, protože pokud to neděláte s láskou, tak je hrozně těžké vyhrávat a nacházet motivaci ke zlepšení. Já vím, proč tenis hraju a to je to nejdůležitější," doplnil.

"Ušetřené síly by mi mohly pomoct"

Je zároveň rád, že jediným čtyřsetovým zápasem na turnaji ušetřil dost sil, aby mu jich ještě hodně zbylo na finále.

"Mé zápasy tady byly poměrně rychlé, což je určitě s výhledem na finále dobrá zpráva, protože jsem ušetřil nějakou energii a síly, které by se mi teď mohly hodit," přiznal.

V letošním roce spolu odehráli oba tenisté tři zápasy a Švýcar v nich dvakrát zvítězil, prohrál jen ve finále v Indian Wells. Na trávě se spolu se Srbem potkají teprve podruhé.

"Moc se na finále proti Novakovi těším. Vždy proti sobě hrajeme krásné zápasy, poslední dobou spolu hrajeme docela často. Novak je velkým šampionem, už dlouhou dobu patří mezi světovou špičku. Tady už také jednou vyhrál, ví jak na to. Doufám, že nás čeká dobrý zápas," řekl.

"To, že jsem tam, kde jsem, není jen moje zásluha, je to týmová práce. Bez týmu, který pro mě dělá maximum, bych byl nula, nikdy bych nedokázal to, co jsem dokázal. Moc jim za to děkuji," dodal.