Federer porazil Wawrinku a ve finále Turnaje mistrů vyzve Djokoviče

Aktualizováno 21. 11. 2015 22:38
Srbský tenista Novak Djokovič potvrdil svou extratřídu a v dnešním semifinálovém utkání na londýnském Turnaji mistrů porazil Rafaela Nadala hladce 2:0 po setech 6:3 a 6:3. Podobně suverénně si vedl i Roger Federer, který taktéž ve dvou setech porazil ve švýcarském semifinále Stana Wawrinku 7:5 a 6:3.
Roger Federer.
Roger Federer. | Foto: Reuters

Londýn - Srbský tenista Novak Djokovič potvrdil svou extratřídu a v semifinálovém utkání na londýnském Turnaji mistrů porazil Rafaela Nadala hladce 2:0 po setech 6:3 a 6:3.

Utkání jsme sledovali v online reportáži zde.

Nadal přišel hned o první servis

Světová jednička nenabídla Nadalovi za celý zápas jediný brejkbol a zvítězila zaslouženě za hodinu a 19 minut. Djokovičovým soupeřem bude Roger Federer, který si poradil v čistě švýcarském semifinále se Stanem Wawrinkou.

Měla to být velká bitva dvou nesmiřitelných soupeřů, největších rivalů v historii Open éry tenisu. Jenže srbská světová jednička udělala z tohoto souboje jasnou záležitost.

V našlapané londýnské O2 Aréně sebral Nadalovi čistou hrou hned jeho první servis a de facto i jeho "býčí" sílu. První set ukořistil perfektně servírující Djoker za 34 minut hned prvním setbolem.

Závěr? Djokovičova exhibice

Ve druhém dějství byla hra přece jen alespoň opticky vyrovnanější, respektive Nadal se o něco zlepšil na svém servisu. Přesto o něj musel neustále bojovat, zatímco Djokovič začal set dvěma čistými hrami.

Brejkbol si vypracoval za stavu 2:2 a opět jej okamžitě proměnil - v nejdelší výměně celého zápasu si Nadala doslova povodil po celém kurtu. Do konce utkání už to byla v jeho podání exhibice, kterou vyšperkoval dvěma nádhernými kombinacemi kraťas - lob.

Duel pak zakončil Djokovič svým nejlepším dnešním úderem - křížným obouručným backhandem. Srb tak srovnal bilanci se Španělem na 23:23 a v Londýně si zahraje o svůj pátý titul, čtvrtý v řadě. Mimochodem - pokud už se do finále dostal, pak jej vždy vyhrál.

Porazí Fedex Djokera i podruhé?

Zatímco loni se Federer s Wawrinkou v semifinále přetahovali téměř tři hodiny, dnes sedmnáctinásobný grandslamový šampion porazil svého daviscupového kolegu za 71 minut. Přitom to byl letošní vítěz Roland Garros Wawrinka, jenž jako první získal brejk a v úvodním setu vedl 4:2.

Federer nicméně dokázal na ztrátu servisu zareagovat, srovnal na 4:4. Následně udeřil ve dvanáctém gamu, v němž zásluhou kvalitních returnů a prohozů prolomil Wawrinkovo podání podruhé a set získal 7:5. V pohodě hrající basilejský rodák následně odskočil v druhé sadě do vedení 3:0 a bez větších problémů dokráčel k vítězství.

Djokovič s Federerem se měli utkat ve finále Turnaje mistrů už loni, ale Švýcar kvůli bolestem zad po maratonské bitvě s Wawrinkou do rozhodujícího zápasu nenastoupil. Srbská světová jednička bude chtít oplatit Federerovi úterní porážku ze základní skupiny, kterou ukončil jeho sérii 23 vítězných zápasů. Byla to první Djokovičova porážka na Turnaji mistrů od roku 2011 a první v hale po třech a půl letech.

V semifinále čtyřhry porazil nizozemsko-rumunský pár Jean-Julien Rojer, Horia Tecau 6:4, 6:4 nejvýše nasazená americká dvojčata Boba a Mika Bryanovy a zakončí rok jako číslo jedna světového žebříčku. Druhými finalisty jsou Ind Rohan Bopanna a Rumun Florin Mergea.

Tenisový Turnaj mistrů v Londýně (tvrdý povrch, dotace 7 mil. dolarů):

Dvouhra - semifinále: Djokovič (1-Srb.) - Nadal (5-Šp.) 6:3, 6:3, Federer (3-Švýc.) - Wawrinka (4-Švýc.) 7:5, 6:3.

Čtyřhra - semifinále: Bopanna, Mergea (8-Indie/Rum.) - Dodig, Melo (3-Chorv./Braz.) 6:4, 6:2, Rojer, Tecau (2-Niz./Rum.) - B. Bryan, M. Bryan (1-USA) 6:4, 6:4.