reklama

Djokovič zrušil velkou čtyřku. Tichá dominance s příchutí mořských řas

Novak Djokovič, tenisový král. Novak Djokovič, tenisový král. autor: Reuters
Dechberoucí sezonu uzavřel současný tenisový král Novak Djokovič rekordním čtvrtým triumfem v řadě na prestižním Turnaji mistrů. Srbský fenomén si upevnil pozici na světovém trůnu, jako světová jednička dokončil sezonu počtvrté v kariéře. Bude nejlepším tenistou všech dob?

Londýn - Dechberoucí sezonu uzavřel současný tenisový král Novak Djokovič rekordním čtvrtým triumfem v řadě na prestižním Turnaji mistrů. Srbský fenomén si upevnil pozici na světovém trůnu, jako světová jednička dokončil sezonu počtvrté v kariéře.

A především: změnil historii. Rodák z Bělehradu v roce 2015 naprosto deklasoval všechny své hlavní protivníky. Prakticky zrušil takzvanou velkou čtyřku, tedy po dlouhá léta uznávanou elitní společnost čtyř nejlepších hráčů jednadvacátého století. Nyní můžeme říci, že The Big Four je minulostí. Možná definitivně.

Momentálně je jen Novak Djokovič a ti druzí, marně se snažící fantasticky hrajícího Srba ohrozit. Roger Federer, Andy Murray a Rafael Nadal. Všichni dokážou Djokoviče porazit, ale nikoli porážet. Jejich úspěchy v soubojích s osmadvacetiletým tenistou jsou víceméně ojedinělé.

Srb uvedl novou podobu tenisu

S Murrayem má Srb letos bilanci 6:1 na zápasy, Nadala porazil při všech čtyřech duelech. Jediný, kdo částečně držel krok, je legendární Švýcar. Bilance letošního roku? 5:3 pro Djokoviče. Ten si však může považovat především vyrovnání statistik na poli dvou největších rivalit poslední dekády. Bilanci s Nadalem letos vyrovnal na 23:23 na zápasy. S Federerem srovnal na 22:22.

"Tenis se pořád vyvíjí a právě Djokovič reprezentuje jeho novou, dokonalou podobu. Je precizní ve všech směrech a pravděpodobně je nejlepším hráčem, který se kdy na kurtech objevil," uvedl již před Turnajem mistrů americký odborník Simon Barnes.

Po londýnském tenisovém svátku chvalozpěvy samozřejmě ještě zesílily. Djokovič sice ve skupině prohrál s Federerem a přišel o svou 23 zápasů trvající vítěznou sérii, do semifinále však proklouzl s přehledem a v semifinále a finále jasně dominoval v klíčových soubojích s Nadalem a znovu Federerem.

"Existuje hodně úrovní dominance, Novak Djokovič však v Londýně ukázal tu vůbec nejvyšší ze všech možných. Dominoval potichu. Bez fanfár. Nesmiřitelně. Nepopiratelně. Takřka úplně klidně," poznamenal na stránkách serveru ESPN jiný expert Peter Bodo.

Dožene Nadala a Federera?

Djokovič ve finále chladnokrevně, v podstatě metodicky zničil největšího rivala. Ve velmi dobré formě hrajícího sedmnáctinásobného grandslamového šampiona. A Federer po utkání přišel se zajímavým názorem.

"Je těžké hrát v takovém tempu po celý zápas. K výhře nepotřebujete mnoho. Jsou to vlastně maličkosti. Vy neproměníte brejkbol, on ano. To změní celý vývoj zápasu. Nemůžete být pořád na té vítězné straně. Rozdíly na špici jsou velice malé. Právě proto je Novakova sezona tak úžasná, tak impozantní. Rafa byl na vrcholu, já také. Oba víme, jak moc těžké je to pořád opakovat, rok po roce," svěřil se Federer.

Právě on je se sedmnácti grandslamovými tituly právem považován za nejlepšího tenistu všech dob. Odborníci ale stále častěji přicházejí s jakýmsi pohledem do budoucnosti s přihlédnutím k evidentní obrovské síle Djokoviče.

Srb mající na kontě deset vítězných trofejí z grandslamů má zkrátka velmi dobré předpoklady k tomu, aby dohnal jak Nadala, který má na svém kontě čtrnáct grandslamových titulů, tak právě legendárního Federera.

Djokovič: Budu lpět na svém myšlení

Djokovičovi je teprve osmadvacet let, navíc je výtečně fyzicky připravený. Vážnější zranění se mu vyhýbají a díky svému životnímu stylu totálního profesionála má nakročeno k nebývalé sportovní dlouhověkosti.

"Tituly z letošní sezony mě dostaly do velmi dobré pozice. Udělal jsem rekordy, zápisy do historie. Nebudu tvrdit, že mě právě tahle součást kariéry nezajímá. Těší mě to. A jestli dohoním Nadala a Federera? Neumím předpovídat budoucnost. Ale budu dál dodržovat tréninkový režim a svůj životní styl. Budu lpět na svém myšlení, protože díky tomu jsem se dostal na vrchol. Sportu jsem oddaný a díky tomu mohu dokázat víc," vysvětlil Djokovič po celkově pátém triumfu na Turnaji mistrů.

Podle experta Simona Barnese byl Djokovič vždy vynikajícím hráčem, naprostý fenomén z něj ale udělaly dvě události. Jednou z nich bylo srbské vítězství v Davis Cupu v roce 2010. Vítězné tažení národního týmu v něm probudilo sebevědomý pocit, že může porazit kohokoli na světě.

Druhou věcí pak bylo setkání se srbským expertem na dietu a životní styl, Igorem Cetojevičem. Djokovič byl náchylný k astmatu a důsledkem byl nedostatek energie v závěrech dlouhých zápasů. Po setkání s Cetojevičem ale srbský tenista radikálně změnil svou dietu.

Místo pizzy mořské řasy

Ze svého jídelníčku úplně vyřadil lepek a laktózu. "To pro mě bylo velmi těžké, vyrůstal jsem v restauraci svých rodičů, kde jsem byl zvyklý na pizzu a palačinky," svěřil se Djokovič před časem.

Zařadil do své stravy všechny možné druhy takzvané "super-potravy". Zejména mořské řasy považuje za "jídlo šampionů". Přestal pít studenou vodu, která má špatný vliv na trávení, a za každých okolností volí nápoje v pokojové teplotě.

"Změny v dietě měly dva efekty. Za prvé zvýšil fyzický výkon, za druhé se odrazily v jeho mentalitě. Najednou si byl jistý, že dělá všechno pro to, aby vítězil. Být šampionem nebyla práce, byl to život, který si zvolil," poznamenal Simon Barnes.

Jeho přístup naprosto přesně a stručně vystihla tenisová legenda Martina Navrátilová. "Je profesionálem všech profesionálů. Možná právě proto ho fanoušci nemilují tolik, jak by si zasloužil."

reklama