Do závodu v Ga-Pa postoupili Matura, Janda, Hájek a Hlava

31. 12. 2013 16:29
Thomas Diethart vyhrál kvalifikaci na závod v Ga-Pa
Thomas Diethart vyhrál kvalifikaci na závod v Ga-Pa | Foto: Reuters

Garmisch-Partenkirchen - Do druhého závodu Turné čtyř můstků postoupili v německém Garmisch-Partenkirchenu čtyři čeští skokané na lyžích Jan Matura, Jakub Janda, Antonín Hájek a Lukáš Hlava.

Kvalifikaci vyhrál mladý Rakušan Thomas Diethart, který skočil 141,5 metru a na Turné ukazuje životní formu.

Roman Koudelka při svém nečekaném návratu na můstky po zdravotních problémech dopadl na 119,5 metru a byl klasifikován na 61. místě. Do novoročního závodu nepostoupil ani dvaapadesátý Čestmír Kožíšek.

Nejlepší z Čechů Matura

Nejlepší byl z Čechů Matura, který skočil 131,5 metru, obsadil sedmnácté místo a v prvním kole ho čeká Slovinec Jaka Hvala. "Pocity jsou pozitivní hlavně proto, že se mi dneska povedly všechny tři skoky," hodnotil pro Radiožurnál Matura dva tréninkové a jeden kvalifikační pokus.

Loni právě v Ga-Pa překonal nezdary z úvodních závodů sezony a od té doby se mu dařilo. Věří, že by to mohlo být letos podobné, neboť tento můstek má rád. "Hlavně jeho profil. Je to něco jiného než Oberstdorf, takže jsem dobře naladěný," uvedl nejlepší Čech na minulém Turné.

V závodu prý ale bude rozhodovat každý metr. "Každá chybička, protože to je hodně nadupané," upozornil Matura. "Věřím, že si udržím výkonnost někde kolem toho patnáctého místa," doplnil.

Janda narazí na Jacobsena

Janda skončil na děleném 36. místě za 127 metrů a nastoupí proti Norovi Andersi Jacobsenovi, který zvítězil na Turné rok po něm v roce 2007. Hájek byl devětatřicátý (127,5) a čeká ho Japonec Daiki Ito a Hlava obsadil 47. místo (124,5). Jeho soupeřem pro první kolo hlavního závodu bude Slovinec Peter Prevc.

Koudelka do kvalifikace nešel s tím, že by chtěl postoupit. "To by byl malý zázrak, nepočítal jsem s tím," řekl Radiožurnálu. "Vždyť mám jen pět skoků na malém můstku, dva tréninkové na velkém a to je všechno. Vůbec jsem neskákal," uvedl.

Dva a půl měsíce měl zdravotní problémy, jejichž původ nedokázala lékaři zatím určit. Potíže, zejména bolesti hlavy a únava organismu, najednou odezněly. "Jsem strašně rád, že jsem si tady mohl skočit a užil jsem si to," doplnil.

Druhý skončil v kvalifikaci vedoucí muž Světového poháru Polák Kamil Stoch a třetí místo obsadil Rakušan Thomas Morgenstern. Vítěz úvodního závodu Turné v Oberstdorfu Simon Ammann ze Švýcarska byl sedmý.

Kvalifikace na závod SP a druhý díl Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Garmisch-Partenkirchenu (Německo):

1. Diethart (Rak.) 144,8 b. (141,5 m), 2. Stoch (Pol.) 142,5 (139,5), 3. Morgenstern (Rak.) 138,5 (136), ...17. Matura 127,5 (131,5), 36. Janda 117,7 (127), 39. Hájek 116,3 (127,5), 47. Hlava 116,3 (127,5), 52. Kožíšek 110,0 (124,5), 61. Koudelka (všichni ČR) 103,8 (119,5).

Dvojice pro 1. kolo: Matura - Hvala (Slovin.), Janda - Jacobsen (Nor.), Hájek - Ito (Jap.), Hlava - Prevc (Slovin.).