reklama

Dobře že jsme dostali přes prsty, tvrdí bramboroví kajakáři

Český čtyřkajak Český čtyřkajak
Medailová série českého čtyřkajaku Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba skončila na Evropských hrách.

Mingačevir - Medailová série českého čtyřkajaku Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba skončila na Evropských hrách. Úspěšné kvarteto se dalo dohromady v olympijském roce před třemi lety, hned z olympiády v Londýně přivezli bronz a od té doby získali medaili na každé akci. Dnes však v Mingačeviru skončili těsně čtvrtí.

"Na jednu stranu jsem za to i rád. Myslím si, že jsme byli už až moc suverénní. Není na škodu dostat jednou trochu přes prsty, aby si člověk uvědomil, že to není až taková pohádka, jak se zdá," řekl Havel. Česká čtveřice vedle zlatých medailí na ME a z loňského MS vyhrála i všechny závody Světového poháru. Ve společné kariéře prohráli pouze v Londýně a před dvěma lety na MS v Duisburgu, kde byli druzí.

"Nebyl to vydařený závod, ale nedokážeme přesně říct, jak to ovlivnily podmínky na trati. Proud nebo tráva, kterou jsme měli v cíli na kormidle... Pocitově nám to tady nevyšlo dnes ani v rozjížďce," řekl Štěrba.

Standard je výš

Více než o čtvrtém místě čeští reprezentanti po závodě mluvili o tom, že se jim v Mingačeviru nejezdilo dobře. "Těžko říct, co se stalo. Náš standard je výš, nemyslím výsledkově, ale spíš pocitem z jízdy. Malý odstup na třetí místo nás mrzí, ale spíše nás mrzí, že jsme nepředvedli, čeho jsme schopní," litoval Štěrba. "Pokud mám hledat něco pozitivního, tak i když jsme jeli pocitově opravdu špatně, tak jsme byli těsně čtvrtí. Pořád se držíme v přední půlce," doplnil Trefil.

Od medaile nakonec členy pražské Dukly dělilo pouhých 58 tisícin, asi 30 centimetrů. "Takže jsme byli od pódia kousek. A i když se zdá, že to bereme jako propadák, tak to není tak hrozné. Nakopne nás to do dalších závodů a budeme se snažit jet na těch často zmiňovaných a nemožných 110 procent," pousmál se Dostál, který na Evropské hry přijel jako úřadující dvojnásobný mistr světa, ale vrátí se bez medaile. "Mrzí to. Chtěl jsem se alespoň jednou podívat na pódium, ale nevyšlo to," konstatoval šestý kajakář z individuálního závodu.

Česká čtveřice se teď začne připravovat na vrchol sezony, kterým bude srpnové mistrovství světa v Miláně. "To bude větší soutěž, letos okořeněná tím, že se na ní vyjíždí olympiáda. To bude primární cíl, na který by tenhle výsledek bohatě stačil. S výsledky z posledních let ale budeme mít určitě medailové ambice. Musíme víc potrénovat," řekl Trefil. Případné změny v tréninku budou řešit v příštích dnech. "Sedneme si, naplánujeme další tréninky a musíme vylepšit nedostatky," uvedl Dostál.

reklama