reklama

Dopadne Froome jako "Kanibal" Merckx? 17. etapa ukáže

Chris Froome bude poslední čtyři etapy v horách bránit žlutý trikot. Chris Froome bude poslední čtyři etapy v horách bránit žlutý trikot. autor: Reuters
Žlutý trikot před klíčovou pasáží závodu pevně svírá Chris Froome, v posledních etapách ale, zdá se, nabírají na síle i jeho soupeři. Tour de France dnes pokračuje sedmnáctou etapou.

Praha - 102. ročník Tour de France má za sebou druhý volný den a před jejími účastníky je posledních 5 etap a 707 závodních kilometrů. Po pondělním alpském intermezzu s cílem v Gapu na ně čeká náročná čtyřdenní pouť nejvyšším evropským pohořím.

Žlutý trikot před klíčovou pasáží závodu pevně svírá Chris Froome, v posledních etapách ale, zdá se, nabírají na síle i jeho soupeři. Fanoušci se tak mohou těšit na zajímavé závodění.

Tam, kde se psala historie

Hned středeční 17. dějství dlouhé 161 kilometrů, vedoucí z Digne-Les-Bains na Pra-Loup, nabídne pět vrchařských prémií a peloton zavede do míst, kde se psala historie cyklistiky.

Závod budeme od 14:30 sledovat v podrobné on-line reportáži ZDE.

Po dvou horských prémiích třetí kategorie se cyklisté vyšplhají na Col de la Colle, kopec druhé kategorie dlouhý 11 kilometrů, jehož vrchol se nachází 65 kilometrů před cílem. Potom už půjde do tuhého, 22 kilometrů před finišem se totiž do výšky 2250 metrů tyčí vrchol stoupání první kategorie Col d´Allos, jež je dlouhé 14 kilometrů s průměrným převýšením 5,5 %. Toto stoupání bylo v itineráři Tour dosud 33x, poprvé zde byl nejrychlejší Francois Faber již před 104 lety.

Po dlouhém sjezdu z předposlední vrchařské prémie bude mezi závodníky a cílem stát ještě více než šestikilometrové a 6,5% stoupání na Pra-Loup. Peloton tak bude po čtyřiceti letech opět zdolávat dvojkombinaci Col d´Allos a Pra-Loup, závěr etapy, který vešel do cyklistických dějin.

V roce 1975 takto končila patnáctá etapa „Staré dámy“, do níž ve žlutém trikotu vstupoval pětinásobný šampion Tour a bezpochyby nejlepší cyklista historie, „Kanibal“ Eddy Merckx.

Froome v pozici Kanibala

Merckx tehdy, jak měl ve zvyku, opět útočil, tentokrát pod vrcholem předposledního stoupání, a svůj náskok na soupeře, především domácího Théveneta - horšího sjezdaře -, chtěl navýšit především v klesání před závěrečný výjezd. To se mu povedlo. Tehdy sedmadvacetiletý Francouz byl však silnější v závěrečném stoupání, oblékl se do žlutého dresu a ukončil nadvládu „Kanibala“ nad žlutým závodem. Do sedmnácté etapy letošního ročníku bude ve žlutém vjíždět Chris Froome, zafunguje magie onoho místa i tentokrát?

Froome má stále komfortní více než tříminutový náskok na nejbližšího pronásledovatele Naira Quintanu. To ale před čtveřicí alpských etap nemusí stačit.  Britův podpůrný tým jako by postupně nepatrně vadl, rodák z Keni se navíc musí neustále vyrovnávat s pochybnostmi o čistotě svých výkonů, což bezpochyby ovlivní psychickou pohodu závodníka.

Naopak soupeři se, zdá se, rozjíždějí. To platí o Contadorovi, ale především dvojici Movistaru Nairovi Quintanovi s Alejadrem Valverdem, kteří budou pravděpodobně pro Brita hlavní hrozbou. Nahoru jde po nemoci prodělané v Pyrenejích i Nibali, což může zamíchat vývojem závodu, sám Nibali už má ale podstatnou ztrátu. Příliš přesvědčivě pak v posledních etapách nepůsobí třetí muž průběžné klasifikace Tejay van Garderen.

Quintana chce útočit

„Dokončení Tour takto vysoko by pro mě nebylo neúspěchem, spíše obrovskou ctí, ale je před námi ještě stále dlouhá cesta a uděláme vše pro to, abychom vyhráli,“ nevzdává se Quintana. A pouze jistit získané pozice nechce ani Valverde, průběžně čtvrtý: „Skončit druhý a třetí by bylo fenomenální, ale já i všichni týmoví kolegové dáme vše, co v nás zbylo, pro vítězství.“

„Podle mě je zřejmé, že Nairo zůstává neuvěřitelně silný a připravený vyhrát. V každém závodě, kde jsem s ním startoval od začátku sezony, vždycky jsem viděl, že jede dobře, ale pro tento třetí víkend na Tour má speciální motivaci, silnou vůli dokázat velké věci a dobrou fyzickou formu, aby se pokusil získat zpět ztracený čas,“ dodává Valverde.

Závodníky i fanoušky tak stále čeká zajímavá a napínavá bitva, v níž si tým Sky nemůže dovolit podcenit síly dua Movistaru či Contadora, který vždy útočí až do posledního možného momentu, vzpomeňme jen na Tour 2013 nebo Vueltu 2012.

Ve hře zůstává také velká spousta bodů do soutěže o nejlepšího vrchaře, také zde se diváci mohou dočkat zajímavé podívané. Pořadí zatím vede Froome, který je zřejmě také největším favoritem. O body z úniků se ale bude snažit zatím druhý Joaquim Rodriguez, dres s puntíky se pak může stát náhradním cílem také pro zatím třetího Jakoba Fuglsanga nebo pátého Romaina Bardeta. 

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

reklama