Záhrobská zakončila rok 22. místem ve slalomu v Semmeringu

29. 12. 2012 21:00
Hannes Reichelt a Dominik Paris se podělili o triumf ve čtvrtém sjezdu letošního Světového poháru v alpském lyžování.
Šárka Záhrobská zajela 22. místem nejhorší výsledek ve slalomu v této sezoně
Šárka Záhrobská zajela 22. místem nejhorší výsledek ve slalomu v této sezoně | Foto: Reuters

Semmering/Bormio - Šárka Záhrobská zakončila rok 2012 dvaadvacátým místem ve slalomu Světového poháru v Semmeringu.

Pro českou exmistryni světa to v její elitní disciplíně znamenalo nejhorší výsledek v sezoně po jednom třináctém a dvou čtrnáctých místech.

Na rakouské sjezdovce se premiérového triumfu v kariéře dočkala Slovenka Veronika Velez-Zuzulová.

Zuzulová triumfovala poprvé v SP

Už po prvním kole bylo zřejmé, že Záhrobská bude jen těžko navazovat na předchozí výsledky.

Od vyřazení ji dělilo patnáct setin a z 27. příčky měla na nejrychlejší Tinu Mazeovou ze Slovinska ztrátu přes tři sekundy.

V druhém kole si pod umělým osvětlením polepšila díky patnáctému času a výpadkům soupeřek.

Druhá Češka na startu Martina Dubovská jela pouze jednou a mezi závodnicemi, které první jízdu dokončily, skončila třetí od konce.

Osmadvacetiletá Velez-Zuzulová útočila na životní triumf z druhého místa po prvním kole, a když porazila i nejrychlejší ženu druhé jízdy Katrin Zettelovou, čekala už jen na výsledek vedoucí lyžařky celkového pořadí SP Mazeové.

Zuzulová: Splnil se mi sen

Ta ale nakonec neporazila ani Zettelovou a skončila třetí, zatímco Slovenka mohla po sedmi třetích a šesti druhých místech slavit premiérové zlato.

"Cloumají mnou emoce, konečně se mi splnil sen," radovala se vítězka, jež poprvé vybojovala medailové umístění v SP před více než osmi lety v Zwieselu.

"Tolik závodů, tolik stupňů vítězů... Teď to konečně vyšlo. Každý se mě ptal, kdy už konečně vyhraju. Proč se to stalo zrovna dneska, nevím. Možná proto, že se tu cítím jako doma, protože je tu spousta mých fanoušků," uvedla Velez-Zuzulová.

Mazeová i tak bezpečně udržela vedení v SP, navíc jako první žena v historii vybojovala ještě před koncem kalendářního roku přes tisíc bodů (1059).

Do nového roku vstoupí i jako vedoucí žena hodnocení slalomu, protože dosavadní jednička Mikaela Shiffrinová nedokončila druhé kolo.

Sjezd v Bormiu má dva vítěze

Rakušan Hannes Reichelt a domácí Dominik Paris se podělili o triumf ve čtvrtém sjezdu letošního Světového poháru v alpském lyžování, který hostilo italské Bormio.

Časomíra v cíli se v případě obou závodníků zastavila na hodnotě 1:58,62 minuty.

O tom, že Bormio vidělo opravdu vyrovnaný závod, svědčí fakt, že třetí Aksel Lund Svindal ztratil jen jednu setinu a čtvrtý Klaus Kroell jen setiny dvě.

Rekordy nepadaly

I když byl sjezd v Bormiu vyrovnaný, historické tabulky Světového poháru se nepřepisovaly.

Absolutní rekord drží superobří slalom žen z Hafjellu v roce 2006 - tehdy se o vítězství podělily tři lyžařky a čtvrtá byla jen o setinu pomalejší. Tři vítězky měl i obří slalom v Söldenu v roce 2002.

Vicemistr světa v super-G Reichelt v SP triumfoval už pošesté, ale poprvé v nejrychlejší disciplíně.

"Vítězství ve sjezdu pro mě hodně znamená. Když jsem viděl v cíli tu jedničku, moc se mi ulevilo, protože už jsem to dlouho nezažil," řekl dvaatřicetiletý Rakušan, který naposledy triumfoval v únoru 2011 v Hinterstoderu.

Paris slavil první triumf

Tehdy to bylo jeho čtvrté vítězství v super-G, jednou vyhrál ještě obří slalom.

"Jsem teď spíš zvyklý na sekundové ztráty, ale o Vánocích jsem potrénoval a cítil se velmi dobře," doplnil Reichelt.

Třiadvacetiletý Paris byl v SP na pódiu dosud jedinkrát po sjezdu v Chamonix v lednu 2011, kde skončil druhý. V Bormiu se mezi favority zařadil třetími časy v trénincích.

"Nádhera. Dal jsem do toho všechno. V trénincích jsem jezdil líp, ale dnes jsem hodně riskoval," řekl Ital.

Svindal byl rád, že už je v cíli

Svindal si pojistil vedení v celkové klasifikaci SP i disciplíně, nad vyrovnaností závodu se ale podivil.

"Něco takového jsem nezažil. Dojel jsem do cíle, měl ztrátu setinu a byl až třetí. Myslel jsem, že je to chyba. Ale jsem spokojený, že to byla jen setina, byl jsem u konce se silami," přiznal Nor.

Kröll, který v Bormiu ovládl páteční poslední trénink, nesl čtvrté místo těžce.

"Při takhle těžkém sjezdu to nebývá tak těsné, o to víc je to pro mě hořké. Nejdřív jsem si říkal, že čtvrté místo je dobré, vždyť jsem dvakrát chyboval. Ale pak jsem viděl ty dvě setiny. Připadám si trochu jako blbec dne," uvedl.

Sám byl aktérem dosud nejtěsnějšího mužského závodu v SP, když letos v březnu vyhrál společně se Švýcarem Beatem Feuzem super-G v Kvitfjellu. Třetí tehdy skončil o tři setiny zpět Kjetil Jansrud z Norska.

Ženy - slalom (Semmering): 1. Velez-Zuzulová (SR) 1:37,28 (47,77+49,51), 2. Zettelová (Rak.) -0,10 (48,08+49,30), 3. Mazeová (Slovin.) -0,20 (47,22+50,26), 4. Höflová-Rieschová (Něm.) -1,11 (48,75+49,64), 5. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -1,61, (49,47+49,42), 6. Geigerová (Něm.) -1,80 (48,83+50,25), 7. Poutiainenová (Fin.) -1,84 (49,04+50,08), 8. Curtoniová (It.) -1,93 (48,83+50,38), 9. Holdenerová (Švýc.) -2,26 (49,53+50,01), 10. Borssenová (Švéd.) -2,37 (49,47+50,18), ...22. Záhrobská -3,27 (50,49+50,06), 52. Dubovská 52,66 - nepostoupila do 2. kola.

Průběžné pořadí slalomu (po 4 z 9 závodů): 1. Mazeová 230 b., 2. Höflová-Rieschová 224, 3. Velez-Zuzulová 205, 4. Shiffrinová (USA) 196, 5. Poutiainenová a Pietiläová-Holmnerová obě 180, ...15. Záhrobská 65.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 37 závodů): 1. Mazeová 1059, 2. Höflová-Rieschová 632, 3. Zettelová 582, 4. Fenningerová (Rak.) 450, 5. Vonnová (USA) 414, 6. Rebensburgová (Něm.) 391, ...50. Záhrobská 65.

Muži - sjezd (Bormio): 1. Paris (It.) a Reichelt (Rak.) oba 1:58,62, 3. Svindal (Nor.) -0,01, 4. K. Kröll (Rak.) -0,02, 5. Clarey (Fr.) -0,32, 6. Heel (It.) -0,42, 7. Ganong (USA) -0,49, 8. Baumann (Rak.) -0,66, 9. Innerhofer (It.) -0,67, 10. Theaux (Fr.) -0,70.

Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 9 závodů): 1. Svindal 285 b., 2. Paris 193, 3. K. Kröll 141, 4. Jansrud (Nor.) 139, 5. Innerhofer 133, 6. Clarey 129.
Průběžné pořadí SP (po 14 z 36 závodů): 1. Svindal 674, 2. Hirscher (Rak.) 560, 3. Ligety (USA) 537, 4. Jansrud 322, 5. Neureuther (Něm.) 296, 6. Reichelt 289, ...86. Krýzl 19.