reklama

Dřina se vyplácí, Kostelecký má před Evropskými hrami formu

David Kostelecký David Kostelecký autor: CPA - Eduard Erben
O právo soutěžit na olympiádě v Riu mohou letos sportovní střelci bojovat v sedmi závodech, ovšem šampionovi z Pekingu 2008 Davidu Kosteleckému se to v disciplíně trap povedlo už koncem března.

Praha - Premiérové vítězství ve Světovém poháru, poté další triumf a ještě vybojované místo pro Česko na olympiádě v Riu de Janeiru 2016.

Lepší start do sezony si olympijský šampion v trapu David Kostelecký nemohl přát. Svoji vynikající formu ovšem chce potvrdit i na blížících se Evropských hrách v Baku a následných mistrovstvích Evropy i světa.

"V Baku očekávám pohodový závod, v němž se však ode mne čeká dobrý výsledek. V každém případě to bude užitečný test před evropským i světovým šampionátem,“ říká olympijský vítěz v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Na Světovém poháru v Mexiku jste skončil devátý a potom následovaly první dva vaše triumfy v této soutěži – v SAE a na Kypru. Čím si toto báječné vykročení do sezony vysvětlujete?

Z celého olympijského cyklu byla pro nás letošní zima nejdůležitější, a tak jsme těžké domácí podmínky vyměnili za jeden pobyt ve Španělsku a dvě soustředění na Kypru. Byla to dřina, několikatýdenní odloučení od rodiny, ale řehole se vyplatila.

Jakou mají pro vás už zmíněná dvě prvenství hodnotu?

Pro střelce je nejdůležitější účast na olympiádě, což ovlivňuje i množství peněz do našeho sportu. Světové poháry nějakou velkou hodnotu nemají. Já jsem však v Al Ájnu prožil krásný příběh s nádhernou odměnou v podobě letenky pro Českou republiku do Ria. Těší mě, že se mi pak v obtížných podmínkách podařilo v kyperské Larnace tento úspěch zopakovat. Po celý závod jsme se museli vyrovnávat hlavně se světlem a větrem a přitom na chyby nebylo moc místa.

Jak se třeba od olympiády v Pekingu změnila konkurence ve vaší disciplíně?

Hodně, je doslova obrovská. Mezi špičku patří 40 – 50 střelců, takže vždy je potřeba podat co nejlepší výkon a nepodcenit ani zdánlivou maličkost. V posledních letech se do vybrané společnosti tlačí závodníci z arabských zemí, z Asie i Afriky a Evropy na sebe letos upozornili především Rusové a Poláci. 

Díky financím získali kvalitní trenéry a naopak v České republice je podpora celého sportu, mládeží počínaje, stále nedostatečná, což se negativně může projevit v příštích letech.

V pátek odlétáte na Evropské hry do Baku. V jakém světle vidíte tento jejich první ročník?

Hodnotit úroveň i organizaci budeme moci až po jejich skončení. Pro mě jsou běžným závodem, ale i dobrým testem před dalšími důležitými akcemi. Někdo z nich možná dělá generálku na olympijské hry, ale soutěže v Riu budou v jiné podobě. Do závodu v Baku vstoupím v pohodě, ale zároveň opět s nemalou snahou o kvalitní výsledek. Ostatně po dvou prvenstvích ve Světovém poháru bude na mě určitě větší tlak a nemalé očekávání, že na vítězné vlně budu pokračovat.

Které nejdůležitější starty vás letos ještě čekají?

Příští měsíc ve slovinském Mariboru mistrovství Evropy a v září pak v italském Lonatu světový šampionát. V obou případech bude naším cílem dosáhnout co nejlepšího umístění v týmové soutěži.

A na Rio ještě nemyslíte?

Především ve čtyřiceti letech nelze nic plánovat a už vůbec ne více než rok dopředu. Už dnes jsem však moc rád, že se znovu přibližuje nádherná atmosféra olympijských her, kterou jsem zažil  čtyřikrát a v Pekingu byla dokonce v úžasném zlatém provedení. Moje letošní vydařená cesta je skvělý bonus, který mě velice těší.

reklama