reklama

Elitní běžkyně v krizi. Tělo se brání, jednou už to zažila

Eva Vrabcová-Nývltová. Eva Vrabcová-Nývltová. autor: CPA Eduard Erben
Eva Vrabcová-Nývltová není zcela v pořádku a její tělo špatně regeneruje.

Praha - Od běžkyně na lyžích Evy Vrabcové-Nývltové se čekalo, že bude pokračovat v atakování předních příček z minulé sezony Světového poháru. Začátek zimy ale páté ženě z volné třicítky na olympijských hrách v Soči nevyšel a jen třikrát bodovala na konci třicítky. Důvodem je, že není zcela v pořádku a její tělo špatně regeneruje.

"Nejsem zdravotně úplně v pořádku, takže to řešíme. Vynecháme dva svěťáky," řekla Vrabcová-Nývltová na setkání s médii po návratu ze severu. Nepojede teď na závody do Davosu ani poté do La Clusaz a na start se vrátí až 3. ledna na etapové Tour de Ski. "S tím, že vše podřídím vrcholu na mistrovství světa," dodala.

Na jaře brala čtyřikrát antibiotika

V uplynulé sezoně Vrabcová-Nývltová dojela na olympiádě pátá a také jedenáctá ve skiatlonu, na Tour de Ski skončila celkově osmá a zdatně konkurovala Norkám. Na jaře ale brala čtyřikrát antibiotika, přesto v létě "trhala" běžecké rekordy.

Jenomže na lyžích se nemůže rozjet. "Prostě jsem v závodech neodvedla to, na co mám. Přijela jsem do cíle nezadýchaná. Tělo se brání vysoké zátěži. Jde o problémy s regenerací. Nahromadilo se to," řekla závodnice z Trutnova. "Je potřeba dát se dohromady. Odjedu do Livigna a s tréninkem začneme od začátku."

"To už jsem nechtěla zažít"

Podobný problém už Vrabcová-Nývltová jednou zažila. Stejné pocity měla před pěti lety na domácím mistrovství světa v Liberci. "Tehdy jsem si přísahala, že už to nikdy v životě nechci zažít, a je to tady zpátky. Nicméně se nevzdávám, věřím, že s pomocí týmu, který kolem sebe mám, se z toho dostanu," věřila lyžařka.

Se svým týmem, do kterého patří i její manžel či doktor Jiří Dolina, se shodli, že problém není v tom, že by nemohla špičce znovu konkurovat. "Jen teď tělo nechce. Může to být důsledek té nemoci, těžko říct. Může to chvíli trvat, asi to není otázka, že se dneska probudím a bude to všechno dobrý," řekla Vrabcová-Nývltová.

Je z úvodu zimy roztrpčená, ale pomáhají jí její nejbližší i vzkazy od fanoušků. A taky fenka sibiřského psa samojeda jménem Bella. "Zvedla mi náladu. Poprvé viděla sníh a po dlouhé době jsem se od srdce zasmála," řekla Vrabcová-Nývltová.

reklama