reklama

Erbanová: Už radši Martinu nezlobím, kvůli medailím

FOTO Sáblíková s Erbanovou nafasovaly olympijskou kolekci České rychlobruslařky dnes fasovaly olympijskou kolekci pro blížící se Hry v Soči. Foto: CPA Eduard Erben
Rychlobruslařka Karolína Erbanová se zatím do Soči těší, to její kolegyně Martina Sáblíková je na tom před olympiádou v Soči hůř.

Praha - Když se v pondělí odpoledne po převzetí olympijské výbavy v pražské O2 Aréně posadila před novináře, tvářila se skromně a jen si tak hrála s bílým plyšovým maskotem české výpravy.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová ví, že její kolegyně Martina Sáblíková je jako dvojnásobná olympijská vítězka před Soči pod mnohem větším tlakem, a na ni není upřena taková pozornost.

Právě proto jednadvacetiletá závodnice svoji starší a zkušenější parťačku obdivuje. "Naše pozice je úplně jiná, ona se musí vyrovnat s tím, že tam jede jako dvojnásobná vítězka, a za těch posledních pár dnů jsem poznala, že už je nervózní a je to na ní vidět. Už se soustředí vyloženě jen na olympiádu. Taky se jí teď snažím nijak nezlobit," říká s úsměvem česká reprezentantka.

Pro Erbanovou bude Soči už druhou olympijskou zkušeností, po boku Sáblíkové už byla před čtyřmi roky ve Vancouveru, takže může porovnat, jak se její kolegyně za tu dobu změnila. "Myslím, že je zodpovědnější, než bývala, umí se odreagovat, ale jak přijde trénink je zase stoprocentně soustředěná na výkon."

"Od Vancouveru jsem se nezměnila"

A jak se změnila sama Karolína? "Já myslím, že jsem pořád stejná. Abych pravdu řekla, přijde mi, že ten Vancouver byl někdy před chvilkou a ne před čtyřmi roky," přiznává rychlobruslařka.

Sama se zatím moc nervózní necítí. "Ne vůbec, zatím se pořád spíš těším. Ale určitě ta nervozita přijde, hned jak vyjedeme na ovál k prvnímu tréninku, tak to pocítím."

Letos má Erbanová za sebou skvělé druhé místo z evropského šampionátu ve víceboji, kde i přes pád v cílové rovince zajela skvělý čas. Další tratě už jí ale tolik nevyšly a skončila šestnáctá, čímž jí utekla možnost kvalifikovat se na vícebojařské mistrovství světa.

"Hlavně na té patnáctistovce jsem byla technicky špatně, ale to už je jedno. Já neúspěšné závody většinou rychle hodím za hlavu a už druhý den se těším znovu na led," odmítá mladá závodnice to, že by jí špatný výsledek před Soči nějak rozhodil.

Trenér Novák: Holky mají natrénováno

Cíle si ale před olympiádou zásadně nedává. "Ne, nedělám to nikdy, takže kolikátá bych chtěla skončit, vám neřeknu, to ze mě nedostanete," říká Erbanová.

Z posledního tréninku v italském Collabu má ale dobré pocity, i když byl náročnější, než předpokládala. "Jezdili jsme na venkovním oválu, kde hrozně foukalo, takže proto byl ten trénink dvakrát tak náročnější. Byli tam s námi Američané a Norové a nikdo na ledě nevydržel víc než 40 minut," vypráví česká závodnice.

Trenér Petr Novák náročnou přípravu chválil. "Holky mají natrénováno, tak doufejme, že jejich forma bude jen gradovat. Už se ale těšíme do haly. V Soči budeme v tréninku pokračovat. Hlavní je, že jsme těch posledních pár dnů strávili v dobré pohodě," hodnotí atmosféru v týmu kouč.

Nyní si od sebe všichni pár dnů navzájem odpočinou a ve čtvrtek už odlétají do dějiště zimních her. "Těším se domů, přeperu si věci z tréninku, trochu odpočinu, ale zároveň už se teď těším do letadla a do Soči," dodává Erbanová.

reklama