reklama

Famózní Bolt! Zlato a úžasný světový rekord 9,58 s

Usain Bolt slaví svůj triumf Usain Bolt slaví svůj triumf autor: Reuters
Usain Bolt vyhrál na MS stovku v neuvěřitelném čase

Berlín - Neuvěřitelné! Sprinter Usain Bolt má další zlato, tentokráte z mistrovství světa v Berlíně. Jamajský atlet navíc znovu vylepšil světový rekord ve stovce, který má nyní hodnotu 9,58 vteřiny.

Stříbro za druhé místo získal po fantastickém závodě Tyson Gay ze Spojených států, bronz bere další Jamajčan Asafa Powell.

"Je to úžasný čas," přiznal Bolt krátce po doběhu. "Věděl jsem, že to bude báječné klání a já jsem se o to postaral," dodal.

Bolt jako obvykle sice zrovna nezazářil na startu, horší v reakci na blocích byli jen další dva sprinteři. Ale ani se nedá tvrdit, že by vyloženě zaspal, protože po pár metrech dohnal hlavního vyzyvatele a obhájce titulu Gaye.

Čtěte dále: Špotáková si zajistila finále. Postoupila i Masná

S blížícím se cílem pak navíc jako by přeřadil na jiný rychlostní stupeň, nabral rychlost a všechny soupeře jasně předstihl.

Obrazem: Berlín šílel. Bolt ve strhujícím závodě vylepšil světový rekord Obrazem: Berlín šílel. Bolt ve strhujícím závodě vylepšil světový rekord Prohlédněte zde

Těsně před cílem zkontroloval, jak jsou na tom soupeři a cílovou čáru protnul zcela osamocen. A když se na světelné tabuli zastavil čas na 9,58 s, téměř vyprodaný a natěšený Olympijský stadion v německé metropoli začal šílet.

Další sprinteři byli odsouzeni do role statistů, ačkoliv Gay vylepšil časem 9,71 vteřiny americký rekord. "Běžel jsem, jak jen to šlo, předvedl jsem maximum. Dnes to ale nestačilo," poznamenal sprinter ze Spojených států.

Hodnotu bývalého světového rekordu, který Bolt stanovil památným "výklusem" na loňské olympiádě v Pekingu, překonal o jedenáct setin.

Čtěte více:

Bolt si se soupeři pohrával. V Berlíně se rozdaly první medaile Bolt si se soupeři pohrával. V Berlíně se rozdaly první medaile Prohlédněte zde

V cíli pak oslavoval spolu s krajanem Powellem, jenž skončil třetí, ačkoliv se před pár dny zdálo, že kvůli sporům s národním svazem na MS nenastoupí. Bolt se ho v euforii snažil naučit vítězný tanec, svůj recept na famózní sprinty mu ale asi hned tak neprozradí.

Čtěte také: Bývalý král sprinterů bude na MS, Powella trest nečeká

Sám si dal si dárek k nadcházejícím 23. narozeninám. A nemusí skončit jen u toho, protože se na šampionátu představí v dalších disciplínách, mimo jiné na dvoustovce a ve štafetách.

Výsledek MS: 100 m: 1. Bolt (Jam.) 9,58 - světový rekord, 2. Gay (USA) 9,71, 3. Powell (Jam.) 9,84, 4. Bailey (Antigua) 9,93, 5. Thompson (Trin.) 9,93, 6. Chambers (Brit.) 10,00, 7. Burns (Trin.) 10,00, 8. Patton (USA) 10,34.

reklama