Famozní Moravec! K triumfu ve sprintu Světového poháru mu chybělo pouhých šest desetin

Absence v Koreji se vyplatila, tak Moravec pokračoval v medailové  žni
O šest desetin sekundy ho porazil jistý vítěz seriálu Francouz Martin Fourcade, který vybojoval rekordní třinácté prvenství v sezoně a zajistil si malý křišťálový glóbus za sprint.
Třetí Nor Emil Hegle Svendsen na Moravce ztratil 8,8 sekundy.
Zatímco Moravec byl na střelnici bezchybný, Fourcade jeden terč minul a musel na trestné kolo.
Po druhé střelbě český reprezentant před Fourcadem vedl o 5,8 sekundy a ještě 700 metrů před cílem držel zhruba dvousekundový náskok.
Aktualizováno 10. 3. 2017 19:02
Jeden ze svých životních výsledků zajel Ondřej Moravec ve sprintu Světového poháru v Kontiolahti. Český biatlonista skvělý běh doplnil famozní střelbou a o pouhých šest desetin vteřiny zaostal za suverénem letošní sezony Martinem Fourcadem!

Kontiolahti - Ondřej Moravec skončil druhý ve sprintu Světového poháru ve finském Kontiolahti. O šest desetin sekundy ho porazil jistý vítěz seriálu Francouz Martin Fourcade, který vybojoval rekordní třinácté prvenství v sezoně a zajistil si malý křišťálový glóbus za sprint. Třetí Nor Emil Hegle Svendsen na Moravce ztratil 8,8 sekundy.

Českým biatlonistkám se už tolik nevedlo, nejlepší byla s jednou chybou na střelnici třináctá Gabriela Koukalová. Vyhrála Norka Tirill Eckhoffová, na kterou Koukalová vinou pomalejšího běhu a jedné chyby na střelnici ztratila 52,6 sekundy.

Zatímco Moravec byl na střelnici bezchybný, Fourcade jeden terč minul a musel na trestné kolo. Po druhé střelbě český reprezentant před Fourcadem vedl o 5,8 sekundy a ještě 700 metrů před cílem držel zhruba dvousekundový náskok. Ve finiši o něj ale přišel.

Moravec v Kontiolahti navázal na úspěšné mistrovství světa v roce 2015, kdy zde získal dvě medaile. Vyplatilo se mu, že po mistrovství světa, kde byl druhý ve vytrvalostním závodě, necestoval s českým týmem do Koreje a přesunul se přímo do Kontiolahti na závody IBU Cupu. V nich prokázal dobrou formu vítězstvím ve vytrvalostním závodě a druhým místem ve stíhačce.

Ve sprintu mu ke stupňům vítězům pomohl třetí běžecký čas a bleskurychlá položka vestoje, kterou zvládl za 21 sekund. "Je vidět, že mu finská aklimatizace velice pomohla. Je tady ve velké formě. Je z toho parádní druhé místo. Sice škoda, že o šest desetinek, ale takový je sport," řekl České televizi trenér mužské reprezentace Michael Málek.

Moravec se prosadil na stupně vítězů mezi elitou podruhé v sezoně, na mistrovství světa v Hochfilzenu získal stříbro ve vytrvalostním závodu. Jeho přemožitel Fourcade překonal třináctým triumfem rekord Nora Oleho Einara Björndalena z ročníku 2004/2005.

Stejně jako v Hochfilzenu měl Moravec k prvnímu místu blízko. "Tentokrát jsem spokojený. Sice je to šest desetin, ještě míň než v Hochfilzenu, ale prostě víc už jsem udělat nemohl. Zvlášť s Fourcadem je to hrozně těžký, když zná mezičasy," řekl Radiožurnálu.

Když český reprezentant viděl Francouze v cílové rovince, tušil, že v čele pořadí nevydrží. "V tom konci jsem tak 500 metrů už opravdu sotva lyžoval, takže tam už jsem nějak věděl, že to bohužel asi nedopadne," poznamenal Moravec.

Na střelnici byl bezchybný i druhý nejlepší český reprezentant Michal Krčmář, ale kvůli pomalejšímu běhu to stačilo jen na 14. příčku. Běžecky se neprosadil ani Michal Šlesingr, který s jednou chybou obsadil 35. příčku. Adam Václavík a Jaroslav Soukup skončili v sedmé a osmé desítce a nepostoupili do sobotního stíhacího závodu.

Loňská světová šampionka ve sprintu Eckhoffová po pěti závodech ukončila vítěznou sérii vedoucí ženy Světového poháru Němky Laury Dahlmeierové, která s jednou chybou skončila a mankem přes 18 sekund skončila druhá. Pětinásobná mistryně světa z Hochfilzenu se i tak znovu přiblížila velkému křišťálovému glóbu, který si může zajistit v sobotním stíhacím závodě. Třetí příčku obsadila bezchybná Běloruska Darja Domračevová.

Koukalová tradičně pomaleji střílela a netrefila čtvrtou ránu vestoje. "Na dnešek byla jedna rána poměrně dost, protože byl rychlý sníh a bylo to nasekaný," komentoval její vystoupení pro Českou televizi trenér českých biatlonistek Zdeněk Vítek. Koukalová měla jedenáctý běžecký čas, na nejrychlejší Dahlmeierovou na trati ztratila více než 27 sekund.

Němce ani nejlepší běh na vítězství nestačil. Po střelbě vestoje musela na trestné kolo a nedokázala konkurovat bezchybné Eckhoffové, která má po mistrovství světa výbornou formu. Minulý týden byla druhá ve sprintu v Pchjongčchangu.

V dnešním závodě selhala domácí Kaisa Mäkärainenová, která je největší konkurentkou Koukalové v boji o druhé místo v celkovém pořadí Světového poháru. Finka po čtyřech chybách na střelnici skončila devětačtyřicátá a nebodovala. Přišla o vedení v hodnocení sprintu, které převzala Dahlmeierová. Koukalová je také v této disciplíně průběžně druhá.

Z českých biatlonistek vedle Koukalové bodovala již jen Veronika Vítková, která překonala zdravotní problémy z Koreje. Po dvou chybách vleže sestřelila při druhé položce všech pět terčů a obsadila 32. příčku. Sobotní stíhačka čeká ještě Lucii Charvátovou, která se třemi chybami obsadila 45. příčku. Nekvalifikovala se do ní Eva Puskarčíková, která musela na tři trestná kola a skončila na 63. místě nai dnes až 81. Jessica Jislová.