reklama

Fantastická Soukalová vyhrála závod SP v Pokljuce

Gabriela Soukalová na stupních vítězů Gabriela Soukalová na stupních vítězů autor: ČTK
Česká závodnice vyhrála závod světového poháru v biatlonu po devíti letech.

Pokljuka - Biatlonistka Gabriela Soukalová vyhrála poprvé v kariéře závod Světového poháru. Česká reprezentantka ovládla dnešní sprint na 7,5 kilometru v Pokljuce díky přesné střelbě a tradičně rychlému běhu. Úspěch českých reprezentantek podtrhla Veronika Vítková, která skončila osmá.

"Tohle byl závod mých snů! Nikdy jsem si nemyslela, že můžu vyhrát závod Světového poháru. Od začátku sezony říkám, že to je pro mě velké překvapení, a teď si to znovu opakuji. Je to absolutně velké překvapení," řekla Soukalová.

Soukalová vyrazí jako první i do sobotního stíhacího závodu na 10 km s těsným náskokem dvou vteřin před Němkou Miriam Gössnerovou. Za nimi pojede třetí ze sprintu Běloruska Naděžda Skardinová, která ale už ztrácí půl minuty.

V celkovém pořadí seriálu Světového poháru se Soukalová díky triumfu posunula z desátého na čtvrté místo. Nadále vede Norka Tora Bergerová.

Myslela, že soupeřky budou rychlejší

Na trať vyjela Soukalová s číslem 16, předvedla třetí nejrychlejší běžecký čas a bezchybnou střelbu. Po poslední čisté ráně se usmála, nahodila malorážku na záda a rychle vyrazila na trať. Nejvíce ji ohrožovala Gössnerová, nejrychlejší běžkyně závodu, ale třiadvacetiletou Soukalovou nedotáhla. "Myslela jsem, že bude rychlejší," bála se Soukalová, ale nakonec Němku porazila o 2,1 vteřiny.

"Jsem ze střelnice úplně vymrzlý, ale tahle radost mě zahřívá a drží při životě," radoval se bezprostředně po závodě trenér žen Jindřich Šikola. "Dva roky se nám nedařilo tak, jak jsme si představovali, a sám jsem nedokázal najít odpověď proč. A teď máme vítězku Světového poháru a další holku v elitní desítce. Od počátku sezony je kolektiv ve skvělé náladě, holky drží pohromadě. Jsme na vítězné vlně," řekl.

Soukalová má životní formu

Soukalová prožívá životní sezonu, před kterou skončila v SP nejlépe dvaadvacátá. Letos ale byla desátá, jedenáctá, třináctá, dvakrát čtrnáctá a nyní korunovala svůj vzestup v Pokljuce, kde ve sněžení nechala všechny soupeřky za sebou.

Češka naposledy slavila první místo před devíti lety. V roce 2003 se stala Kateřina Holubcová-Jakešová mistryní světa ve vytrvalostním závodu v Rusku. Pak byla ještě na stupních vítězů o rok později díky druhému místu ve sprintu v Anterselvě. V biatlonu je MS součástí Světového poháru.

Vítkové chybělo pár sekund na bednu

Výborný závod má za sebou i Vítková, která stejně jako Soukalová nemusela na trestné kolo. Po druhé zastávce na střelnici figurovala na třetí příčce, ale v závěru ztratila běžecky a klesla na osmé místo, což je její druhý nejlepší výsledek v sezoně.

"Chybělo mi na stupně vítězů pět vteřin. Trochu jsem na začátku posledního okruhu vytuhla, ale nakonec jsem se vzpamatovala a dopadlo to ještě moc dobře. Věřím, že sobotní stíhačku nezkazím a start v masáku už vybojuji," řekla Vítková.

Vrcholem sezony bude mistrovství světa v Novém Městě na Moravě v první půlce února a forma Soukalové je skvělou pozvánkou pro fanoušky. "Nevím, jestli mi forma vydrží až do mistrovství, ale udělám pro to maximum," řekla Soukalová.

Závod SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Soukalová (ČR) 22:09,8 (0 tr. okruhů), 2. Gössnerová (Něm.) -2,1 (2), 3. Skardinová (Běl.) -30,1 (0), 4. Vita Semerenková (Ukr.) -31,5 (1), 5. Dorinová-Habertová (Fr.) -33,9 (0), 6. Gwizdoňová (Pol.) -34,3 (1), 7. Henkelová (Něm.) -34,6 (2), 8. Vítková (ČR) -35,8 (0), 9. Gasparinová (Švýc.) -39,3 (1), 10. Glazyrinová (Rus.) -47,3 (0), ...71. Landová -3:07,8 (3), 78. Zvařičová (obě ČR) -3:21,4 (3).

Průběžné pořadí SP (po 6 z 26 závodů): 1. Bergerová (Nor.) 296 b., 2. Domračevová (Běl.) 244, 3. Henkelová 206, 4. Soukalová 203, 5. Viluchinová (Rus.) 190, 6. Mäkäräinenová (Fin.) 173, ...23. Vítková 112, 65. Zvařičová 7.

reklama