Fantazie. Čeští biatlonisté mají z úvodního závodu MS bronz

Ondřej Moravec dovezl českou smíšenou štafetu do cíle na historickém třetím místě.
Maskoty mistrovství světa v biatlonu 2013 jsou strašidla z lesa Ochoza. Počínaje čtvrteční smíšenou štafetou budou pří všech medailových závodech.
Německý fanoušek před startem smíšené štafety věřil, že jeho miláčci uspějí. Opak byl pravdou, Němci vyhořeli a skončili až na 13. pozici.
Start smíšených štafet byl zároveň i ostrým startem MS v biatlonu v Novém Městě na Moravě...
...závodu se zúčastnilo 27 kvartet. Osm z nich cíl nevidělo, byly dostiženy lídry závodu o celé kolo.
7. 2. 2013 18:45
Česká štafeta ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec dojela na třetím místě.

Nové Město na Moravě - Při premiérovém mistrovství světa v biatlonu na území samostatné České republiky v Novém Městě na Moravě získali čeští biatlonisté hned v úvodním závodu šampionátu bronzové medaile.

Česká smíšená štafeta ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec dojela na třetím místě, a získala tak první medaili z mistrovství světa v této disciplíně pro Česko.

Navázala tak na třetí místo Soukupa z loňského šampionátu v německém Ruhpoldingu. Přitom Soukup být v týmu původně neměl, dostalo se do něj až po onemocnění nejzkušenějšího českého závodníka Michala Šlesingra.

Závod vyhráli obhájci titulu Norové ve složení Tora Bergerová, Synnöve Solemdalová, Tarjei Bö a Emil Hegle Svendsen. Pro svou zemi tak získali třetí zlato z tohoto závodu na MS v řadě. Na druhém místě dovezl se ztrátou 20 sekund francouzskou štafetu Martin Fourcade, o 12 sekund za ním dojel Moravec.

Moravec: Bronz je pro nás jako zlato

Češi se dostali na třetí příčku poprvé v závodě až na posledním úseku díky osmadvacetiletému Moravcovi, který z deseti pokusů na střelnici jako jediný ani jednou nechyboval. Přestože dojel do cíle s rukama nad hlavou, čtvrté Italy za sebou nechal o téměř půlminutu.

"Bronz je pro nás jako zlato, na Nory a Francouze jsme asi neměli. Je to neskutečnej pocit, cítím se božsky, medaile byla náš sen, ale nechtěl jsem to zakřiknout. Na střelnici jsem se cítil parádně, vůbec jsem nevnímal, že mi někdo fandí, připadal jsem si, jako by tam nikdo nebyl," řekl v cíli šťastný finišman.

Ve štafetě získala Česká republika medaili na světovém šampionátu naposledy před osmnácti lety, když muži ve složení Petr Garabík, Roman Dostál, Ivan Masařík a Jiří Holubec dojeli druzí.

"Připomíná mi to vyhranej zápas v Lize mistrů, vůbec bych neřekl, že získáme medaili hned první den, je to velká odměna pro všechny fanoušky, kteří tady jsou," popsal závod šéftrenér českého týmu Ondřej Rybář.

Soukalová: Viděla jsem trať dvakrát

Vítková musela na úvodní položce vleže dvakrát dobíjet a ze střelnice odjížděla na 11. místě, vestoje dobíjela jen jednou, střelnici opouštěla na 7. příčce a Soukalové předávala štafetu na 8. místě se ztrátou 44 sekund na vedoucí Norsko.

"Jsem spokojená s během, škoda těch chyb na střelnici. Věřím, že Gabča to vylepší a kluci to podržej," řekla čtyřiadvacetiletá "startérka" českého týmu po dojetí svého okruhu České televizi.

Nejmladší z českého kvarteta Soukalová naopak vleže chybovala jednou a vestoje nechybovala a posunula české družstvo na pátou příčku. V posledním kole se však propadla na šesté místo za Francouze a Soukupovi předávala štafetu se ztrátou 28 sekund na vedoucí Rusko.

"Vzhledem k tomu, že jsem cítila dneska nejistotu na střelbě, snažila jsem se střílet pomaleji. Ve třetím kole už jsem viděla trať i stromy dvojmo, takže jsem ráda, že jsem to vůbec dovezla na šesté místě," uvedla v cíli třiadvacetiletá česká závodnice.

Soukup dotáhl Čechy na kontakt

Soukup naopak vleže nechyboval, a i když odjížděl ze střelnice ze šestého místa, na vedoucí Francouze ztácel už jen necelých 18 sekund a jen devět sekund na třetí Poláky.

Vestoje chyboval Soukup jen jednou, a přestože na vedoucí Nory ztrácel už 25 sekund, ze čtvrtého místa měl na dohled Francouze Boeufa, na nějž sice po odjetí ze střelnice ztrácel necelých 6 sekund, Moravcovi předával štafetu se ztrátou více než 10 sekund na Francouze a těsně za českým biatlonistou přebíral štafetu Ital Lukas Hofer.

"Střelba byla dneska dobrá, jedna chyba vestoje je slušná, doufám, že jsem se při běhu rozjel do dalších závodů," uvedl v cíli třicetiletý Soukup.

Moravec zastřílel vleže bez chyby a využil zaváhání ruského finišmena Dmitrije Malyška, který musel na trestný okruh. Ze střelnice tak Moravec odjížděl na třetím místě s náskokem šesti sekund na Hofera, Malyško byl zpět o 20 sekund.

Ani vestoje pak Moravec nezaváhal, naopak Hofera znervóznil hromový aplaus publika a udělal dvě chyby. Moravec tak stejně jako finišmani Norů a Francouzů mohl dojet do cíle s rukama nad hlavou za velkého jásotu publika.

Výsledky smíšené štafety (2x6 km a 2x7,5 km):

1. Norsko (Bergerová, Solemdalová, Bö, Svendsen) 1:12:04,9 (0 trestných okruhů + 4 dobíjení), 2. Francie (Brunetová, Dorinová Habertová, Boeuf, M. Fourcade) -20,0 (0+8), 3. Česko (Vítková, Soukalová, Soukup, Moravec) -32,3 (0+5), 4. Itálie -58,4 (0+4), 5. Slovinsko -1:07,1 (0+6), 6. Rusko -1:26,5 (1+9).