Fascinující klasiky jsou tu. Štybar s chybějící kůží vyráží vstříc kostkám

Ondřej Kurečka
25. 3. 2016 10:24
Cyklistická sezona se nám naostro rozběhla, dokonce již známe jméno šampiona prvního letošního klasického monumentu. A jede se dál.
Zdeněk Štybar.
Zdeněk Štybar. | Foto: Reuters

Harelbeke - Cyklistická sezona se nám naostro rozběhla, dokonce již známe jméno šampiona prvního letošního klasického monumentu. A jede se dál. Zatímco v Katalánsku nyní bojují nejlepší světoví vrchaři včetně Alberta Contadora a Chrise Frooma, o několik stovek kilometrů severněji, na belgické půdě pokračují „severské klasiky“ s dlážděnými úseky.

Kostkovou kampaň, při níž se v okolí trati tísní statisíce fanoušků nezastavily ani teroristické útoky v Bruselu. Cyklističtí fanoušci se tak mohou těšit na patrně nejzajímavější část roku. A v akci bude samozřejmě také Zdeněk Štybar, který patří k hlavním favoritům.

Jubilejní ročník Harelbeke

Sérii závodů na úzkých cestičkách Belgie a severní Francie odstartoval už středeční závod nižší kategorie Dwars door Vlaanderen. Do tuhého pak půjde již dnes, kdy se odehraje jubilejní šedesátý ročník semiklasiky E3 Harelbeke patřící do seriálu World Tour, na ni v neděli navazuje do téhož seriálu patřící Gent-Wevelgem. Klasikářům specializujícím se na kostky sezona vyvrcholí příští víkend na Okolo Flander a za čtrnáct dní na „královně klasik“ Paříž-Roubaix.

E3 Harelbeke je z dvojice závodů tohoto víkendu ten s těžší, byť kratší tratí. Peloton při něm na 206 kilometrech zdolá hned 15 klasifikovaných hellingenů, tedy pověstných krátkých prudkých stoupání většinou dlážděných kostkami, včetně Kruisbergu nebo Oude Kwaremontu, tedy slavných úseků z velkého „Ronde“. Nedělní cesta z Gentu do Wevelgemu je pak dlouhá 243 kilometrů a nachází se na ní deset stoupání.

Obhájci nejsou na startu

Vítězství z minulého roku nebude obhajovat ani Geraint Thomas, šampion z Harelbeke, který se rozhodl více zaměřit na etapové závody a vrchařskou přípravu, ani první muž ve Wevelgemu Lucca Paolini pykající za pozitivní test na kokain.

Trůn je tak volný v obou případech. Zážitky z minulého roku si bude chtít vylepšit především Fabian Cancellara, které si při závodě zlomil několik obratlů a přišel kvůli tomu o velkou část sezony. Letos, při svém posledním profesionálním závodním ročníku je ale zatím ve výtečné formě a bude jednoznačně jedním z top favoritů.

Doufejme, že se tentokrát závody obejdou bez podobných zranění. Pro cyklistické jaro už je dost velkou ztrátou absentování Johna Degenkolba. Závodníci by si jistě rádi užili i příjemnější počasí, loni je na cestě do Wevelgemu vítr doslova sfoukával z vozovky do příkopů.

Kde hledat favority? V první řadě je samozřejmě třeba zmínit již jmenovaného Cancellaru, který je spolu s Tomem Boonenem jednoznačně jedním z nejzkušenějších a také nejúspěšnějších účastníků tohoto typu závodů nejen ve startovní listině, ale také v celé cyklistické historii. Švýcarský Spartacus má letos na svém kontě hned několik vítězství včetně prestižního závodu Strade Bianche, kde v cílovém výjezdu porazil Zdeňka Štybara a je stále ve skvělé formě.

Štybarovi „chybí kůže“

Druhá zmíněná legenda – Tom Boonen již k největším favoritům zřejmě patřit nebude, přestože je s pěti výhrami rekordmanem E3 Harelbeke, na rozdíl od Švýcara není týmovou jedničkou. Ve stáji Etixx-Quick Step je totiž oněch pověstných „kohoutů“ více. Jedním z nich je Zdeněk Štybar. Tomu ale po pádu na Milán – San Remo podle vlastních slov „tu a tam chybí kůže“, je tedy otázkou, zda již bude zdravotně dostatečně v pořádku. Na příležitost ale čekají jeho týmoví kolegové Terpstra, Vandenbergh i již zmiňovaný Boonen.

Kdo dál? Pěkných pár let k největším favoritům jarních klasik patří dnes stále teprve šestadvacetiletý Slovák Peter Sagan, toho času úřadující světový šampion. Jenže právě sólo, které mu v Richmondu vyneslo duhový trikot, bylo posledním vítězným počinem žilinského rodáka.

Zato druhá místa sbírá po hrstech. „Co se týče nohou a jeho kondice, je opravdu ve špičkové formě. Myslím, že s troškou štěstí ten výsledek přijde,“ věří svému lídrovi Oscar Gatto od letošní sezony dost možná Saganův klíčový pomocník v jarním počínání.

Van Avermaet se nikoho nebojí

Ve výčtu favoritů nesmí chybět Alexander Kristoff, vítěz loňských Flander. Kristoff na začátku roku posbíral řadu triumfů, ale v posledních závodech byl méně výrazný, nicméně belgické kostky jsou jeho doménou, jak ukázala nevídaná série výher z posledního jara.

Tradičně silný bude rovněž za všech okolností aktivní Greg Van Avermaet, možná poněkud překvapivý celkový vítěz nedávného Tirrena. „Nikdy jsem neměl takovou pozici. Většinou jsem spíše musel potvrzovat, že jsem dostatečně dobrý,“ okomentoval svou roli favorita sám Van Avermaet. „Jsem silný a nebojím se nikoho,“ dodává vítěz letošního Omloopu, první kostkové klasiky sezony.

Nabuzen vítězstvím z „Primavery“ bude Francouz Arnaud Démare. A ve výčtu favoritů nesmíme pominout ani Poláka Michala Kwiatkowského, Sepa Vanmarckeho, Larse Booma nebo Iana Stannarda. Ale klasiky jsou nevyzpytatelné a vyhrát může prakticky kdokoli, také proto tak fascinují cyklistické fanoušky.

 

Právě se děje

Další zprávy