reklama

Federace IAAF doping popírá: Média nás klamou

Ilustrační foto Ilustrační foto autor: Reuters
Mezinárodní federace IAAF se ostře ohradila proti zprávám médií o údajném rozšířeném užívání dopingu v atletice.

Monte Carlo - Mezinárodní federace IAAF se ostře ohradila proti zprávám médií o údajném rozšířeném užívání dopingu v atletice. Informace německé televizní stanice ARD a britského listu Sunday Times o stovkách podezřelých výsledků krevních testů označila za senzacechtivé a matoucí. Podle IAAF tato média nepřinesla žádný důkaz o tom, že by některý ze závodníků měl pozitivní dopingový test.

Atletická federace odsoudila zveřejnění soukromých a důvěrných údajů, které novináři získali bez jejího souhlasu od utajeného zdroje. Zároveň uvedla, že nejde o žádné tajné záznamy, ale o data, která sama zveřejnila v podrobné analýze před čtyřmi roky.

IAAF také odmítla, že by něco zanedbala. "Veškeré informace ARD a Sunday Times o tom, že IAAF byla nedbalá při řešení podezřelých výsledků, jsou jednoduše nepravdivé, jsou zklamáním a výsledkem špatně informované žurnalistiky. Ve snaze chytit a potrestat podvodníky v našem sportu využívá IAAF všechny dostupné prostředky," uvedla dnes IAAF v obsáhlém prohlášení.

ARD a Sunday Times přišly o víkendu s tím, že 146 medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších mělo podezřelé výsledky krevních testů, které nikdo neřešil. Abnormální hodnoty prý vykázaly i některé testy českých atletů.

Varhaník: Jsem šokován

K případu se vyjádřil i Český atletický svaz. "Rozhodli jsme se vyjádřit, protože to, co bylo v ARD a Sunday Times publikováno, drasticky poškozuje obraz atletiky. A to vše na základě spekulací. Vytvořila se za pouhé dva dny mediální realita, na kterou mnozí lidé reagují, volají," uvádí na webu atletika.cz předseda ČAS Libor Varhaník.

Souhlasí tak se stanoviskem federace IIAF, která se proti tvrzení médií zásadně ohradila.

"Osobně jsem šokován, jsem z toho velmi smutný a rozzlobený. Primární postoj Českého atletického svazu jako zástupce 70 tisíc registrovaných sportovců je samozřejmě hrát fair play, dodržovat pravidla, včetně těch dopingových. Ctíme presumpci neviny a stojíme jednoznačně na straně našich atletů," dodává Varhaník.

Podle něho navíc světová federace příkladně s dopingem bojuje. "Z vlastního rozpočtu dává dva miliony dolarů ročně na testování. Nevím o žádné jiné sportovní federaci, která by tolik investovala do antidopingu," řekl.

reklama