Federer vyhrál posedmé na Wimbledonu. Vyrovnal se Samprasovi

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
8. 7. 2012 22:15
Roger Federer sedmým titulem ve dvouhře na Wimbledonu vyrovnal rekord Peteho Samprase.
Vítězná radost Rogera Federera
Vítězná radost Rogera Federera | Foto: Reuters

Londýn - Švýcarský tenista Roger Federer posedmé triumfoval ve dvouhře na Wimbledonu, vyrovnal tak rekord Američana Peteho Samprase a zároveň se v pondělí po dvou letech vrátí na post světové jedničky.

Ve finálovém zápase porazil po setech 4:6, 7:5, 6:3 a 6:4 Brita Andyho Murrayho

Federer: Úžasné. Pete je můj hrdina

Pořadatelská země se tak následovníka Freda Perryho, který jako poslední britský tenista vyhrál dvouhru na Wimbledonu v roce 1936, nedočká.

"Stejně jako tolikrát předtím jsem tady ve Wimbledonu hrál nejlepší tenis v semifinále a finále. Nemůžu být šťastnější. Je to skvělý pocit být zpátky jako vítěz," poukázal Federer po zápase na fakt, že v předchozích dvou letech skončil ve Wimbledonu ve čtvrtfinále.

Brzy jednatřicetiletý Švýcar nejenže svým 17. titulem na grandslamovém turnaji vylepšil svůj rekord, návratem na první místo žebříčku ATP vyrovnal rekord Samprase, který vládl mužskému tenisu 286 týdnů.

"To je na tom úžasné, Pete je můj hrdina," dodal rodák z Basileje.

Murray: Na třicátníka není vůbec špatný

Naopak pětadvacetiletý Skot prohrál i ve svém čtvrtém grandslamovém finále, když třikrát skončil právě na Federerově raketě.

Svěřenec Ivana Lendla při slavnostním ceremoniálu nebyl schopen slov, protože se mu nepodařilo zadržet slzy.

"Už se blížím. Rád bych mu (Federerovi) pogratuloval. Odehrál skvělý turnaj a na třicátníka není vůbec špatný," řekl rozechvělým hlasem Murray.

Zatímco Federer se na centrálním kurtu v All England Clubu představil ve finále už poosmé (před tím 2003-2009, prohrál jen v roce 2008 se Španělem Rafaelem Nadalem) a zahrál si už 24. grandslamové finále, Murray se zúčastnil svého premiérového wimbledonského finále. Byl tak prvním britským finalistou dvouhry od roku 1938.

Federerovi pomohla dešťová pauza

V repríze finále Australian Open 2010, v němž vyhrál Federer 3:0 na sety a  získal svůj dosud poslední grandslamový titul, sice začal lépe Murray, který   vzal hned v první hře Federerovi servis, za stavu 1:2 si však Švýcar vzal ztracené podání zpátky. Za stavu 4:4 však Brit opět vzal Federerovi servis a při svém podání dovedl první set do vítězného konce.

Druhý set byl naopak ve znamení držení servisů, když už se zdálo, že o jeho vítězi rozhodne tie-break, vzal Federer ve dvanácté hře Britův servis a srovnal stav zápasu na 1:1 na sety.

Za stavu 1:1 byl zápas zhruba na 40 minut kvůli zatáhnutí střechy přerušen, což víc prospělo Federerovi, který v klíčovém šestém gemu třetí sady, trvajícím téměř dvacet minut (desetkrát dospěl ke shodě), vzal Murraymu servis a poté dotáhl set v poklidu k výhře.

Ve čtvrté sadě měl Federer navrch především fyzicky, v páté hře soupeře opět brejknul, a když po čtyřech hodinách na kurtu dovedl zápas do vítězného konce, mohl pokleknout na kolena na znamení návratu na trůn.

Federer se stal favoritem Her v Londýně

Je tak jasné, že za tři týdny při návratu do All England Clubu v rámci olympijského turnaje bude největším favoritem na zisk zlaté medaile ve dvouhře, která mu jako jediná ve sbírce individuálních trofejí chybí.

Muži:

Dvouhra - finále:

Federer (3-Švýc.) - Murray (4-Brit.) 4:6, 7:5, 6:3, 6:4.

Smíšená čtyřhra - finále:

Raymondová, M. Bryan (2-USA) - Vesninová, Paes (4-Rus./Indie) 6:3, 5:7, 6:4.

Junioři:

Peliwo (4-Kan.) - Saville (1-Austr.) 7:5, 6:4.

Čtyřhra - finále:

Harris, Kyrgios (4-Austr.) - Donati, Licciardi (It.) 6:2, 6:4.

Juniorky:

Bouchardová, Townsendová (1-Kan./USA) - Bencicová, Konjuhová (7-Švýc./Chorv.) 6:4, 6:3.