30. 1. 2009 15:16
S. a V. Williamsovy - Hantuchová, Sugijamaová 6:3, 6:3
Absolutní soustředění Rafaela Nadala v semifinále Australian Open.
Absolutní soustředění Rafaela Nadala v semifinále Australian Open. | Foto: Reuters

Melbourne - První hráč světového žebříčku Rafael Nadal bude soupeřem Rogera Federera v nedělním finále Australian Open.

V duelu španělských tenistů dnes udolal čtrnáctého nasazeného Fernanda Verdaska po setech 6:7, 6:4, 7:6, 6:7 a 6:4 v utkání, které se s pěti hodinami a 14 minutami stalo nejdelším zápasem historie úvodního grandslamu sezony.

Verdasco v prvním grandslamovém semifinále v kariéře vsadil na útočnou taktiku, celkem nasbíral 95 vítězných úderů. V pohledném utkání plném fantastických výměn už sice prohrával 1:2 na sety a ve čtvrté sadě se zdálo, že mu docházejí síly, ale vzchopil se a tie-break naprosto ovládl.

Čtěte více: Federer zase vyučoval: Blížím se Lendlovi? Skvělé

Od začátku pátého setu měl při podání větší problémy než Nadal, který se prosazoval především skvělou defenzivou. Přemožitel Radka Štěpánka brejkboly vytrvale odvracel, ale v desátém gamu ho podání zradilo.

S přispěním jeho dvojchyby se Nadal dostal do vedení 40:0 a třetí mečbol proměnil, když dal Verdasco čtvrtou dvojchybu v zápase.

Na kurtu tenisté strávili bezmála pět a čtvrt hodiny, čímž o tři minuty překonali rekord Australian Open z roku 1991. Tehdy spolu hráli Němec Boris Becker a Ital Omar Camporese pět hodin a jedenáct minut, než Becker vyhrál 14:12 v pátém setu.

Čtyřhra pro Williamsovy

Vítězkami ženské čtyřhry se staly americké sestry Serena a Venus Williamsovy.

V pátečním finále úvodního grandslamu sezony si desáté nasazené poradily se slovensko-japonským párem Daniela Hantuchová, Ai Sugijamaová, který porazily dvakrát 6:3.

Mladší Serena si může z Melbourne odvést hned dva tituly, protože v sobotu hraje s Ruskou Dinarou Safinovou finále ženské dvouhry.

Na Australian Open Venus a Serena Williamsovy triumfovaly v deblové soutěži potřetí, předchozí tituly vybojovaly v letech 2001 a 2003. Celkem získaly v ženské čtyřhře osmý grandslamový titul, naposledy nenašly přemožitelky loni ve Wimbledonu.

Dlouhý s Benešovou si finále nezahrají

Českému tenistovi Lukáši Dlouhému nevyšel ani druhý pokus o postup do finále deblové soutěže na letošním Australian Open.

Po vyřazení v semifinále mužské čtyřhry neuspěl v pátek ve stejné fázi turnaje ani ve smíšené čtyřhře, v níž společně s krajankou Ivetou Benešovou podlehl 4:6 a 1:6 indickému páru Sania Mirzaová, Maheš Bhúpathí.

Čeští tenisté přitom vstoupili do zápasu lépe a záhy vedli 3:0, jenže pak už na dvorci vládli jejich indičtí soupeři.

Benešová s Dlouhým uhráli jen dva další gamy a za 54 minut odešli poraženi. Mirzaová s Bhúpathím se ve finále utkají s francouzsko-izraelskou dvojici Nathalie Dechyová, Andy Ram.

Muži:
Dvouhra -  semifinále:
Nadal (1-Šp.) - Verdasco (14-Šp.) 6:7 (4:7), 6:4, 7:6 (7:2), 6:7 (1:7), 6:4.

Ženy:
Čtyřhra - finále:
S. Williamsová, V. Williamsová (10-USA) - Hantuchová, Sugijamaová (9-SR/Jap.) 6:3, 6:3.