reklama

Fenomén Bolt přijede poosmé do Ostravy, poběží stovku

Usainovi Boltovi se v Ostravě líbí. přijede už poosmé Usainovi Boltovi se v Ostravě líbí. přijede už poosmé autor: Reuters
Na tiskové konferenci to dnes oznámili organizátoři, podle nichž půjde o Boltův druhý start v sezoně.

Praha - Jamajský sprinter a světový rekordman Usain Bolt přijede poosmé v kariéře na Zlatou tretru. V Ostravě v pátek 20. května poběží závod na 100 metrů. Na tiskové konferenci to dnes oznámili organizátoři, podle nichž půjde o Boltův druhý start v sezoně.

Bolt poprvé na Zlaté tretře závodil v roce 2006 a od roku 2008 jezdil do Ostravy pravidelně každý rok až do sezony 2012, kdy běžel stovku za 10,04 sekundy. V roce 2009 uchvátil na nejkratším sprintu časem 9,77, i když s nepovoleným větrem v zádech. Loni se na mítink vrátil po dvouleté pauze a běžel dvoustovku.

Na Zlaté tretře nikdy neprohrál a předvedl nejrychlejší časy historie mítinku na 100 (s podporou větru), 200 a 300 metrů. Celkem startoval v Ostravě třikrát v běhu na 100 metrů, třikrát na dvojnásobné trati a jednou na nemistrovské třístovce. Zlatá tretra je v počtu jeho startů na evropských mítincích lídrem společně s Londýnem, kde dosud závodil rovněž sedmkrát.

První start v Evropě

Kvůli přání trojnásobného světového rekordmana se letos přizpůsobil i termín na pátek 20. května. V tomto roce zatím šestinásobný olympijský vítěz nezávodil, premiéra ho čeká 14. května na Kajmanských ostrovech, kde rovněž chce běžet nejkratší sprint.

"Do Ostravy se na Zlatou tretru vracím rád, je to jeden z mých nejoblíbenějších mítinků na světě. V rámci přípravy na olympijské hry poběžím stovku. V Ostravě je vždycky fantastická divácká atmosféra. Nakonec to bude můj první letošní start v Evropě," vzkázal podle organizátorů Bolt.

Už dříve organizátoři oznámili účast několika hvězd, chybět by neměli tyčkaři Renaud Lavillenie a Shawn Barber, dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová, dvojnásobný halový mistr světa na čtyřstovce Pavel Maslák, vicemistr světa na 1500 metrů z Portlandu Jakub Holuša a oštěpaři Vítězslav Veselý a keňský mistr světa Julius Yego.

Ve skoku do dálky bude vedle českého reprezentanta Radka Jušky také světový rekordman v desetiboj Ashton Eaton, který kromě skokanské disciplíny nastoupí proti Boltovi také do stovky, v níž má osobní rekord 10,21. Organizátoři pozvali také paralympijského vítěze Markuse Rehma z Německa, který s podkolení amputací skočil do dálky už 840 cm. Rehm chce přesvědčit Mezinárodní olympijský výbor a IAAF, aby mohl startovat na hrách v Riu

Rozhovor s manažerem Zlaté Tretry Alfonsem Juckem

Máte už Boltův start definitivně potvrzen?

Ano, máme slib od jeho trenéra, s kterým jsme v úzkém kontaktu, že to bude jeho druhý letošní start. Ten první má datum 14. května, kdy na Kajmanských ostrovech poběží stovku. V Ostravě to tedy pro něj bude letošní evropská premiéra. Zdravotně je v pořádku a naplno trénuje. Jeho cílem bude dosáhnout dalších olympijských triumfů, takže na začátku sezony může být nad jeho formou určitý otazník, ale velice si vážíme toho, že na Ostravu ve svém programu zase nezapomněl.

Čím si vysvětlujete jeho vřelý vztah ke Zlaté tretře?

Poprvé u nás běžel v roce 2006, kdy však byl jen talentovaným sprintérem. Už tehdy ho Ostravě zaujala výborná organizace tohoto mítinku a báječná divácká atmosféra. Proto v letech 2008 – 2012 přijel pětkrát za sebou a po dvouleté přestávce i loni. V Ostravě už se zná s řadou lidí, včetně recepční v hotelu. Vyhovuje mu, že dobře ví, co ho tam čeká, ničím není zaskočen, jeho program je stále stejný. Zlatá tretra je pro něj už jakýmsi rituálem a netají, že je to jeho jeden z nejoblíbenějších mítinků na světě.

Žádná novinka kolem jeho letošního startu neexistuje?

Novinkou je jeho účast na pražské Čokoládové tretře. Ve středu 18. května bude na Julisce předávat ceny nejlepším dětem. A za novinku lze považovat i stejně vysoké odstupné za jeho start, jako v loňském roce.

Bude mít na zmíněné stovce důstojné soupeře?

Největší zajímavostí tohoto sprintu bude start skvělého desetibojaře Američana Ashtona Eatona, jehož osobní rekord má vysokou kvalitu. Mozi  Boltovými soupeři bude hned několik atletů s časem pod deset vteřin.

Kteří zahraniční atleti budou rovněž ozdobou tohoto mítinku?

Předevšíém mistr světa v oštěpu Keňan Julius Yego, vynikající francouzský tyčkař Renaud Lavillenie, polský koulař Tomasz Majewski a německý paralympijský dálkař Markus Rehm, který s podkolenní amputací dosáhl už výkonu 840 cm a chce přesvědčit Mezinárodní olympijský výbor o svém přání zúčastnit se olympiády v Riu.

Kdo z předních českých atletů by v Ostravě neměl chybět?

Mezi největší hvězdy budou patřit překážkářka Zuzana Hejnová, čtvrtkař Pavel Maslák, mílař Jakub Holuša, oštěpař Vítězslav Veselý, koulař Tomáš Staněk, dálkař Radek Juška a tyčkař Jan Kudlička.

Bude Zlatá tretra ještě něčím výjimečná?

Představí více atletických hvězd, než v předchozích letech, uskuteční se na plně zrekonstruovaném Městském stadionu a bude i jednou z možností pro plnění olympijských limitů.

reklama