Berdych v Paříži končí. Stopku mu vystavil ranař Del Potro

Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 6. 2012 20:29
Šestý nasazený Španěl Ferrer ještě neztratil ani set, dál jde i suverénní Rafael Nadal či Andy Murray.
Tomáš Berdych si čtvrtfinále na kurtech Rolanda Garros nezahraje.
Tomáš Berdych si čtvrtfinále na kurtech Rolanda Garros nezahraje. | Foto: Reuters

Paříž Tomáš Berdych si čtvrtfinále tenisového French Open nezahraje. V utkání 4. kola český tenista nestačil na devátého nasazeného Argentince Juana Martína del Potra.

Rodák z Valašského Meziříčí nezvládl pondělní dohrávku duelu a prohrál po setech 6:7, 6:1, 3:6 a 5:7.

V první sadě byl Čech lepším tenistou, ani jednou však nedokázal i přes šest brejkbolů prolomit soupeřův servis. Rozhodovalo se tedy v tie-breku, který těsným poměrem 8:6 ovládl Argentinec.

V pondělní dohrávce byl Del Potro lepší

Ve druhém setu sedmý nasazený Berdych jednoznačně dominoval. Argentinci sebral hned třikrát podání a zvítězil 6:1. Jenže Del Potro se ve třetím setu dostal zpět do hry, diametrálně změnil svou hru a sadu získal poměrem 6:3.

Pak se na kurt Suzanne Lenglenové snesla tma a utkání se dohrávala až v pondělí po obědě. Do čtvrté sady nevstoupil Berdych šťastně a brzy prohrával 0:3. Ztracené podání ale získal zpět a osud celého utkání se pak zlomil až za stavu 5:6 pro Del Potra.

Berdych v klíčové chvíli nabídl soupeři tři brejkboly a Argentinec jimi nepohrdl. Del Potro se ve čtvrtfinále utká se Švýcarem Rogerem Federerem.

David Ferrer rozdrtil i krajana Granollerse

Přestože měří jen 175 centimetrů, jde z něj strach. Španělský tenista David Ferrer na Roland Garros drtí jednoho soupeře za druhým. Nejenže ještě neztratil ani set, navíc nemusel ani jednou bojovat o zisk sady v tie-breku.

V osmifinále šestý nasazený tenista nedal šanci svému krajanovi Marcelu Granollersovi, jehož vyřadil po setech 6:3, 6:2 a 6:0.

V předchozích kolech to bylo z Ferrerovi strany podobně nekompromisní. V prvním kole to schytal Slovák Lacko (6:3, 6:4, 6:1), ve druhém Francouz Paire (6:3, 6:3, 6:2) a ve třetím Rus Južnyj (6:0, 6:2, 6:2).

O semifinále se Ferrer popere s Britem Andy Murraym, jenž v pondělí přehrál ve čtyřech setech domácí naději Richarda Gasqueta.

Postoupili i Almagro, Tsonga a Nadal

Mezi osmi nejlepšími je také další Španěl Nicolas Almagro. Dvanáctý nasazený si ve třech setech poradil s turnajovou osmičkou, Srbem Jankem Tipsarevičem.

Ve čtvrtfinále se utká s Rafaelem Nadalem, který opět splnil roli favorita a smetl Juana Mónaca 3:0, když svému argentinskému soupeři povolil za celý zápas jen dvě hry.

Soupeřem Novaka Djokoviče bude domácí naděje Jo-Wilfried Tsonga. Francouz a pátý nasazený v dohrávce dovedl do vítězného konce rozhodující pátý set proti Švýcaru Wawrinkovi.

Tenisový grandslamový turnaj French Open (antuka, dotace 18,7 milionu eur):

Muži:

Dvouhra - 4. kolo:

Del Potro (9-Arg.) - Berdych (7-ČR) 7:6 (8:6), 1:6, 6:3, 7:5, Tsonga (5-Fr.) - Wawrinka (18-Švýc.) 6:4, 7:6 (8:6), 3:6, 3:6, 6:4, Ferrer (6-Šp.) - Granollers (20-Šp.) 6:3, 6:2, 6:0, Almagro (12-Šp.) - Tipsarevič (8-Srb.) 6:4, 6:4, 6:4, Nadal (2-Šp.) - Mónaco (13-Arg.) 6:2, 6:0, 6:0, Murray (4-Brit.) - Gasquet (17-Fr.) 1:6, 6:4, 6:1, 6:2.