reklama

Fiasko biatlonistů zmírnila jen skvělá Soukalová a nadějná Charvátová

Gabriela Soukalová bude ve žlutém dresu vedoucí závodnice SP startovat i následující víkend v Pokljuce. Gabriela Soukalová bude ve žlutém dresu vedoucí závodnice SP startovat i následující víkend v Pokljuce. autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Druhá zastávka Světového poháru v biatlonu českým fandům příliš radosti nepřinesla. Trápení mužské části reprezentace nejenže neskončilo, ale naopak se ještě znatelně prohloubilo. Radost přinesly pouze výsledky Gabriely Soukalové a mladé Lucie Charvátové.

Hochfilzen - Druhá zastávka Světového poháru v biatlonu českým fandům příliš radosti nepřinesla. Trápení mužské části reprezentace nejenže neskončilo, ale naopak se ještě znatelně prohloubilo. Vždyť jejím nejlepším individuálním výsledkem bylo 20. místo Ondřeje Moravce v sobotním stíhacím závodě.

“Pokud si ten vlak necháme ujet, bude pak velice těžké se do něj zpátky vrátit,” hodnotil situaci českých mužů šéftrenér Ondřej Rybář. A měl pravdu. Když porovnáme čísla střelecká či běžecká, je světová špička aktuálně minimálně o level výše.

Čest českého biatlonu tak v Rakousku zachraňovaly ženy. Stejně jako v Östersundu, i tady zářila zejména Gabriela Soukalová. “Její příprava byla mnohem kvalitnější než ta loňská a na výsledcích to je vidět,” hovořil směrem k Soukalové kouč Zdeněk Vítek. Dalším velkým pozitivem jsou výkony Lucie Charvátová. Stále se však trápí Veronika Vítková.

Pojďme se ale, stejně jako minulý týden, podívat na všechny české reprezentanty detailněji individuálně...

Gabriela Soukalová

Začněme tím nejlepším. Vedoucí žena světového poháru byla znovu úžasná. V pátečním sprintu dojela osmá, aby o den později ve stíhačce své umístění vylepšila a po jediné minele z dvaceti terčů si doběhla pro parádní 3. místo. Běžecky patřila opět mezi totální špičku. A úspěšnost střelby? 91 procent! Gabča letos trefila 95 ze 104 ran a patří jí čtvrté místo v absolutním střeleckém pořadí.

Lucie Charvátová

Až do pátku bylo nejlepším umístěním Charvátové 50. místo. Své maximum si ve sprintu “o kousek” posunula, když doběhla úžasně pátá. Dvaadvacetiletého benjamínka českého týmu charakterizuje fantastický běh, avšak velmi nevyzpytatelná střelba, což se potvrdilo jak ve stíhačce, tak hlavně v nedělní štafetě.

V ní rodačka z Hradce Králové zaplatila tvrdou nováčkovskou daň. Nastoupila do třetího úseku, do kterého ji Soukalová posílala z prvního místa. Charvátová však tuto těžkou pozici neustála. Na druhé střelbě udělala čtyři chyby a musela na trestné kolo. I tak si ale tato mladá biatlonistka zaslouží za celý víkend velkou pochvalu.

Eva Puskarčíková

Tady to bylo taktéž solidní. Puskarčíková skončila ve sprintu čtyřiadvacátá. Výsledek však o den později neobhájila, když po pěti chybách na střelnici musela odjet celkem 750 metrů navíc. Dobrý výkon pak ale podala ve štafetě. Ač dvakrát chybovala, na trati si vedla dobře a Soukalové předávala na prvním místě. Stejně jako u Charvátové i tady by to chtělo zapracovat na střelbě. Aktuálních 79 % úspěšnosti je na Puskarčíkovou slabé číslo.

Veronika Vítková

Střelba neskutečně trápí Veroniku Vítkovou. A hlavně ta vleže. Tady v Hochfilzenu trefila jen 65 % terčů z polohy ležmo. Na to v předchozích ročnících rozhodně zvyklá nebyla. V běhu to od loňské čtvrté ženy světového poháru není špatné, ale jak naznačil trenér Zdeněk Vítek, Verčin problém je aktuálně zejména psychika.

Jitka Landová

Od 25leté rodačky z Jablonce nad Nisou čekal trenér Vítek v této sezoně určitě víc. Ve sprintu 47. místo a ve stíhačce 53. místo zapříčinilo, že Landová vypadla ze štafetového kvarteta. Bude záležet jen na ní, zda si místo příště zaslouží. Další ženská štafeta nás čeká až v lednu v Mekce světového lyžování, německém Ruhpoldingu.

Ondřej Moravec 

Pojďme k mužům. Nejlepším z české pětice je v aktuálním pořadí SP až 23. Ondřej Moravec. “Pochvala za střelbu, v běhu jsem ale čekal lepší výsledek,” řekl na Moravcovu adresu Rybář. A je tomu tak. Oproti minulému týdnu zapracoval na práci na spoušti a své rány zbytečně neodkládal, což přineslo ovoce. Loni však patřil v běhu mezi špičku, letos tomu zatím tak není. Těžko říct, zda je na vině fyzička, technika, nebo něco jiného.

Michal Šlesingr

Asi zatím největší zklamání. Vloni celkově osmý, letos zatím až čtyřicátý. Přitom před sezonou si Michal Šlesingr pochvaloval zdařilou letní přípravu. Výsledky tomu ale zatím neodpovídají. Ve sprintu zajel jeden z nejhorších závodů kariéry, když doběhl až 72. Běh bídný a střelba snad ještě horší. Úspěšnost 75 % extrémně kontrastuje s tou z předloňské sezony, kdy střílel s 90% přesností.

Jaroslav Soukup

Tady už se nejspíše podobného úspěchu, jako předvedl předloni na olympiádě v Soči, nedočkáme. Soukupovou zbraní však může být stále vytrvalost. Nejstarší muž z české biatlonové reprezentace znovu potvrdil, že už není žádným rychlíkem. Prostor pro zlepšení má ale rozhodně na střelbě, 78 % je na jeho poměry stále spíše podprůměrné číslo.

Michal Krčmář 

Pravděpodobně nejhorší závodní víkend v kariéře má za sebou Michal Krčmář. Ve sprintu pokazil střelbu a navíc si velmi špatně rozvrhl síly, za což ho kritizoval i kouč Ondřej Rybář. O dva dny později byl ale ve štafetě k vidění totožný obrázek. ”Přijel na střelnici ve velkém zatížení, pro to není omluva, jel netakticky a štafetu tím zkazil celému týmu," nebral si servítky Rybář.

V minulé sezoně byla Krčmářova úspěšnost střelby na čísle 82 %, letos je o deset procent nižší. Po povedeném týdnu v Östersundu teď přišlo tvrdé vystřízlivění.

Tomáš Krupčík

Těžko vůbec něco hodnotit. Krupčík se v Hochfilzenu představil pouze ve sprintu a závod dokončil až na 61. místě. Pokud se chce poprvé v životě podívat do nejlepší dvacítky, bude muset zabrat. Aktuální střelbou a zejména pak během to na vzestup příliš nevypadá.

reklama