Finále Wimbledonu nabídne potřetí souboj Williamsových

3. 7. 2008 19:54
V. Williamsová - Dementěvová 6:1, 7:6
Venus Williamsová si wimbledonské finále zahraje už posedmé.
Venus Williamsová si wimbledonské finále zahraje už posedmé. | Foto: Reuters

Londýn - Tenisový Wimbledon uvidí potřetí v historii finále, v němž se střetnou americké sestry Williamsovy. Jako první postoupila ve čtvrtek ze sesterské dvojice čtyřnásobná vítězka turnaje a obhájkyně titulu Venus. O pár hodin později ji po zápase přerušeném dešťem následovala Serena.

Ve finále v All England Clubu mají obě sestry vyrovnanou bilanci 1:1 a o druhé vítězství se utkají v sobotu od 15 hodin.

Duel Venus s Ruskou Dementěvovou i Sereny s přemožitelkou Nicole Vaidišové Čeng Tie měl podobný průběh. Po jednoznačné první sadě se ve druhé rozhodovalo v tie-breaku.

Venus Williamsová dosáhla na sedmé finále v All England Clubu v kariéře. Sedmá nasazená hráčka porazila na centrálním dvorci turnajovou pětku Rusku Jelenu Dementěvovovu po setech 6:1 a 7:6(3).

Čtyřnásobná wimbledonská šampionka měla do zápasu parádní nástup. Začala velmi odvážně, minimálně chybovala a soupeřku svojí hrou dokonale zaskočila.

Bývalá světová jednička vyhrála rychle první sadu 6:1. Ale ve druhé už byl k vidění vyrovnaný boj.

Neskromný Federer: Wimbledon chce vyhrávat do roku 2018

Williamsová nedokázala udržet vysoko nasazenou laťku z prvního dějství a Dementěvová vyrovnala hru.

Set dospěl do tie-breaku, v němž obě hráčky předvedly nervózní hru plnou chyb. Silnější nervy nakonec měla Američanka, která po 102 minutách hry slavila postup do dalšího velkého finále.

Serenu déšť nezastavil

Na centrálním dvorci ji vystřídala dvojnásobná wimbledonská vítězka Serena a zdálo se, že se senzací turnaje Čeng Tie udělá krátký proces. Rychle vyhrála 6:2, jenže druhý set se začal dramatizovat. Číňanka opět hýřila pohybem a stejně jako proti Vaidišové začala trefovat míčky s odskokem hodně ven z kurtu.

Překvapení letošního ročníku - Číňanka Tie Čeng.
Překvapení letošního ročníku - Číňanka Tie Čeng. | Foto: Reuters

V koncovce druhé sady zápas přerušil déšť. Po návratu na kurt si obě hráčky podržely servis a rozhodnout musel opět tie-break. V něm držel Američanku skvělý servis. Vedla 3:0 a 5:2. Číňanka ale zabojovala, smazala ztrátu jednoho brejku a srovnala na 5:5.

Nakonec pomohla Williamsové k vítězství i trocha štěstí. Důležitý míček na 6:5 z její rakety jen lehce tečoval zvenčí čáru a zápas zakončila Číňanka dvojchybou.

Dvoudenní čtvrtfinále vyhrál Schüttler

Neuvěřitelné drama nabídla dohrávka čtvrtfinále mužské dvouhry, v němž v souboji veteránů porazil po pěti hodinách a dvanácti minutách hry dvaatřicetiletý Němec Reiner Schüttler Francouze Arnauta Clementa 6:3, 5:7, 7:6(6), 6:7(7), 8:6.

Čtyřiadevadesátý hráč světa žijící ve Švýcarsku se v pátečním semifinále utká s Rafaelem Nadalem.

Čtvrtfinálový duel byl plný velkých zvratů.

Arnaud Clement servíruje do další hry.
Arnaud Clement servíruje do další hry. | Foto: Reuters

Utkání bylo přerušeno ve středu za stavu 1:1 na sety. Ve čtvrtek dospěla třetí sada do tie-breaku, v němž vedl Němec už 6:1, jenže Clement dokázal srovnat na 6:6. Schüttler však nakonec i díky esu zkrácenou hru vyhrál 8:6.

Ve čtvrtém dějství oba tenisté jednou ztratili servis, a tak znovu rozhodoval tie-break. Clement sice promarnil tři setboly, ale nakonec čtvrtý na 9:7 proměnil.

Rozhodující set byl jako na houpačce. Oba tenisté ztráceli podání. Clement měl po čtyřech hodinách a padesáti minutách za stavu 5:4 mečbol. Němec však srovnal a byl to on, kdo následně vedl 7:6 a 40:15. Obě šance na vítězství prohospodařil, ale následující mečbol už razantním servisem proměnil.