reklama

Finálová řež se blíží. Z Rusek jde strach, Maria má speciální motivaci

Pozor na ni. Maria Šarapovová bude mít ve finále Fed Cupu speciální motivaci. Pozor na ni. Maria Šarapovová bude mít ve finále Fed Cupu speciální motivaci. autor: Reuters
Už jen deset dní a tenisový národ se dočká. Český fedcupový tým nastoupí ve finále legendární týmové soutěže v pražské O2 aréně proti nejatraktivnějšímu možnému soupeři, silným Ruskám s hvězdnou Marií Šarapovovou v sestavě.

Praha - Už jen deset dní a tenisový národ se dočká. Český fedcupový tým nastoupí ve finále legendární týmové soutěže v pražské O2 aréně proti nejatraktivnějšímu možnému soupeři, silným Ruskám s hvězdnou Marií Šarapovovou v sestavě.

Souboj prvního a druhého týmu momentálního světového rankingu má podle veškerých prognóz přinést dramatickou a nelítostnou finálovou řež. Rusky, které byly v prvním desetiletí 21. století ve Fed Cupu naprosto dominantním týmem a dokázaly v pětiletce mezi roky 2004 a 2008 vyhrát čtyři tituly, stojí proti týmu, jenž usiluje o totéž.

Češky mohou navázat na triumfy z let 2011, 2012 a 2014 a připsat si fantastický čtvrtý zářez během pěti sezon.

Šarapovová má speciální motivaci

Kdo bude úspěšnější? Současná forma a rozpoložení jednotlivých hráček dává za pravdu většině odborníků, kteří čekají tuhý boj o každý bod, o každý set, game i fiftýn. "Těžko hledat favorita," uvedla na začátku tohoto týdne Petra Kvitová, česká jednička.

Jedno je nicméně jisté: z Rusek jde strach. Maria Šarapovová po přestávce zaviněné zraněním zářila na Turnaji mistryň, kde vyhrála ve skupině všechny tři zápasy, pak ovšem padla v semifinále právě s Kvitovou. Rodačka ze Sibiře bude mít ovšem ve finále Fed Cupu jednu speciální motivaci, která může hrát klíčovou roli.

Osmadvacetiletá Šarapovová totiž ještě nikdy v kariéře Fed Cup nevyhrála. Zdá se to k nevíře, ale je to tak. Při zmíňených triumfech současná světová čtyřka v ruském týmu nebyla.

"Je to něco, čeho jsem nikdy nebyla součástí. Takže nevím, co přesně mám čekat. Nikdy není snadné hrát venku a navíc finále. Bude to pro mě velká zkušenost," mluví s respektem Šarapovová.

Společně s ní nominovala nehrající kapitánka Anastasia Myskinová světovou třiadvacítku Jekatěrinu Makarovovou, sedmadvacítku Anastasii Pavljučenkovovou a deblovou specialistku Jelenu Vesninovou.

Forma Pavljučenkovové je skvostná

Jako velmi pravděpodobná se momentálně jeví varianta, že vedle Šarapovové postaví Myskinová do dvouher velkou kamarádku Lucie Šafářové Pavljučenkovovou. Ta má totiž v posledních týdnech halové sezony fantastickou formu.

Čtyřiadvacetiletá tenistka se k vynikajícímu podzimu rozjela už v září v Pekingu, kde postoupila až do čtvrtfinále. Poté si doslova podmanila podnik v rakouském Linci, kde v cestě za celkovým triumfem ztratila jediný set. Parádní výkony podávala i v Moskvě. Tam porazila právě Šafářovou a prohrála až ve finále s krajankou Kuzněcovovou.

Pavljučenkovová by měla dostat přednost před Makarovovou, která sotva doléčila zranění, jež ji připravilo o start v deblové části Turnaje mistryň. Pokud bude v pořádku, nastoupí s největší pravděpodobností se svou obvyklou parťačkou Vesninovou do případné rozhodující nedělní čtyřhry.

 

S přihlédnutím k extrémně motivované vůdkyni Šarapovové, famózní formě Pavljučenkovové a také nominaci sehraného deblového páru lze konstatovat, že síla současného ruského týmu bije do očí.

České hvězdy se teprve dávají do kupy

Naopak české hvězdy se pomalu sbírají z velkých podzimních potíží. Petra Kvitová po následcích mononukleózy a volnějším podzimním programu došla v Singapuru až do finále, ovšem přísnější měřítko sneslo pouze dokonalé semifinále proti Šarapovové a také některé fragmenty duelu s Muguruzaovou.

Lucie Šafářová chyběla šest týdnů kvůli zranění břišního svalu a následné infekci a její představení na Turnaji mistryň ukázalo, že do jarní pohody má pořád velmi daleko. Česká dvojka jde ale postupně nahoru, jak naznačil závěrečný duel singapurské skupiny proti Němce Kerberové.

Forma Karolíny Plíškové je velkým otazníkem, třetí nejlepší Češka současnosti se ještě ukáže tento týden v Číně, kde hraje na turnaji WTA Elite Trophy.

Pokud by se tedy hodnotilo současné rozpoložení obou týmů, vypadají Rusky o něco lépe. Veškeré prognózny jsou ale zbytečné. Fed Cup je specifická soutěž a pro české hráčky zase hovoří obrovské zkušenosti a zisk tří titulů během čtyř let. Silnější stránkou týmu Petra Pály je rovněž větší soudržnost a lepší parta. Bude to na rozjeté Rusky stačit?

reklama